Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Středeční incident v Berlíně byl úmyslný čin, prohlásil kancléř Scholz

Středeční incident v Berlíně byl úmyslný čin, prohlásil kancléř Scholz
O úmyslném činu dnes ráno mluvila i primátorka Giffeyová. „Bylo to řádění psychicky těžce narušeného člověka,“ řekla | zdroj: Profimedia

Německý kancléř Olaf Scholz označil středeční incident v Berlíně, kdy Němec arménského původu najel v centru města autem do davu, za úmyslný čin.

Podobně se vyjádřila i berlínská primátorka Franziska Giffeyová, která v rozhlasové stanici RBB hovořila o jednání psychicky těžce narušeného člověka. Berlínská prokuratura odpoledne v prohlášení sdělila, že incident byl úmyslný, ale že teroristický čin to nebyl.

„Terorismu nenasvědčují žádné okolnosti,“ oznámila prokuratura. Ta uvedla, že řidič očividně trpěl psychickými problémy, zřejmě paranoidní schizofrenií, a že u něj byly nalezeny příslušné léky. Vyšetřovatelé již podali žádost o umístění muže na psychiatrickém oddělení.

„Kruté řádění na ulici Tauentzienstrasse mě hluboce zasáhlo. Cesta školní třídy z Hesenska do Berlína skončila noční můrou,“ napsal Scholz v noci na dnešek na twitteru. Dodal, že myslí na příbuzné mrtvé učitelky a na zraněné. „Všem vám přeji rychlé uzdravení,“ dodal.

O úmyslném činu dnes ráno mluvila i primátorka Giffeyová. „Bylo to řádění psychicky těžce narušeného člověka,“ řekla. Středu označila za temný den berlínské historie, který opět otevřel trauma z prosince 2016. Tehdy se na náměstí Breitscheidplatz, které přímo sousedí s místem středečního činu, odehrál teroristický útok. Zahynulo při něm 12 lidí včetně jedné Češky, jeden další člověk podlehl následkům těžkých zranění loni, je tak označován jako třináctá oběť.

Středeční incident si vyžádal jednu mrtvou, šest lidí ale podle Giffeyová bojuje o život a další tři jsou zraněni vážně. Zraněno bylo celkem 29 lidí včetně 17 školáků, které mrtvá učitelka doprovázela. Mezi zraněnými je i jeden učitel.

Devětadvacetiletý řidič měl u sebe plakáty týkající se Turecka, žádné písemné prohlášení ale ve voze nebylo. Německá média uvádějí, že muž byl policii znám kvůli dřívějším prohřeškům, které ale nesouvisely s extremismem. Bulvární deník Bild kontaktoval sestru řidiče, která sdělila, že bratr měl vážné problémy.

Zdroje: