Američané udělali správnou věc, zní z Česka. Nesouhlasí jen komunisté
7. 4. 2017 – 12:39 | Zpravodajství | art

Americký noční útok na základnu syrské armády v Homsu vesměs čeští politici schvalují. Nesouhlasné hlasy jsou ojedinělé a tradičně zaznívají z řad komunistů.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky rychlá reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa pomůže tomu, aby se v Sýrii už neopakovaly útoky chemickými zbraněmi. Chemický útok označil za nepřijatelný zločin.
"I nadále je zřejmé, že k definitivnímu ukončení války v Sýrii bude potřebná široká dohoda, zahrnující syrskou vládu i opozici, Západ, Rusko i Írán," doplnil premiér.
Použití chem.zbraní je nepřijatelný zločin.Doufejme,že rychlá reakce prez.Trumpa pomůže k tomu,aby se už v Sýrii chemické útoky neopakovaly.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) April 7, 2017
Rovněž ministerstvo zahraničí vnímá zásah jako snahu předejít dalším chemickým útokům proti civilistům, což ministerstvo označilo za barbarský čin.
ČTĚTE TAKÉ: Co teď s českou ambasádou v Sýrii?
"ČR chápe vojenský zásah USA jako snahu předejít dalším chemickým útokům v Sýrii proti civilnímu obyvatelstvu. ČR silně odsuzuje barbarský útok proti civilistům v provincii Idlib a požaduje okamžité vyšetření útoku ze strany Organizace pro zákaz chemických zbraní ve spolupráci s Radou bezpečnosti OSN," napsalo ministerstvo zahraničí na Twitteru.
[VIDEO] Ministr @ZaoralekL k vojenskému zásahu USA v Sýrii. → https://t.co/W4N6z4AsN8
— MZV ČR (@mzvcr) April 7, 2017
Syrský bod zlomu
Česká diplomacie se také plně přihlásila ke čtvrtečnímu prohlášení Evropské unie, která vyzvala Radu bezpečnosti OSN k ostrému odsouzení úterního útoku a jeho vyšetření.
Podle ministra obrany Martina Stropnického nelze reakci Spojených států považovat za přemrštěnou, považuje to za zlom v postoji USA k Sýrii.
"Ta tragická událost s víc než stovkou mrtvých a zhruba čtyřmi stovkami lidí ohrožených na životech, to je mezinárodní zločin a útok takové brutality, že tu odpověď nepovažuji za žádným způsobem přemrštěnou," řekl Stropnický. Dnešní útok USA považuje ministr za zlom v postoji USA k Sýrii, prezident Trump byl podle něj ještě nedávno poměrně vstřícný k zachování Asada u moci.
Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek považuje útok Američanů za adekvátní reakci. Se zásahem souhlasí i šéf ODS Petr Fiala, podle kterého je dobrou zprávou, že se USA v Sýrii rozhodly jednat. Nelze tolerovat použití chemických zbraní, uvedl. S reakcí USA souhlasí i předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.
Americká agrese
Čeští komunisté vnímají útok USA jako jednostranný akt vojenské agrese proti suverénnímu sátu a porušení mezinárodního práva, který ohrožuje mír a bezpečnost v celém regionu. KSČM to uvedla v prohlášení na Twitteru. Strana vyzvala Spojené státy k okamžitému zastavení vojenské agrese, zdrženlivosti a zřeknutí se všech dalších jednostranných akcí.
Prezident Miloš Zeman nechce se soudy o americkém útoku spěchat. Čeká na vyšetření jeho příčiny, tedy nasazení chemických zbraní v Idlibu.
"Uvítal bych, kdyby tuto událost vyšetřila nezávislá komise pod gescí Rady bezpečnosti (OSN) s tím, že kdyby kdokoli bránil této komisi v jejím vyšetřování, tak už sám tím, že by tomu bránil, by se definoval jako viník této akce, de facto chemické války," řekl. Odmítl také, že by si vybíral, zda se má přiklonit k ruskému nebo americkému prezidentovi. Rusko americký útok odsoudilo.
Na mezinárodní scéně americký zásah podpořily Británie, Francie či Izrael. Rusko ho odsoudilo a označilo za agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva. Podobně se vyjádřil Írán, který akci označil za destruktivní a nebezpečnou.