Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Padouch, nebo hrdina? Symbol Ukrajiny má na krku obvinění z puče

Padouch, nebo hrdina? Symbol Ukrajiny má na krku obvinění z puče
Naďa Savčenková | zdroj: Profimedia

Z ruského vězení do ukrajinské šatlavy. Hrdinnou vojačku Nadju Savčenkovou vláda podezřívá z plánování ozbrojeného převratu. Chystala se prý vyhodit do vzduchu parlament a minomety ostřelovat prezidentský úřad.

Před dvěma roky z prezidentského speciálu v Kyjevě vystoupila Nadja Savčenková. Na Ukrajinu se vrátila jako hrdinka, která bojovala proti proruským separatistům na východě Ukrajiny, byla zajata a poté uvězněna v Rusku. Dnes je Savčenková svéráznou političkou, která je ukrajinskou vládou podezřívána z přípravy puče. A chce být příští hlavou země.

Být první prezidentkou Ukrajiny se jí ale asi nepodaří. Parlament Savčenkovou zbavil imunity a na žádost generální prokurátora země povolil uvalit vazbu na slavnou vojačku. Nejvyšší rada jeho žádosti většinou hlasů vyhověla. Za Savčenkovou se během hlasování nepostavila ani její domovská partaj Baťkivščyna vedená femme fatale ukrajinské politiky Julijí Tymošenkovou.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko pogratulovat bezpečnostním orgánům k výborné práci a vojákům poděkoval, že se nenechali ovlivnit pátou kolonou usilující o destabilizaci země a masový teror. Pátou kolonou je nyní na Ukrajině označována kdysi slavná vojačka.

Příběh Nadji Savčenkové se ve skutečnosti až příliš podobá příběhu soudobé ukrajinské společnosti v kostce. Ukrajinci zažili v únoru 2014 revoluci, která vyhnala ze země autoritářského prezidenta Viktora Janukovyče. Ukrajina následně musela čelit ruské anexi Krymu a konfliktu na Donnbasu. Zemi nyní zmítá skrytá zloba, desiluze ze staronové elity a poptávka po rychlých řešeních problémů.

Drama v parlamentu

Události okolo Savčenkové připomínají klasické drama. Zdrcená hrdinka se loučí s nejbližšími. Naposledy promluví s matkou. Poté pěšky, za doprovodu ozbrojené eskorty, dokráčí do sídla tajné služby SBU. Tam se vzdá na milost vládnímu režimu. Následuje soud a dvouměsíční vazba.

Předtím se odehrála neméně napjatá scéna. Generální prokurátor Jurij Lucenko parlamentu představil důkazy o plánovaném puči. Savčenková se s kabátem visícím na ramenou postavila mezi poslanecké lavice a nekompromisně propalovala pohledem Lucenka. 

O chystaném převratu se ukrajinská veřejnost dozvěděla začátkem března. Na přechodu mezi územím kontrolovaným proruskými separatisty a Ukrajinou byl zatčen Vladimir Ruban, známý vyjednávač, který v povstaleckých republikách zachránil několik stovek ukrajinských vojáků. V jeho voze vojáci našli arzenál pro malou armádu: minomety, pancéřovky, miny, granáty, těžké kulomety a automatické pušky.

Savčenková s Rubanem úzce spolupracovala. Několikrát spolu navštívili proruskými rebely ovládaný Doněck. Zbraně ale nebyly určeny k prodeji na černém trhu, jak k tomu nezřídka na Ukrajině dochází. Měla jimi být vyzbrojena skupina vedená Savčenkovou, která plánovala svrhnout současný režim.

Pád Kyjeva

Podle ukrajinské generální prokuratury Savčenková a Ruban nejprve chtěli uspořádat protivládní demonstrace, které měly přerůst do ozbrojeného střetu s krvavými následky. V druhé fázi plánu by minomety zaútočili na vládní čtvrt v centru Kyjeva. Poslankyně současně chtěla v parlamentu odpálit granáty. Podle vlastních slov, zaznamenaných na odposleších, následně chtěla z kalašnikova postřílet co nejvíc poslanců.

Ke stěně Savčenková toužila také postavit prezidenta Petra Porošenka, ministra vnitra Arsena Avakova, šéfa bezpečnostní rady státu Oleksandra Turčynova a další vysoce postavené politiky.

