Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

V Americe přibývá falešných asistenčních psů. Cestují zdarma a mohou i do restaurací

V Americe přibývá falešných asistenčních psů. Cestují zdarma a mohou i do restaurací
Asistenční psi cestují se svými páníčky na palubě, nikoli ve schráně v zavazadlovém prostoru | zdroj: ThinkStock

Stále více Američanů v posledních měsících kupuje na internetu vesty s označením "asistenční pes", aby ušetřili za letenky pro své mazlíky. Nejčastěji tvrdí, že potřebují canisterapii, aby zvládli let bez psychické újmy.

Neziskové společnosti zabývající se výcvikem vodicích a asistenčních psů pro handicapované si poslední dobou stěžují na to, jak lehké je sehnat na internetu vesty označující zvířata za asistenční. "Zaregistrovali jsme, že venku chodí stále více zvířat se speciálními vestami označujícími asistenční psy. Přitom zřejmě neprošli výcvikem," řekla BBC mluvčí kalifornského psího výcvikového centra Jeanine Konopelski.

Nezisková organizace už zaznamenala i několik případů, kdy zvířata vydávaná za vodicí pokousala člověka. I proto vnikla petice, která by omezila internetový prodej pomůcek pro služební a asistenční psy.

Podle Konopelské za rozmachem prodeje falešných vest stojí to, že přibývá míst, kam mají zvířata zakázaný vstup. A také snaha ušetřit.

BBC uvádí příklad losangeleské majitelky bišonka Erin. Aby nemusela platit poplatek 90 až 150 dolarů (2240 až 3700 korun) za přepravu psa, koupila mu na internetu za 150 dolarů vestičku asistenčního psa.

Pes tak nemusí zůstávat doma, cestuje zdarma a navíc na palubě, nikoli ve schráně v zavazadlovém prostoru. "Vím, že je to šílené, ale prostě ho hrozně moc miluju," vysvětluje podvod Erin. Cítí se sice trochu provinila, ale podobně se prý chová mnoho jejích přátel.

Neziskové organizace upozorňují na to, že podobné chování je hodně rizikové, protože u psa bez výcviku není nikdy jasné, jak zareaguje ve stresu. Zvlášť pokud se na palubě letadla sejde několik asistenčních psů a jeden, který se za něj jen vydává. Navíc se tím snižuje důvěryhodnost skutečných psích pomocníků, na které nyní stále více obchodníků či restauratérů kouká podezíravě. 

Zdroje: