Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Kolik stojí křeslo ve vládě 'neúplatného' prezidenta

Kolik stojí křeslo ve vládě 'neúplatného' prezidenta
Čekání na děkovný projev Trumpa v Alabamě | zdroj: Profimedia

Američané tomu říkají pay-to-play, tedy zaplať a můžeš hrát. Podle tohoto schématu Donald Trump sestavuje vládu. Bude to kabinet sponzorů.

Když Donald Trump rozjížděl prezidentskou kampaň, na Facebooku slíbil: „Kampaň si budu platit sám. Nejsem řízen sponzory, zvláštními zájmy nebo lobbisty. Pracuji pouze pro americký národ!“

Krátce nato, na jednom z prvních mítinků, pravil, že zavrhl několik velkých dárců: „Odmítl jsem velké peníze. Kdyby mi je někdo z dárců později připomněl, cítil bych povinnost být k němu loajální.“

A realita? Po roce je patrné, že Trump nakonec sponzory neodháněl a jejich dolary nepohrdl. Co víc, americký prezident s pořadovým číslem 45 už šest ze svých donátorů jmenoval do vlády.

Loutky sponzorů

Realitní magnát během republikánských primárek nazýval své soupeře Jeba Bushe a Marka Rubia loutkami v rukou sponzorů. O Hillary Clintonové hlásal, že je zkorumpovaná a že ji řídí Wall Street. Sám se přitom představoval jako outsider, který zarazí korupcí a vymete z Washingtonu staré struktury propojující politiku s byznysem.

Jak ale budou vypadat "nové" Trumpovy struktury?

Kdekdo se tím zabývá. Například server Politico. Ze záznamů federální volební komise zjistil, že 38 procent lidí jmenovaných do špičkových míst v nové administrativě jsou sponzoři Trumpovy kampaně. Co víc, půltucet významných sponzorů už vítěz voleb jmenoval do vlády.

Je mezi nimi Betsy De Vosová, ministryně školství v příštím kabinetu. Tato majitelka sítě obchodující s náhradními díly automobilů přispěla Trumpovi a republikánům celkem 11 miliony dolarů (280 milionů korun). Trumpův ministr financí Steven Mnuchin, manažer Goldman Sachs, mocné investiční banky z Wall Streetu, podpořil budoucího prezidenta 425 tisíci dolary (10,8 milionu korun).

Andy Puzder, generální ředitel řetězce rychlého občerstvení Hardee’s, pomohl Trumpovi 160 tisíci dolary (4 miliony korun). Bude ministrem práce. Todda Rickettse zase Donald vybral za náměstka ministra obchodu. Tento majitel brokerské firmy TD Ameritrade a Chicago Cubs, baseballového klubu z Major League, věnoval Trumpovi a republikánským kongresmanům dokonce 63,8 milionu dolarů (1,6 miliardy korun. (Podrobnější výčet sponzorů jmenovaných do Trumpovy administrativy zde).

Nehodil by se snad pro Trumpovu partu přívlastek vláda sponzorů?

Sloužím lidu

Mezi dvěma stovkami lidí, se kterými se Trump za necelé dva měsíce po volbách setkal, napočítal Politico 73 sponzorů, kteří mu v průměru přispěli 800 tisíci dolary.

Ještě několik dnů před volbami Trump tweetoval: "Vláda musí sloužit LIDU, ne sponzorům." Teď ale svůj výrok o tom, že si k tělu nechce připouštět sponzory, protože by se jim cítil být zavázán, už nepřipomíná.

Během projevu na děkovacím turné po volbách v Iowě ke svému výběru poznamenal: "Chci (do vlády) lidi, kteří vytvořili nějaké bohatství. A víte proč? Protože umí vyjednávat, OK?"

Američtí (podobně jako čeští) politici mají ve zvyku odměňovat své stoupence místy ve státní administrativě. Politico nicméně upozorňuje, že míra, v níž Trumpovi sponzoři obsazují významné posty jmenované prezidentem, nemá v novodobých amerických dějinách obdoby.

"Trumpovi voliči doufali ve změnu a teď se dočkají plutokracie. Budou rozčarováni," cituje server Trevora Pottera, zakladatele organizace Campaign Legal Center, organizace amerických právníků, která sleduje, jak politici dodržují "pravidla hry".

Ivana na ambasádu?

Tradicí americké politiky jsou "trafiky" na velvyslanectvích. Často připadají těm, kteří prezidentům přispěli na kampaň, anebo jim sponzory sehnali.

Americká ambasáda v Česku není výjimkou. Organizace Center for Responsive Politics na svých stránkách informuje, že nynější ambasador Andrew Schapiro si vysloužil nominaci patnácti tisíci dolary (380 tisíc korun), které v roce 2012 poslal kampani Baracka Obamy a půl milionem dolarů (13 milionů korun), které na jeho kampaň sehnal od jiných dárců. Podobnými částkami pomohl prezidentovi Schapirův předchůdce Norman Eisen v roce 2008.

Od vzniku samostatného českého státu před čtyřiadvaceti lety se v Praze vystřídalo osm velvyslanců. Pouze jediný (první) Adrian Basora byl kariérním diplomatem. A lze tušit, že jediným zůstane.

Lze tušit, že i Donald Trump věnuje diplomatickou trafiku v Česku některému ze svých donátorů, anebo první manželce Ivaně (rozené Zelníčkové). Nejen proto, že ho k tomu vyzval Miloš Zeman, ale zejména proto, že jeho exmanželka si o místo už sama nediplomaticky řekla. Trumpa nesponzorovala, zato Američanům vzkázala, že otce svých tří dětí bude volit. Takže, proč by titul Her Excellency Ambassador nedostala? Třeba jako bonus k rozvodové smlouvě – za loajalitu.

Zdroje:
Vlastní