Podporu pučistům měli zajistit příslušníci elitního 8. pluku zvláštního určení ukrajinské armády. Vojáci by poté  stabilizovali situaci v hlavním městě země. Savčenková s Rubanem předpokládali, že by během jejich ozbrojeného převratu a následných represí přišlo o život 400 tisíc lidí.

Vzbouřenci byli v kontaktů s vedením proruských republik na východě Ukrajiny. Separatisté je zásobovali zbraněmi a slíbili jim také "politickou podporu" v případě úspěšného provedení puče.

Jak tvrdí vyšetřovatelé, právě armádní důstojníci informovali bezpečnostní orgány o plánech poslankyně. Od loňského roku byla Savčenková sledována, síť lidí okolo ní byla postupně rozplétána a když bylo shromážděno dostatek důkazů, spadla klec.

Co se stalo s Nadjou?

Nadja Savčenková se v odposleších stylizuje do role ukrajinské Johanky z Arku. Chce se obětovat ve prospěch lepší Ukrajiny. Za cenu svého života nechce dopustit v příštím roce znovuzvolení Petra Porošenka na druhé funkční období a definitivní rozklad země. Tak alespoň motivovala své rozhodnutí provést krvavý puč.

Ačkoliv Savčenková tvrdí, že o operaci bezpečnostních orgánů proti ní věděla a záměrně hovořila o radikálním plánu svržení Porošenkova režimu, a rovněž nelze vyloučit pochybnosti o komplotu proti ní, vojačka je svým maximalismem je pověstná.

"Když se Najda Savčenková vrátila na Ukrajinu, měla vysokou podporu. Její jméno bylo spojováno s hrdinstvím. Na osvobození z ruského vězení se podíleli všichni ukrajinští politici a ukrajinští občané, a také mezinárodní společenství. Vztah k ní se začal měnit v souvislosti s politickou aktivitou a výroky, které Savčenková dělala už jako politik," sdělila pro Tiscali.cz politoložka Olesja Jachno.

Zprvu bylo chování Savčenkové, která prosazovala třeba přímé jednání s proruskými separatisty a organizovala demonstrace proti prezidentovi, vnímáno podle slov expertky jako následek věznění v Rusku, posléze jako vliv nízkého vzdělání a psychických problémů. Důkazy předložené generální prokuraturou však vypovídají o její skutečném já.

Podobný názor zastává Anastasija Obertasová, ukrajinská aktivistka, která pomáhala vojákům na frontě. "Lidé se nemění, mění se vztah k nim. Uviděli jsme něco, co dříve vidět nebylo. Když byla Savčenková držena v ruském vězení, mělo smysl za ní bojovat, jako za jakéhokoliv zajatého Ukrajince nehledě na jeho lidské vlastnosti. Když se vrátila na Ukrajinu a stala se z ní politička, začala se na ní objevovat špína a bylo zřejmé, že není svatá. Přesto byla stále považována za hrdinku, a proto každý její skandál měl takovou publicitu."

Černá kampaň?

Příští rok čekají Ukrajinu hned dvoje klíčové volby: prezidenta země a parlamentu.  Aktuální průzkumy předpovídají, že současná hlava státu Petro Porošenko s desetiprocentními preferencemi nemá šanci obhájit post a hejtmanské žezlo, symbol ukrajinské státnosti, předá zřejmě Juliji Tymošenkové. Šanci vyhrát volby do Nejvyšší rady nemá ani Porošenkova partaj.

Politická analytička vylučuje, že by zatčení Savčenkové mělo souvislost s blížícími se volbami. Ačkoliv plány pučistů vypadají jako přitažené za vlasy a mohou navozovat na mysl, že Porošenkův režim potřebuje výrazného domácího nepřítele, který mu zvýší popularitu a alespoň trochu šance na znovuzvolení, konspirační teorie nejsou, podle jejího názoru, na místě.

Jachno nevěří, že by šlo pouze o cynickou předvolební kampaň samotné Savčenkové, která spekuluje s nespokojeností s vládním režimem části ukrajinské společnosti a zašla až příliš daleko. Expertka je přesvědčena, že Ukrajině skutečně hrozil krvavý převrat s tisíci mrtvými. Kdo si puč objednal, je podle ní zřejmé.

"Bylo zabráněno ještě jednomu neúspěšnému pokusu vytvořit chaos, na němž měl dnes zájem pouze jeden subjekt - ruská vláda," myslí si ukrajinská politoložka.

Zdroje:
Vlastní