Začne v Sýrii pozemní operace? Koalice se zatím neshodla

- Aktuality autor: roj

Podle některých členů mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu nebude možné válku ukončit bez pozemní operace v Sýrii. Chtějí ji Turecko, Saúdská Arábie a někteří jejich evropští spojenci. Shoda ale v rámci koalice nepanuje.

V Sýrii vedou pozemní boje jen "místní", mezinárodní koalice se do nich zatím  nežene

V Sýrii vedou pozemní boje jen "místní", mezinárodní koalice se do nich zatím nežene,zdroj: Profimedia.cz

O situaci v Sýrii v úterý večer telefonicky jednali turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a saúdský král Salmán.

"Některé země, jako jsme my, Saúdská Arábie a další západoevropské státy říkají, že pozemní operace je nutná... Ale očekávat to jen od Saúdské Arábie, Turecka a Kataru není správné, ani realistické," řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu.

"Jestliže se podobná operace uskuteční, musí být provedena společně, jako je tomu u (koaličních) leteckých úderů," dodal.

V koalici jsou podle něj někteří proti pozemní operaci. Jsou tam ale i tací, kteří se jí nechtějí účastnit, ale Turecko a další země v jejich aktivitách podporují.

Agentura Reuters již dříve citovala nejmenovaného tureckého představitele, podle kterého nebude možné válku ukončit bez pozemní ofenzivy. "Turecko jednostrannou pozemní operaci nezačne. Žádáme o účast na této operaci koaliční partnery. Jednáme o tom se spojenci," uvedl tento zdroj.

Turecký prezident Erdogan v úterý o syrském konfliktu telefonicky jednal s saúdským králem. Podle Reuters se oba vůdci shodli na tom, že útoky syrské armády a Ruska v Halabu jsou "znepokojující" a měly by být okamžitě ukončeny. Situaci v Sýrii nelze podle nich vyřešit, pokud prezident Bašár Asad zůstane u moci.

Vůdce radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh v úterý obvinil Turecko a Saúdskou Arábii z toho, že využívají hnutí Islámský stát jako záminku k zahájení pozemní akce v Sýrii.

Bojovníci Hizballáhu bojují v zemi na straně režimu prezidenta Asada. Podle Nasralláha jsou Ankara a Rijád poháněny svou "nenávistí" kvůli tomu, že jimi podporovaní rebelové utrpěli v uplynulých dnech na bitevním poli v Sýrii rozsáhlé porážky.

Válku chtějí raději protahovat, než aby souhlasili s dohodou, která povede k tomu, že u moci zůstane prezident Bašár Asad, řekl Nasralláh svým příznivcům v Bejrútu.

Tagy: Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii boje s Islámským státem občanská válka v Sýrii

Zdroje: ČTK