Piráti brojí proti hromadění funkcí: Jeden politik, jeden plat

AKTUALITA - Aktuality autor: von

O bývalém jihomoravském hejtmanovi se říkalo, že má funkcí jako japonská kalkulačka. Tomu by do budoucna měl zabránit úprava zákona o střetu zájmů, se kterou přišla Pirátská strana. Zákonodárci by měli mít pouze jednu mzdu, navzdory počtu funkcí, které vykonávají. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek věří v podporu dalších stran. Za rekordmana považuje současného hejtmana Vysočiny, který bere za své funkce téměř čtvrt milionu korun měsíčně.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek bere podle Pirátů za své funkce téměř čtvrt milionu korun měsíčně

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek bere podle Pirátů za své funkce téměř čtvrt milionu korun měsíčně,zdroj: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

Novela proti kumulaci funkcí má podle Michálka zabránit "mnohoobročnictví" a pomohla by fungování Parlamentu či samospráv. Novela by měla zabránit také tomu, aby poslanec či senátor nemohl pobírat odměny za členství v dozorčích radách městských firem a aby komunální a krajští politici nemohli dostávat peníze za členství v obdobných státních orgánech, uvedl Michálek. Poznamenal, že poslanci za Piráty se už podobných vícečetných funkcí dobrovolně vzdali.

Michálek věří v podporu hnutí ANO s ohledem na jeho předvolební sliby, že nebude kumulovat funkce. Očekává také podporu ČSSD kvůli výsledku vnitrostranického referenda z roku 2014, podle něhož sociální demokraté měli navrhnout zákon proti kumulaci funkcí. Podobný návrh jako Piráti předkládali v Senátu zástupci TOP 09 a STAN.

Rekordní "akumulátoři" funkcí

Lídr pražské kandidátky Pirátů Zdeněk Hřib jako příklady kumulace funkcí uvedl náměstka pražské primátorky Petra Dolinka, který je zároveň poslancem a předsedou sněmovního podvýboru pro kosmonautiku, za což pobírá 208.000 měsíčně. Praha stagnuje a nevšiml jsem si, že ve vesmírném programu Česko za posledního půl roku zaznamenalo nějaký pokrok, uvedl Hřib.

Mnohoobročnictví se podle něj týká také poslance a hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (za ČSSD), který má zároveň lékařskou praxi a je zastupitelem Pelhřimova. Za veřejné funkce pobírá podle Hřiba 242 tisíc korun měsíčně. Podobně lidovec Jan Čižinský jako poslanec, starosta Prahy 7 a zastupitel hlavního města dostává 213 tisíc korun měsíčně, dodal Hřib.

Pokud novela bude přijata, měla by podle Pirátů nabýt účinnosti zhruba do devíti měsíců od schválení.

Tagy: ČSSD Česko TOP 09 domácí hnutí Ano Pirátská strana česká politika

Zdroje: ČTK