Syrskou vesnici zasáhl chemický útok. Povstalci obviňují Asada

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Nedaleko místa, kde byl v pondělí sestřelen ruský vrtulník, byly v noci shozeny kontejnery s jedovatým plynem. Podle povstalců se pravděpodobně jednalo o chlór, který ve městě Sarákib zasáhl 33 lidí, většinou ženy a děti. Exilová Syrská národní rada (SNC) obvinila z útoku Bašára Asada. Proti povstalcům  jižně od severosyrského města Halabu intenzivně útočily i ruské bojové letouny.

Děti a ženy byly hlavními obětmi chemického útoku ve městě Sarákib

Děti a ženy byly hlavními obětmi chemického útoku ve městě Sarákib,zdroj: Profimedia.cz

SNC později během dne vydala prohlášení, v němž obvinila z tohoto chemického útoku Asada, přičemž poukázala na podobné incidenty v minulosti. "Každodenní realita potvrzuje, že veškeré mezinárodní dohody a předchozí rozhodnutí Rady bezpečnosti (OSN), ať už se týkají chemických zbraní či jiných věcí, pro Asadův režim nic neznamenají," uvedla SNC, což je opoziční koalice působící v exilu. Damašek se zatím k této události nevyjádřil.

Sarákib leží v provincii Idlib blízko místa, kde byl v pondělí sestřelen dopravní vrtulník ruské armády, který se podle Moskvy vracel z humanitární mise v Halabu. V jeho troskách zahynulo všech pět lidí, kteří byli na palubě. K sestřelení tohoto letadla se nikdo nepřihlásil. V oblasti neoperují radikálové z hnutí Islámský stát, jsou tam ale aktivní jiné islamistické skupiny a rovněž umírnění povstalci podporování Spojenými státy.

Po humanitárním gestu intenzivní bombardování

Dopad ruských náletů u Halabu zatím není znám. Tvrdé boje v této oblasti mezi Asadovou armádou a protivládními rebely - které podle AFP prospívají džihádistům z Fronty dobytí Sýrie, původně fronty An-Nusra - si ale podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) už vyžádaly na obou stranách desítky mrtvých.

Organizace podle agentury AFP rovněž uvedla, že granáty odpálené protivládními silami v pondělí zabily tři desítky civilistů v části kontrolované Asadovými vojáky.

Povstalci zahájili v neděli ofenzivu na jihu Halabu s cílem uvolnit z obležení čtvrti, které ve druhém největším syrském městě ovládají. Chtějí tak obnovit zásobovací cesty a zabránit vládním jednotkám, aby se zmocnily celého Halabu.

Toto centrum severní Sýrie je rozděleno od roku 2012. Asadově armádě se daří držet povstalecké čtvrti v obklíčení od 17. července. Ve východní části Halabu tím uvízlo na 200 tisíc civilistů. Syrská a ruská vláda zahájily minulý týden ve čtvrtek humanitární operaci, když otevřely koridory pro civilisty a pro povstalce, kteří se chtějí vzdát. Asad slíbil amnestii pro ty, kteří odevzdají zbraně.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí občanská válka v Sýrii chemické a biologické zbraně

Zdroje: ČTK