Údajný únos Babišova syna: Opozice chce vyslovit vládě nedůvěru, Zeman reportáž označil za konspiraci

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 11. 2018 20:45) - Aktuality autor: šar

Výroky syna premiéra Andreje Babiše (ANO) o jeho údajném únosu na Krym kvůli kauze Čapí hnízdo vyvolaly tvrdou kritiku opozice i napětí v koalici ANO a ČSSD. Šest opozičních stran podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě, nemají ale zatím dost hlasů. Babiše, stejně jako opozice v Senátu, vyzvaly, aby do vyšetření kauzy odešel z funkce, premiér to odmítl. Babiš považuje reportáž za hyenismus a jako snahu ho zničit. Tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný, nebyl unesen a z Česka odjel dobrovolně. Prezident Miloš Zeman reportáži nevěří.

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš,zdroj: Profimedia.cz

Babiš otec i syn jsou kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo mezi obviněnými. Český premiér dnes během návštěvy italského Palerma prohlásil, že zveřejnění informací bylo načasováno na dobu, kdy je v zahraničí a kdy se blíží oslavy 17. listopadu. Vidí za tím snahu o vyvinutí tlaku na orgány činné v trestním řízení. Skryté natáčení svého syna, který je podle něj psychicky nemocný, označil za odporné, hnusné a vrchol hyenismu.

Míní, že mu novináři kladli sugestivní otázky, aby dostali správné odpovědi. Podle autorů reportáže ze serveru Seznam Zprávy Babiš mladší i jeho matka věděli, že mluví s novináři, kteří chystají reportáž. Premiér odmítl, že by byl jeho syn unesen do zahraničí, což podle něj konstatovala i česká policie. Dodal, že jeho prvorozený syn žije s matkou ve Švýcarsku a že jeho dcera z prvního manželství Adriana, která je také mezi stíhanými, trpí bipolární chorobou.

Strany, které chtějí vyslovit vládě nedůvěru, tedy ODS, Piráti, SPD, lidovci, TOP 09 a STAN - mají ve Sněmovně dohromady 92 poslanců, pro vyslovení nedůvěry je ale potřeba alespoň 101 hlasů. Apelovali na poslance vládních stran a KSČM, aby Babiše dál nepodporovali. Ve čtvrtek chce o novém vývoji kauzy Čapí hnízdo mluvit i opozice v Senátu, která má v horní komoře pohodlnou většinu. Zástupci klubů ODS, STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 soudí, že premiér by měl vzniklou situaci řešit odstoupením z čela vlády.

Babiš ale odejít nehodlá. "Nevidím žádný důvod na rezignaci, vykonávám svoji funkci s nejvyšším nasazením ve prospěch občanů naší země," napsal Babiš v SMS zprávě.

Policie podle Hamáčka v případu Čapího hnízda pracovala a pracuje profesionálně. Zabývat se bude i novými zjištěními ohledně premiérova syna. Do týmu vyšetřovatelé kauzy například přibrali znalce, který měl posoudit psychický stav Andreje Babiše mladšího. Policie věděla, kde se Babišův syn nachází a činila vše pro to, aby bylo možné posoudit jeho zdravotní stav, řekl Hamáček. Babišův syn má švýcarské občanství, podle Hamáčka je proto třeba součinnost švýcarských orgánů. 

Nejvyšší státní zastupitelství už dalo podnět pražským městským žalobcům, aby podezření o držení Babiše mladšího na Krymu prověřili.

Zeman reportáži nevěří 

Prezident Miloš Zeman považuje informace o údajném únosu syna premiéra za konspirace, vládu ohrozit nemohou, řekl prezident televizi Nova. 

"Mně to všechno připadá jako dosti divoká konspirace. Já mám příští týden pravidelnou schůzku s Andrejem Babišem, tak se ho na to samozřejmě zeptám," řekl Zeman. Případné protibabišovské demonstrace, které podle prezidenta organizuje sněmovní opozice, jsou znakem "jisté politické ubohosti", dodal.

Informace serveru Seznam Zprávy podle Zemana vládu snad ani neohrozí. "To by se muselo stát, že by některému politikovi selhaly nervy," řekl prezident. "Mohu pouze Andreji Babišovi doporučit, aby mu nervy neselhaly," dodal. Zeman se také znovu vymezil vůči českým médiím, jejich informace je podle něj dobré ověřovat.

Babišův syn serveru Seznam Zprávy řekl, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel z Česka. Uvedl také, že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje. Babišův syn zároveň řekl, že se v minulosti kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kde se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou. Letos kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO a její posudek měl podle médií pomoci Andreji Babišovi mladšímu, aby se vyhnul trestnímu stíhání. Protopopová po zveřejnění informací na funkci zastupitelky Prahy 8 rezignovala.

Po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo manžel Protopopové Petr údajně odvezl Babišova syna na ukrajinský poloostrov Krym, který anektovalo Rusko. NUDZ chce tyto informace z reportáže serveru Seznam Zprávy prověřit. Krymské úřady podle ruské tiskové agentury RBK nemají informace o údajném pobytu Andreje Babiše mladšího na poloostrově a nehodlají záležitost komentovat.

Na budoucnost ministerského předsedy je možné si vsadit. Na to, že Babiš nebude 1. února předsedou vlády s důvěrou Sněmovny, vypsala dnes společnost Tipsport kurz 1,5:1. Opačná možnost je ohodnocena kurzem 2,38:1.

Babiš v minulosti uváděl, že v době, kdy farma Čapí hnízdo získala padesátimilionovou dotaci, vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky a nynější manželky Moniky Babišové.

Tagy: Česko domácí český premiér hnutí Ano česká politika únosy a vraždy Čapí hnízdo

Zdroje: ČTK