Dnes je úterý 29. dubna 2025., Svátek má Robert
Počasí dnes 20°C Polojasno

Napětí po vraždě Kimova bratra se stupňuje: KLDR nepustí Malajsijce ze země, Malajsie jí to oplatila

7. 3. 2017 – 9:11 | Zpravodajství | roj

Napětí po vraždě Kimova bratra se stupňuje: KLDR nepustí Malajsijce ze země, Malajsie jí to oplatila
Poté, co KLDR zakázala malajsijským občanům opustit své území, zareagovala Malajsie stejně. Podezřelí z vraždy bratra severokorejského vůdce se ukrývají na ambasádě v Kuala Lumpuru (na snímku) | zdroj: Profimedia

Malajsijci, kteří se nacházejí v Severní Koreji, zůstali v zemi dočasně uvězněni. KLDR jim zakázala opustit její území, dokud Kuala Lumpur nezaručí bezpečnost jejích občanů v Malajsii. Ta okamžitě zareagovala stejným zákazem pro Severokorejce. Napětí je důsledkem vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una na letišti v Kuala Lumpuru.

Severokorejské ministerstvo zahraničí už informovalo o dočasném zákazu malajsijské velvyslanectví v Pchjongjangu, uvedla severokorejská státní agentura KCNA. KLDR podle ní doufá, že se podaří situaci brzy vyřešit, aby se vzájemné vztahy obou zemí mohly nerušeně rozvíjet.

Opatření bude podle Severní Koreje v platnosti, dokud Kuala Lumpur nezaručí bezpečnost jejích občanů v Malajsii. Podle agentury AP není jasné, kolik Malajsijců pobývá v Severní Koreji.

"Tento odpudivý čin - vlastně drží naše občany jako rukojmí - je v naprostém rozporu s mezinárodním právem a diplomatickými normami," uvedl v prohlášení malajsijský premiér Najib Abdul Razak a vyzval KLDR, aby okamžitě propustila občany jeho země.

Předseda vlády zároveň svolal zasedání bezpečnostní rady státu a nařídil policii, aby "zabránila všem severokorejským občanům v Malajsii v opuštění země, dokud si nebudeme jisti, že jsou všichni Malajsijci v Severní Koreji v bezpečí".

Už před Razakovým vyjádřením oznámil na Twitteru odvetná opatření malajsijský vicepremiér Ahmad Zahid Hamidi. Podle agentury Reuters policie následně uzavřela okolí severokorejské ambasády v Kuala Lumpuru a dostala příkaz, aby z ní nikoho nepouštěla ven. "Pokoušíme se zjistit identitu všech členů diplomatické mise," uvedl náměstek malajsijského ministra vnitra Nur Jazlan Mohamed.

Už v pondělí Severní Korea oznámila, že malajsijský velvyslanec bude vyhoštěn ze země. Reagovala tím na víkendové rozhodnutí Malajsie vypovědět ze země ambasadora KLDR.

Ředitel malajsijské policie v úterý mezitím oznámil, že Severokorejci, které chtějí vyšetřovatelé v souvislosti s vraždou Kim Čong-unova bratra Kim Čong-nama vyslechnout, se ukrývají na ambasádě KLDR v Malajsii.

"Jak ještě dlouho se chtějí na velvyslanectví ukrývat... je jen otázkou času, kdy vyjdou ven," řekl novinářům policejní šéf Khalid Abu Bakar. Severokorejské úřady podle něj s vyšetřovateli nespolupracují.

Kim Čong-nama, bratra současného severokorejského vůdce Kim Čong-una a zároveň nejstaršího syna bývalého vůdce Kim Čong-ila, zabili 13. února na letišti v malajsijské metropoli. Malajsijští vyšetřovatelé dospěli k názoru, že ho usmrtil zakázaný bojový nervový plyn VX. Kim Čong-nam měl pověst hráče v kasinech a povaleče a byl dlouhodobě pro severokorejskou vládu trnem v oku.


Předchozí článek

Přelomový objev českých vědců: 'Genetická kamufláž' parazitů před obranyschopností hostitele

Následující článek

Komentář: Nepohodlná demokracie aneb Babišovy nebezpečné návrhy