USA viní Rusko z porušování sankcí proti KLDR

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Stálá zástupkyně Spojených států v newyorském sídle OSN Nikki Haleyová podle ruské státní tiskové agentury TASS obvinila Rusko, že poskytlo Severní Koreji látku použitou k loňské vraždě Kim Čong-nama, bratra nynějšího severokorejského vůdce. Podle videozáznamu projevu ale Haleyová o ruském podílu na vraždě nemluvila.

Vraždu bratra vůdce KLDR přímo na letišti vykonaly dvě ženy

Vraždu bratra vůdce KLDR přímo na letišti vykonaly dvě ženy,zdroj: Profimedia

Ruská agentura uvedla chybnou citaci ve své zprávě o jednání Rady bezpečnosti OSN, věnovanému sankcím proti KLDR. Za chybu podle TASS může tlumočník OSN. Haleyová kritizovala Rusko za porušování sankcí vůči Severní Koreji.

Kim Čong-unův starší bratr byl napaden loni v únoru na letišti v Kuala Lumpuru dvěma ženami, podle zjištění malajsijských vyšetřovatelů Indonésankou Siti Aisyahovou a Vietnamkou Doan Thi Huong. Ženy, údajně napojené na severokorejské tajné služby, Kim Čong-namovi vstříkly do obličeje nervový plyn VX, chemickou bojovou látku ochromující dýchací svaly.

"Když Severní Korea zavraždila Kim Čong-nama, stalo se tak ve spolupráci s Ruskem, které Severní Koreji dodávalo biologické látky," citovala zprvu ruská agentura Haleyovou. Podle záznamu projevu Haleyové se americká diplomatika skutečně o zabití Kim Čong-nama zmínila, ale citace uvedená agenturou TASS nezazněla. "Když Severní Korea zavraždila Kim Čong-nama smrtící nervovou látkou VX, Spojené státy se zasadily o posílení kontroly OSN zaměřené proti šíření severokorejských technologií na výrobu chemických a biologických zbraní. Rusko s námi v Radě bezpečnosti souhlasilo, ale pak obrátilo a znovu zablokovalo snahu sankčního výboru aktualizovat sankční seznam starý 12 let, který je pro zamezení dodávek materiálu pro zbraně hromadného ničení do Severní Koreje kriticky důležitý," uvedla ve skutečnosti Haleyová.

Agentura TASS později napsala, že za chybu v překladu může tlumočnická služba OSN, která se ústy mluvčího Stéphane Dujarrica za omyl omluvila.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

Haleyová dnes na schůzi Rady bezpečnosti rovněž prohlásila, že její země má k dispozici důkazy o "rozsáhlém porušování sankčního režimu OSN" proti Severní Koreji ze strany Ruska. Ruské tankery podle ní zásobují KLDR ropnými produkty, které přečerpávají do jiných lodí. USA mají údajně informaci o téměř 150 takových případech.

Tagy: Rusko zahraničí KLDR Spojené státy americké vůdce KLDR korejský konflikt útoky a atentáty chemické a biologické zbraně

Zdroje: ČTK