Dnes je úterý 19. ledna 2021., Svátek má Doubravka
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Stojíme na prahu světové války? Kovboj Trump nosí jaderné kolty proklatě nízko

Stojíme na prahu světové války? Kovboj Trump nosí jaderné kolty proklatě nízko
Na palubě letadlové lodě Carl Vinson | zdroj: Profimedia.cz

Trump ukázal, že nosí kolty proklatě nízko. V jeho případě však nejde o pomyslné švihácké šestiraňáky, ale o kufřík plný bezpečnostních kódu k nejmocnějšímu jadernému arzenálu planety. 

Zatímco ještě začátkem minulého týdne Trump hovořil o tom, že si Západ musí na Asada v čele Sýrie zvyknout, ve čtvrtek už americké rakety zasypávaly syrskou leteckou základnu, kterou používají i Rusové.

Trump neopomněl pro jistotu ruskou stranu (a tedy i syrskou) o chystaném útoku informovat. I tak to analytici hodnotí jako malý krůček od přímé konfrontace s Ruskem, která by mohla mít s ohledem na atmosféru panující v Rusku i USA nedozírné následky. Spekuluje se dokonce o tom, že Rusové z nějakého důvodu nechali svůj protiraketový štít, který v oblasti mají, záměrně vypnutý. 

Trumpovo blízkovýchodní PR, na jehož konci je kromě výrazných materiálních škod i 16 mrtvých včetně 9 civilistů (děti nevyjímaje), začalo velmi rychle sklízet plody v podobě obratu západního mediálního mainstreamu. Z mačistického šovinisty, který se sexisticky vyjadřuje o ženách a obdivuje ruského vůdce Putina je najednou rozhodný muž, který neváhá jednat.

Trump tvrdí, že ho k akci podnítily záběry umírajících dětí v důsledku chemického útoku Asadovy armády. A přestože vyšetřování útoku ještě ani nestihlo začít, Trump poslal na vyklizenou základnu rakety se špatnou muškou – část raket dopadla mimo základnu, což můžou (ale nemusí) potvrzovat také civilní oběti.

Móda hrozit zbraněmi je zpět

Americký pistolník v ráži každopádně rovnou pohrozil dalším útokem Sýrii, ale také Severní Koreji, která v poslední době zbystřila a cvičně pálí rakety do vzduchu o něco častěji než obvykle. Americké rakety dopadaly na syrskou základnu a americké hrozby na hlavu Severokorejců zrovna ve chvíli, kdy Trump večeřel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Právě Čína je de facto jediným spojencem KLDR.

O pouhé dva dny později už Američané přesouvali svou letadlovou loď Carl Vinson v doprovodu torpédoborce a menšího bojového plavidla ke Korejskému poloostrovu. Představa války s rizikem jaderného útoku přestává začíná nabývat nebezpečně reálných obrysů.

profimedia-0328520557 Skupina Carl Vinson míří ke Korejskému poloostrovu | zdroj: Profimedia.cz

KLDR varuje o nedozírných důsledcích a reaguje i Čína, která podle jihokorejských médií přesouvá k hranicím s KLDR 150 tisíc mužů. Tak trochu nechtěným rukojmím v této hře zůstává jihokorejský Soul ležící v dostřelu a přímé palebné trajektorii severokorejského dělostřelectva.

Výbušně vypadá také situace v Evropě, kde se v Pobaltí koncentrují vojska NATO, jejichž účel je dle vyjádření aliance přísně obranný, jenže Rusko si to nemyslí. O válkou zmítané Ukrajině ani nemluvě.  

O krok blíž k další světové válce?

Přestřelka u O. K. Corralu mezi skupinkou psanců a bratry Earpovými trvala půl minuty. Jaderná výměna mezi světovými mocnostmi by trvala možná jen o trochu déle, její následky by ale byly prakticky věčné.

Evropa by přitom vzhledem k hustotě rozmístění amerických základen a strategických cílů v Německu nebyla ušetřena, jak se mnozí naivně domnívají.

A tak zatímco Trump ustupuje ze svých izolacionistických pozic a heslo „America first“ nahrazuje protekcionistickým přístupem tradičního jestřába, řada Američanů, která mu dala hlas, nejspíš začíná pochybovat o správnosti své volby.

Zdroje:
Vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,160 26,240
USD 21,550 21,670
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma