Syrský vůdce slaví velké vítězství. Aleppo je v rukou vládních sil

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 12. 2016 21:31) - Aktuality autor: art

Klíčové syrské město Aleppo (Halab) je téměř celé pod kontrolou vládních sil, které obsadily všech šest důležitých čtvrtí. Rebelům zbyl podle Ramího Abdara Rahmána, šéfa exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), jen zlomek území. 

Provládní jednotky v dobyté čtvrti Šejcha Saída

Provládní jednotky v dobyté čtvrti Šejcha Saída,zdroj: Profimedia.cz

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se povstalci stáhli ze všech šesti důležitých čtvrtí, které dosud kontrolovali. Rahmán uvedl, že odpůrci režimu v Damašku mají v Halabu již jen jedno malé území. Představitel povstalecké opozice Rijád Hidžáb dnes prohlásil, že pád Halabu neoslabí odhodlání odpůrců syrského prezidenta Bašára Asada usilovat o jeho svržení.

Čtvrti v Halabu ovládané povstalci čelily v noci na dnešek intenzivním náletům vládních letadel. "Bombardování během noci neustalo ani na chvilku," ohlásil zpravodaj agentury Reuters. Rovněž uvedl, že intenzita ostřelování byla největší za posledních několik dní.

Provládní jednotky nejprve v noci dobyly čtvrť Šajch Saíd na jižním okraji oblasti držené rebely. Ze Šajch Saídu uprchlo nad ránem asi 3500 civilistů, uvedla oficiální syrská tisková agentura SANA. Postupně přicházely zprávy o dobytí dalších povstaleckých čtvrtí, včetně části Sálihín, Karam Daadaa a Bustán al-Kasr, která leží jihozápadně od Starého Města a která patří k nejvíce opevněným.

"Povstalci se zcela zhroutili, bitva o Halab se blíží ke konci," uvedl Rahmán, jehož organizace sleduje dění v Sýrii z Británie prostřednictvím sítě informátorů.

Generálporučík syrské armády Zaíd Sálih už předtím podle agentury Reuters novinářům v Halabu řekl, že boje ve východní části města brzy skončí. "Rebelové nemají mnoho času. Mohou se buď vzdát, nebo zemřít," dodal.

Rusko, které stojí na straně syrského režimu, dopoledne sdělilo, že za uplynulých 24 hodin složilo v Halabu zbraně 728 povstalců. Rebelové následně přešli do západní části města, kterou drží vládní síly. Za stejné časové období podle něj Halab opustilo 13 tisíc civilistů.

Ve východním Halabu zůstávají podle SOHR desítky tisíc civilistů, kteří trpí nedostatkem pitné vody a jídla.

Světová média většinou neupřesňují, kdo jsou rebelové v Halabu, situace je totiž nepřehledná. Podle dřívějších informací k nim patří seskupení s názvem Dobytí Halabu (Fatah Halab), jež tvoří desítky povstaleckých skupin, jak umírněných a napojených na Svobodnou syrskou armádu (FSA), tak radikálnějších.

V oblasti se ale vyskytují i bojovníci islamistické aliance Armáda dobytí (Džajš al-Fatah), která sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra, tedy odnož Al-Káidy). Obě skupiny obvykle nebojují bok po boku, nicméně komunikují spolu a mají společného nepřítele, kterým je syrský režim.

Zástupce protiasadovské opozice Hidžáb dnes odmítl, že by po pádu Halabu hodlala opozice slevit ze svých požadavků na dosažení demokratických změn v politickém systému země.

Francouzský prezident François Hollande dnes znovu vyzval k otevření humanitárního koridoru v Halabu, aby civilisté mohli opustit obležení. Papež František dnes v této souvislosti vybídl Asada k zajištění ochrany civilistů. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dnes obvinil Rusko z dvojznačnosti a ze lží s cílem podlomit úsilí o příměří v Halabu.

Ministři zahraničí zemí EU dnes v Bruselu neřešili možnost rozšířit kvůli vývoji v Sýrii sankce vůči Asadovu režimu a jeho spojencům, včetně Ruska. Šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová před novináři zdůrazňovala humanitární rozměr evropského angažmá v syrské krizi.

Zhruba stovka účastníků podvečerní demonstrace na podporu Halabu v Praze vyzvala světové politiky, aby vyžadovali po Asadovu režimu humánní přístup k civilistům ve městě.

Tagy: Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii syrský režim Islámský stát (IS) občanská válka v Sýrii války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK