Syrská armáda dobyla centrum Aleppa, povstalci chtějí příměří

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 12. 2016 16:27) - Aktuality autor: roj

Syrská armáda dobyla celé historické centrum Aleppa, které měli dosud pod kontrolou opoziční povstalci. Ti nyní požádali o pětidenní příměří kvůli evakuaci lidí, kteří potřebují naléhavou lékařskou péči a kteří chtějí z města dobrovolně odejít. Z východní části města od listopadu, kdy začaly prudké boje, uteklo zhruba 80 tisíc lidí. 

Syrská armáda dobyla centrum Aleppa

Syrská armáda dobyla centrum Aleppa,zdroj: Profimedia.cz

Armáda začala postupovat do historického centra v úterý. Vojsku a jeho spojencům se v minulých dnech podařilo vybojovat už dvě třetiny původně povstaleckých částí velkoměsta, tvrdí agentura Reuters.

Východ byl od roku 2012 v rukou oponentů Damašku, vláda kontrolovala zbytek. V minulých dnech se armádě podařilo vybojovat nejprve povstalecké čtvrti na severovýchodě Aleppa, odkud pak postupovala dále na jih.

Ramí Abdar Rahmán ze organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) řekl, že pokud padne čtvrť Šaar v centru, budou povstalci vytlačeni na jihovýchod města. Agentura AP tvrdí, že Šaar je v rukou armády.

Podle středeční zprávy SOHR se povstalci po těžkých nočních bojích stáhli ze Starého Města a vojsko má v rukou rovněž sousední čtvrti Báb Hadíd a Akjúl. Představitel jedné z povstaleckých skupin agentuře Reuters sdělil, že armádní jednotky mají v rukou jen část Starého Města, ne celé.

Povstalci ale opustili své pozice v blízkosti historicky cenné Umajjovské mešity. Syrská armáda agentuře Reuters potvrdila, že jednotky se zmocnily dvou čtvrtí severně od citadely, která je v srdci města. Rebelové podle armády ustoupili z Báb Hadídu a Akjúlu dále na jih.

Povstalci chtějí příměří, Rusko je proti

Povstalci ve středu požádali o pětidenní příměří, které má umožnit evakuaci 500 lidí, kteří potřebují naléhavě lékařskou pomoc. Bojovníci souhlasí také s tím, aby z východní části odešli civilisté, kteří si to budou přát.

Měli by mít ale podle nich právo odejít na sever od města, ne do provincie Idlib, která je sice v rukou povstaleckých skupin, ale v níž se také bojuje. Pro evakuaci povstalecké skupiny žádají dohled OSN. Jakmile budou vyřešeny naléhavé humanitární problémy, měly by podle povstalců začít rozhovory o budoucnosti města.

Rezoluci o několikadenním příměří se tento týden snažila schválit Rada bezpečnosti, ale kvůli vetu Ruska a Číny text neprošel. Podle Rusů by příměří bylo špatné rozhodnutí, protože by povstalcům jen pomohlo přeskupit síly.

Z východu rebelové odejít předem odmítli

Rusko jako spojenec Damašku hodlalo jednat s USA o dalším postupu, s rozhovory se počítá tento týden v Hamburku. Cílem bylo přinutit rebely odejít z východních čtvrtí, ale jejich velitelé to předem odmítli.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že při povstaleckém bombardování byl v západním Aleppu těžce zraněn plukovník ruské armády, který působil jako vojenský poradce. Po několika dnech pak zraněním podlehl.

Plukovník Ruslan Galickij podle médií před odchodem do Sýrie působil jako velitel elitní tankové brigády v Burjatsku na Sibiři; tankisté z této jednotky podle tisku válčili loni o ukrajinské Debalceve.

Rusko do bojů v Sýrii vstoupilo loni v září a od té doby podle ministerstva obrany přišlo o 24 vojáků, z toho 21 zahynulo v boji. V ruském a západním tisku se však objevily i údaje o desítkách až stovkách zabitých Rusů, kteří v Sýrii bojovali jako žoldnéři.

Boje jsou hlášeny také ze severu Sýrie. Turecká redakce televize CNN oznámila, že dva turečtí vojáci padli poblíž města Al-Báb, o nějž Turci bojují.

Tagy: Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii občanská válka v Sýrii války a ozbrojené konflikty Aleppo

Zdroje: ČTK