Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

Opravdu zhubneme po vodě s citronem?

Opravdu zhubneme po vodě s citronem?
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Vodě s citronem se přisuzují téměř magické účinky. Je tomu ale skutečně tak? Ovlivní popíjení tohoto nápoje naši hmotnost? 

Sklenicí vody s čerstvou šťávou z citronu si po ránu nastartujete metabolismus. A to znamená jediné - snazší hubnutí.

"Ráno je nejvíce důležité doplnit tekutiny. Má to vliv na nastartování trávení. Jsem zastáncem propojování jednotlivých výživových směrů, tedy bych doporučil dát jen několik kapek citronu a k tomu přidat špetku kvalitního zázvoru a kurkumy," radí výživový specialista Martin Škába.

Odborníci ale doporučují pít raději vlažnou nebo teplou vodu. Z ledové vody totiž může tělo dostat teplotní šok, protože spotřebuje spoustu energie na to, aby studenou vodu ohřálo. Naopak vlažnou vodu lépe vstřebá a vy mnohem lépe zaženete žízeň.

Urychluje látkovou výměnu

Voda s citronem obsahuje vlákninu pektin a díky ní se ve vašem těle zrychlí látková výměna. Právě tím následně urychlíte metabolismus a pomůžete i procesu hubnutí. Na tento způsob shazování kil ale nemají odborníci na výživu úplně jednotný názor.

Výživová poradkyně Michaela Štěrbová tvrdí, že právě díky zrychlení látkové výměny se nadbytečných kil skutečně zbavíme rychleji – ovšem při dodržování dalších důležitých pravidel, jako jsou střídmost v jídle, dostatek pohybu, cvičení a celkově zdravý životní styl.

Citronem proti toxinům

Vymačkaná citronová šťáva obsahuje spoustu vitaminů a antioxidantů. Kromě vitaminu C, B a provitaminu A je citron také zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku a pektinu.

Všechny tyto důležité vitaminy a minerály dohromady podporují srdeční činnost, kyselina askorbová mimo jiné udržuje v dobrém stavu všechny pojivové tkáně, chrupavky a kosti.

Citron je známý také pro své protizánětlivé účinky. Je proto vhodný při rekonvalescenci po úraze či nemoci. Voda s citronem pomáhá i s alergiemi a astmatem a jako přírodní antibiotikum chrání sliznice před infekcí.

Vyrovnává pH

Přestože je citron hodně kyselý, jako potravina působí paradoxně zásaditě. "Citron patří mezi silně alkalické, tedy zásadité potraviny, které vyrovnávají pH v organismu. Díky pravidelnému popíjení citronové vody tak napravujeme škody, které pácháme překyselováním těla masem, cukrem nebo alkoholem," říká lékař Pavel Smutný.

Lepší zažívání

Citrony obsahují látky zvané flavonoidy, které pomáhají při různých zažívacích potížích. Šťáva citronů podporuje tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku, a  tím pomáhá k lepšímu trávení i těžšího jídla.

Obecně gastroenterologové radí pít citronovou šťávu jako ochranu před vředovými chorobami. Citron také díky své zásaditosti účinkuje jako přírodní lék při pálení žáhy a podporuje činnost jater při produkci žluči. A i ta je nutná pro bezproblémové zažívání. Tím, že naše tělo bude lépe zažívat, nám se bude lépe hubnout.

Srovná tlak a čistí krev

Citronová šťáva dokáže srovnat hodnoty tlaku – z vyššího ho svést do normálu. Snižuje také cholesterol a zároveň díky svému aroma umí zklidňovat a osvěžovat mysl. Pomáhá tak lidem, kteří trpí smutkem nebo mají sklony k sezonním depresím. Citronová voda také díky svým látkám, které obsahuje, čistí a ředí krev.  

Pozor na zuby

Jako u všeho, i zde platí, všeho s mírou. Tento nápoj sice dodá tělu tekutiny, je osvěžující, chutný, obsahuje antioxidační látky včetně několika minerálů, ale měli bychom ho pít opravdu po ránu s následným čištěním zubů, neboť může narušovat zubní sklovinu.

Zdroje:
Vlastní