Turci zuří. Němci uznali genocidu Arménů

- Aktuality autor: von

Turecko odvolalo svého velvyslance v Německu poté, co německý parlament uznal masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Turecké ministerstvo zahraničí žádá vysvětlení od německého chargé d'affaires v Ankaře. Prezident Recep Tayyip Erdogan varoval Německo před vážnými dopady na vzájemné vztahy. Německá kancléřka Angela Merkelové ale považuje vztah s Tureckem nadále za silný.

Německá kancléřka Angela Merkelová a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Německá kancléřka Angela Merkelová a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan,zdroj: Profimedia.cz

Turecký premiér Binali Yildirim vyjádřil názor, že "chybné rozhodnutí" německého parlamentu má na svědomí "rasistická arménská lobby".

O výrazném zhoršení vztahů hovořil také mluvčí turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Yasin Aktay. Strana podle agentury Reuters plánuje předložit v tureckém parlamentu deklaraci odsuzující rezoluci Spolkového sněmu.

Svou reakci na twitteru umístil také šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. "Způsob, jakým uzavřít temné stránky ve vlastní historii, není v tom, že se pošpiní historie jiných zemí nezodpovědným a nepodloženým rozhodnutím parlamentu," napsal.

Arménie rezoluci vřele uvítala. Arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandjan řekl, že Německo "významně přispělo nejen k mezinárodnímu uznání a zavržení arménské genocidy, ale také k univerzálnímu boji za prevenci genocidy a zločinů proti lidskosti".

Merkelová považuje vzájemné vztahy za silné

Německá kancléřka Angela Merkelová po hlasování o genocidě řekla, že považuje vztahy Německa a Turecka navzdory některým názorovým rozdílům za široké a silné.

"Je toho mnoho, co Německo a Turecko pojí, a i když máme rozdílné názory na některé jednotlivé věci, šíře našich vztahů, naše přátelství, naše strategické vazby jsou skvělé," uvedla Merkelová na tiskové konferenci po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Berlín chce mít podle Merkelové nadále dobré vztahy s Ankarou, podporuje ale i dialog mezi Tureckem a Arménií.

Genocida s německou vinou

Německý Spolkový sněm odhlasoval rezoluci o masakrech Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Schválená rezoluce přiznává, že svůj díl odpovědnosti za tehdejší události neslo i Německo jako spojenec Osmanské říše, které o masakrech vědělo, ale nezasáhlo proti nim. Poslanci zdůraznili, že rezoluce neznamená obviňování současné turecké vlády.

Rezoluci podpořila velká většina poslanců ze všech parlamentních frakcí. Proti hlasoval jediný z německých zákonodárců. Jednání Spolkového sněmu sledovala v galerii pro hosty velká skupina Arménů, kteří po hlasování zdvihli papíry s nápisem "děkujeme".

Poslanci při projednávání rezoluce zdůraznili, že nechtějí obviňovat vládu Turecka, které je nástupnickým státem Osmanské říše. "Je třeba zdůraznit, že současná turecká vláda není odpovědná za to, co se stalo před sto lety. Má však odpovědnost za to, jak se s tehdejšími událostmi bude zacházet dál," řekl předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert. "Jsem přesvědčen, že označení minulosti pravými slovy neohrozí naše vztahy s Tureckem," podotkl také.

Tagy: Německo zahraničí Turecko Arménie arménská genocida

Zdroje: ČTK