V Malajsii zavraždili nepohodlného bratra severokorejského vůdce

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una zavraždili v pondělí v Malajsii. Podle jihokorejské kabelové televize TV Čosun otrávily Kim Čong-nama na kualalumpurském letišti dvě ženy. Jde zřejmě o severokorejské agentky, které jsou nyní na útěku. Kimovu smrt potvrdila i malajsijská policie.

Jihokorejská média informují o vraždě Kim Čong-nama

Jihokorejská média informují o vraždě Kim Čong-nama,zdroj: Profimedia.cz

Také americká vláda je pevně přesvědčena, že Kima usmrtili severokorejští agenti. Americké úřady ale dosud přesně nezjistily, jak byl Kim Čong-nam v Malajsii zabit, ani nejmenovaný vládní zdroj neuvedl žádné přesvědčivé důkazy na podporu závěrů, které si vláda o případu udělala. Americké ministerstvo zahraničí se zdrželo komentáře k případu a dotazy odkázalo na malajsijské úřady.

Malajsijská policie nejprve jen sdělila, že při převozu z letiště v Kuala Lumpuru do nemocnice zemřel nejmenovaný Severokorejec, jehož totožnost zatím nebyla potvrzena. Později potvrdila, že mrtvým je skutečně Kim Čong-nam, ale příčina jeho úmrtí zatím nebyla určena. Dodala, že se Kim Čong-nam chystal odletět do Macaa, kde hlavně žil.

Čtyřicátník Kim Čong-nam byl starší nevlastní bratr nynějšího severokorejského vůdce. Většinu času trávil mimo vlast a byl známý tím, že se veřejně vyslovoval proti dynastické vládě své rodiny v KLDR. Několikrát dal najevo, že nestojí o vedení země. "Osobně jsem proti nástupnictví v třetí generaci," řekl v roce 2010 japonské televizní stanici Asahi TV před tím, než se po smrti otce chopil moci Kim Čong-un. "Doufám, že můj mladší bratr udělá vše, co je v jeho silách, pro zdárný život Severokorejců," dodal.

Kim Čong-nam měl s Kim Čong-unem společného otce, předchozího severokorejského prezidenta Kim Čong-ila. Říká se, že Kim Čong-nam měl blízko ke strýci Čang Song-tchekovi. Ten byl svého času druhým nejvlivnějším mužem v zemi, než ho jeho druhý synovec Kim Čong-un nechal při čistkách v roce 2013 popravit - údajně za přípravu pokusu o převrat.

Tagy: zahraničí Severní Korea KLDR vůdce KLDR

Zdroje: ČTK