Dcera místo manželky: Ivanka jako první dáma Spojených států

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Proč by si Ivanka Trump, dcera vítěze amerických prezidentských voleb Donalda Trumpa, zasloužila funkci první dámy víc, než manželka zvoleného prezidenta Melanie? 

Ivanka Trump

Ivanka Trump,zdroj: Profimedia.cz

Ve vysílání televize CBS, které budoucí americký prezident Donald Trump poskytl první video interview po svém zvolení, stály po Trumpově boku v první linii dvě ženy. Po levici měl svou třetí manželku, šestačtyřicetiletou Melanii, bývalou modelku a matku svého pátého dítěte Barrona.

Poněkud dál stála jeho dcera, pětatřicetiletá Ivanka, výkonná viceprezidentka společnosti Trump Organization. Bílý dům má ale pouze jednu úřadovnu první dámy a Trumpova dcera by si ji zasloužila.

Bylo by velmi obtížné najít někoho, kdo Ivanku Trumpovou nemá rád. V rodině působí jako zklidňující prostředek po bouři, jako aspirin na migrénu. Je inteligentní a rozvážná a dokázala vyrovnaně reagovat na lavinu otázek ohledně otcových výroků nepřátelským vůči ženám. Argumentovala tím, že by nezastávala tak významné postavení v Trump Organization, kdyby její otec pohrdal ženami.

Tato vysoká blondýnka vzbuzuje konsensus. Je provdaná za demokrata a velmi se přátelí s Chelseou, jedinou dcerou rivalky svého otce Hillary Clintonové. Bez problémů si lze představit její zářivý úsměv doprovázející Donalda Trumpa do zahraničí, kde sympatizuje s manželkou prince Williama vévodkyní Kate, diskutuje o sociálním zabezpečení s Françoisem Hollandem a o obchodní bilanci se Si Ťin-pchingem.

I když se Ivanka brání, že nebyla mozkem otcovy kampaně, byla jeho hlavním trumfem. Bojovala za jeho věc v mnoha interview a projevech. Často stávala dva metry za otcem při předvolebních shromážděních a vyvažovala Trumpův machistický charakter. Byla to rovněž ona, kdo mu navrhl, aby přislíbil placenou mateřskou dovolenou.

Povídá se, že Ivanka už je součástí Trumpovy administrativy. V rozhovoru s televizí CBS to sice odmítla, hned však dodala, že chce bojovat za věci, které ji zajímají, jako je nerovnosti ve mzdách, vzdělání, pomoc dětem a prosazování lepších příležitostí pro ženy.

Hillary Clintonová chtěla být kandidátkou žen. Ivančin profil nepochybně vyvolává u Američanek odezvu. Je dcerou miliardáře a jeho ženy českého původu Ivany, kteří byli hvězdným párem 80. let. Po dětství stráveném na Manhattanu a prvních krůčcích v roli modelky se ale tato privilegovaná dívka prohlásila za inspirátorku aktivních matek a pustila se do byznysu.

Ivanka, matka pětileté Arabelly, tříletého Josepha a osmiměsíčního Theodora, je jednou z předních osobností rodinného impéria. Její životopis ji opravňuje k tomu, aby na svých osobních stránkách udílela rady ženám, které jsou na vážkách mezi soukromým a profesionálním životem. Vytvořila také značku oblečení pro pracující ženy a na Instagramu zveřejňuje fotografie svých dětí.

Ivančiny kvality vystupují výrazně tím spíše, že při volební kampani byla její nevlastní matka Melania dost nevýrazná. Když se výjimečně chopila slova, aby podpořila svého chotě, okopírovala projev Michelle Obamové. Melania se raději drží v pozadí a pečuje o posledního potomka příštího prezidenta, desetiletého Barrona. Na instagramu se téměř neobjevuje, na rozdíl od skvělé Ivanky, která má na twitteru 2,3 milionu příznivců, pětkrát více než Melania.

Buďme však opatrní, píše Le Figaro. Připomeňme, že Američané si hlasováním pro Donalda Trumpa zvolili především nekonformitu. Na této půdě má bývalá modelka slovinského původu v ruce přece jen nějaké trumfy. Stačí, aby se řídila několika našimi radami a zazáří jako první dáma.

Tagy: zahraničí Spojené státy americká politika americké prezidentské volby 2016

Zdroje: ČTK,Le Figaro