Ukrajina se definitivně odvrací od Ruska: Po 27 letech opustí SNS

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se rozhodl radikálně zpřetrhat jedno z posledních spojení s Ruskem. Ukrajina ukončí své členství ve Společenství nezávislých států (SNS). Na bezpečnostní konferenci v Kyjevě navíc navrhl ukončit "obludný anachronimus", jak nazývá ukrajinsko-ruské smlouvy o přátelství. 

Ukrajinský prezident Petro Porošneko

Ukrajinský prezident Petro Porošneko,zdroj: Profimedia

Ukrajina je zakládajícím členem SNS, které vzniklo koncem roku 1991 pod patronací Ruska jako organizace sdružující několik postsovětských států. Kyjev ale dokumenty o členství nikdy neratifikoval. Po anexi ukrajinského Krymu Ruskem v roce 2014 ukrajinské vedení oznámilo, že "zahajuje proceduru ukončení členství". Aktivit SNS se Kyjev v posledních čtyřech letech prakticky neúčastnil.

Podle Porošenka by jeho úřad měl společně s vládou účast v SNS oficiálně ukončit "vzhledem k tomu, že tato organizace odmítla odsoudit ruskou agresi". Ukrajinské zastupitelství při orgánech SNS, umístěných v běloruském Minsku, by mělo být uzavřeno.

Ruská agrese proti Ukrajině rovněž podle Porošenka musí vést k okamžitému jednostrannému vypovězení některých článků rusko-ukrajinské smlouvy o přátelství, spolupráci a partnerství. Příslušný zákon prezident předloží ukrajinskému parlamentu. Smlouva byla uzavřena v květnu 1997, po krymské anexi byla na Ukrajině mnohokrát zpochybněna.

Zrušeny budou články, které podle Porošenka odporují ukrajinským národním zájmům a brání realizaci práva země na sebeobranu. Zachovány zůstanou ty části smlouvy, které "ctí vzájemnou územní celistvost a potvrzují nedotknutelnost vzájemných hranic," řekl ukrajinský prezident.

Tagy: Rusko zahraničí Ukrajina SNS rusko-ukrajinské vztahy rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK