Trump odvolal šéfa FBI, který vyšetřoval vliv Ruska na volby

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 5. 2017 14:15) - Aktuality autor: šar

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností odvolal šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Překvapivé rozhodnutí, které okamžitě vyvolalo kritiku, v noci na středu oznámil Bílý dům. Prezident podle něj jednal na návrh ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. FBI se pod Comeyho vedením věnovala mimo jiné vyšetřování údajných zásahů Ruska do loňských prezidentských voleb v USA.

Šéf FBI (uprostřed) měl být ve funkci deset let, nyní ho však prezident Donald Trump okamžitě odvolal

Šéf FBI (uprostřed) měl být ve funkci deset let, nyní ho však prezident Donald Trump okamžitě odvolal,zdroj: Profimedia.cz

Oficiální zdůvodnění ministerstva spravedlnosti říká, že Comey nezvládl vyšetřování aféry kolem elektronické pošty bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Její postup při rozesílání služební pošty ze soukromého serveru vyvolal vyšetřování FBI, které ale skončilo pouhou důraznou výtkou, nikoli stíháním.

"FBI je jednou z nejrespektovanějších institucí naší země," uvedl Trump v prohlášení. Úřad ovšem podle něj nyní potřebuje nové vedení, aby znovu získal ztracenou důvěru veřejnosti. Hledání Comeyho nástupce začne podle Bílého domu ihned.

Zbavit Comeyho funkce ředitele FBI se Trump podle světových tiskových agentur rozhodl na základě doporučení ministra spravedlnosti Sessionse a jeho zástupce Roda Rosensteina. "S ministerstvem spravedlnosti se plně shoduji v tom, že nejste schopen FBI efektivně řídit," napsal Trump v dopise adresovaném Comeymu.

Podle parlamentních zdrojů citovaných agenturou AP nelze očekávat, že Comeyho nástupce bude jmenován brzy. Zatím FBI povede Comeyho zástupce Andrew McCabe.

Velká část amerických médií však nepochybuje o tom, že vyhazov Comeyho spíše souvisí s pátráním FBI po ruském vlivu na americké prezidentské volby. Trump na toto vyšetřování tvrdě útočil.

Spěch a načasování vyvolává přinejmenším velká podezření, píše BBC. Šéf FBI hovořil před týdnem v Senátu o údajném ruském vměšování do amerických prezidentských voleb a v Kongresu se znovu měl objevit ve čtvrtek. "Trump neustále tweetoval o nesmyslném vyšetřování za peníze daňových poplatníků a nakonec Comeyho sám vyhodil," napsala na svém webu BBC.

Oficiální zdůvodnění, že Comey nezvládl vyšetřování skandálů s e-maily Hillary Clintonové, sotva někdo přijme. Před volbami Trump právě za toto vyšetřování Comeyho chválil, uvádí stanice.

Zastaví nový šéf vyšetřování? 

Nový šéf vyšetřovací služby může pátrání po vlivu Ruska na prezidentské volby úplně zastavit, nebo zbrzdit. Může podle agentury AP rovněž ukončit spolupráci se třemi výbory Kongresu, které skandál vyšetřují a které jsou na informacích od FBI závislé.

"Mám problém s načasováním a odůvodněním Comeyho odchodu," řekl republikánský senátor Richard Burr, šéf senátního výboru pro zpravodajské služby. "Jeho propuštění ještě víc problematizuje již nyní obtížné vyšetřování našeho výboru," konstatoval. Kromě jeho výboru zkoumá údajný vliv Moskvy na volby i právní výbor Senátu a výbor Sněmovny reprezentantů pro tajné služby.

Skupina demokratických poslanců v této souvislosti zaslala FBI a ministerstvu spravedlnosti dopis, v němž žádají, aby veškeré důkazy a informace spojené s dosavadním šetřením zůstaly zachovány. Řada politiků Demokratické strany už vyzvala, aby se vyšetřování údajných ruských zásahů do hlasování ujal nezávislý vyšetřovatel.

Šéf demokratické menšiny v americkém Senátu Chuck Schumer telefonicky Trumpovi řekl, že dělá "velkou chybu". Také on vyzval ke jmenování "nebojácného, nezávislého zvláštního prokurátora", který by se po propuštění šéfa FBI zabýval údajnými ruskými zásahy do amerických voleb. Vytvoření zvláštní komise požadoval také republikánský senátor John McCain. Nečekané odstranění Comeyho z čela FBI podle něj "jen potvrzuje potřebu takové komise".

Comey to považoval za žert 

Podle serveru Politico prezident Comeyho odchod zvažoval týden. Když padlo rozhodnutí, nesdělil ho přímo šéfovi FBI, ale poslal svého bodyguarda, aby propouštěcí dopis odnesl do sídla Comeyho úřadu. Sám Comey v té době přednášel v Los Angeles a zprávy o svém vyhazovu prý nejdřív označil za směšný žert.

Trump po ohlášení verdiktu nad Comeyem sledoval v televizi ohlasy a rozčiloval se, že jeho rozhodnutí nikdo neobhajuje, napsal server Politico. Poradci se vzájemně obviňovali, že nechápou vážnost situace. Bílý dům očividně neměl žádnou komunikační strategii. FBI odmítal vyhazov komentovat a odkazoval novináře na ministerstvo spravedlnosti.

"Propuštění šéfa FBI ve stodesátém dnu po převzetí prezidentského úřadu je dalším náhlým obratem Bílého domu, který se už zbavil úřadující ministryně spravedlnosti, bezpečnostního poradce a nyní i šéfa FBI, kterého Trump donedávna chválil a posílal mu během lednové inaugurace vzdušné polibky," uvádí Politico.

Šestapadesátiletého Comeyho do funkce ředitele FBI nominoval v roce 2013 tehdejší americký prezident Barack Obama. Jeho funkční období mělo být desetileté a Trump v lednu po svém nástupu do funkce prezidenta Comeyho požádal, aby v čele úřadu zůstal.

Comey výrazně zasáhl do boje před loňskými prezidentskými volbami v USA, když se rozhodl v říjnu informovat dopisem Kongres o obnově vyšetřování Clintonové v kauze používání soukromého e-mailového serveru během výkonu funkce ministryně zahraničí. Dva dny před listopadovými volbami Comey oznámil, že FBI nenašla dostatek důkazů, aby Clintonovou obvinila. Bývalá první dáma před týdnem Comeyho vystoupení označila za jeden z důvodů své porážky v klání s Trumpem. Sám Comey své rozhodnutí ale obhajoval.

Tagy: Rusko zahraničí FBI tajné služby americká politika americké prezidentské volby 2016 vyzvědačství a bezpečnost

Zdroje: ČTK