Vraždění Arménů byla genocida, prohlásil papež František. Turecko protestuje

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 4. 2015 17:02) - Aktuality autor: roj

Papež František označil osmanský masakr Arménů za "genocidu". Je tak prvním papežem, který tento výraz v souvislosti se sto let starými vraždami oficiálně použil na veřejnosti. Turecko si následně pozvalo "na kobereček" vatikánského velvyslance.

Masakr Arménů v Alepě 28. února 1919

Masakr Arménů v Alepě 28. února 1919,zdroj: Profimedia.cz

František už výraz genocida v souvislosti s masakrem několikrát použil, ale vždy to bylo před jeho nejvyšší funkcí. Nyní to z jeho úst zaznělo při dnešní mši pro arménské věřící, když citoval dokument podepsaný papežem Janem Pavlem II. v roce 2001.

Ankara se také podle očekávání ihned proti papežovým slovům ohradila. Vatikánskému velvyslanci Turci řekli, že je Františkova slova překvapila a vedla ke ztrátě důvěry ve vztazích obou zemí. "Papežovy poznámky, které jsou vzdálené historické a právní realitě, nemohou být akceptovány," napsal na Twitter turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu s odkazem na to, že masakr Arménů není dosud mezinárodně uznám jako genocida.

Vraždu až 1,5 milionu Arménů v letech 1915 až 1917 uznala za genocidu zatím jen dvacítka zemí – mimo jiné Francie, Itálie, Rusko či Slovensko. Česko mezi nimi není. 

Tagy: Turecko Vatikán Arménie papež František genocida a holokaust

Zdroje: ČTK