Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Byl to pokus o atentát? Na sídlo iráckého premiéra zaútočil dron

Byl to pokus o atentát? Na sídlo iráckého premiéra zaútočil dron
Irácký premiér Mustafá Kázimí před kamerou irácké televize řekl, že „zbabělé útoky raket a dronů nebudují vlast ani budoucnost“ | zdroj: Profimedia

Irácký premiér Mustafá Kázimí přežil pokus o atentát, oznámila dnes irácká vláda.

Podle bezpečnostního zdroje blízkého Kázimímu byl útok veden třemi drony, z nichž dva se podařilo sestřelit. Nálože, které nesl třetí, vybuchly u rezidence. Útok podle agentury Reuters dramaticky zvyšuje napětí v Iráku po říjnových volbách, jejichž výsledky odmítají uznat milice podporované Íránem.

Zatímco podle Reuters bylo při explozi zraněno šest premiérových strážců, agentura AFP hovoří o dvou raněných členech ochranky, agentura AP o sedmi. Kázimí, jehož sídlo je v silně střežené zóně Bagdádu, vyvázl bez poranění. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Spojené státy pokus o atentát odsoudily.

Podle iráckých bezpečnostních zdrojů k rezidenci vylétly tři drony z východního břehu Tigridu u mostu Republiky. Dva z nich Kázimího stráže sestřelily ve vzduchu, třetí se dostal k cíli a explodoval nad rezidencí, jež leží na západním břehu řeky. Podle bezpečnostních zdrojů citovaných AFP nebyla aktivována protivzdušná obranná baterie amerického velvyslanectví, jež je stejně jako Kázimího sídlo ve střežené zóně.

Premiér rychle na twitteru vyzval ke klidu a zdrženlivosti. „Jsem v pořádku, Bůh buď pochválen. V zájmu Iráku vyzývám všechny ke klidu a zdrženlivosti,“ objevilo se na oficiálním twitterovém účtu Kázimího. Později premiér před kamerou irácké televize řekl, že „zbabělé útoky raket a dronů nebudují vlast ani budoucnost“. Podle AP vypadal klidný.

Obyvatelé Bagdádu slyšeli z oblasti takzvané zelené zóny irácké metropole, kde sídlí vládní úřady nebo zahraniční velvyslanectví, explozi a následovala střelba.

K útoku, který je první podobnou akcí proti premiérově rezidenci, se nikdo nepřihlásil. AFP napsala, že takové operace většinou vítají proíránské skupiny působící v Iráku, i když se k odpovědnosti nehlásí.

Agentury AP a Reuters připomínají, že před zelenou zónou už týdny protestují příznivci proíránských milicí proti výsledkům parlamentních voleb. Íránem podporované strany v iráckých předčasných parlamentních volbách utrpěly velké ztráty a získaly výrazně méně mandátů než v roce 2018. Milice označují hlasování za zmanipulované a žádají přepočítání hlasů. Rada bezpečnosti OSN, Spojené státy a další země říjnové průběh hlasování ocenily, jelikož se povětšinou odehrálo bez násilí a větších technických obtíží.

Jedna z proíránských skupin Katáib Hizballáh dnes vyloučila, že za útokem mohly být proíránské skupiny působící v Iráku. „Podle našich informací nemá nikdo v Iráku zájem obětovat dron na dům bývalého předsedy vlády,“ sdělil bezpečnostní zástupce této skupiny abú Alí Askarí. Katáib Hizballáh patří ke skupinám, které jsou vůči Kázimímu nepřátelské.

USA pokus o atentát odsoudily a Iráku nabídly pomoc s vyšetřováním. „Tento zjevný teroristický čin, který důrazně odsuzujeme, byl namířen na srdce iráckého státu,“ uvedl v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. „Jsme v úzkém kontaktu s iráckými bezpečnostními silami, které mají za úkol chránit suverenitu a nezávislost Iráku, a nabídli jsme naši pomoc při vyšetřování tohoto útoku,“ dodal.

V pátek si manifestace vyžádala život jednoho protestujícího, když se demonstranti střetli s bezpečnostními složkami. Několik příslušníků bezpečnostních sil bylo přitom zraněno. Premiér nařídil vyšetření incidentu, píše AP, podle níž někteří vůdci mocných frakcí milicí z pátečních střetů a smrti demonstranta viní Kázimího.

Zdroje: