Američané zaútočili v Sýrii. Předem varovali spojence i Rusko

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 7. 4. 2017 21:10) - Aktuality autor: art

Spojené státy bombardovaly vládní základnu na západě Sýrie na základě nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Při útoku zemřelo podle syrských zdrojů 16 lidí, z toho devět civilistů. Američané předem varovali spojence i Rusko, které to na svou stranu zřejmě nezamlčelo před režimem Bašára Asada. 

Američané zaútočili na syrský režim vůbec poprvé od propuknutí války v této blízkovýchodní zemi

Američané zaútočili na syrský režim vůbec poprvé od propuknutí války v této blízkovýchodní zemi,zdroj: Profimedia.cz

Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60.

Syrské úřady uvádějí sedm mrtvých a devět zraněných. Zprávy o hmotných škodách se rozcházejí. Ruská státní televize uvedla, že bylo zničeno devět letadel, ale hlavní ranvej je relativně v pořádku. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) americké nálety základnu téměř úplně zničily.

Trump vyzval k ukončení krveprolití v Sýrii

Prezident Trump v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny vedený chemický útok na Chán Šajchún. "Civilizované národy" prezident vyzval, aby se připojily k USA ve snaze "ukončit masakr a krveprolití v Sýrii".

Podle Trumpa byl útok provedený v "životním národním bezpečnostním zájmu" Spojených států. Jeho cílem bylo zabránit šíření a užívání chemických zbraní. O tom, že Sýrie použila zakázanou chemickou látku na zabíjení nevinných civilistů, podle něj není pochyb.

Na základně americké střely podle ministerstva obrany zasáhly několik cílů. Byly mezi nimi údajně startovací dráhy, čerpací stanice i letadla.

Spojené státy podle Pentagonu o chystaném útoku informovaly i Rusko. Zástupce velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před "negativními následky" vojenské intervence Spojených států v Sýrii. Pentagon uvedl, že při útoku necílil na ty části základny, o kterých se domnívá, že jsou na nich přítomny ruské síly.

O tom, že Američané zřejmě skutečně dopředu varovali zainteresované strany, svědčí i zprávy z Francie. Zdroj z francouzské diplomacie řekl agentuře Reuters, že Američané před úderem na základnu na něj Paříž upozornili předem. 

Otázkou ovšem je, zda o tom s předstihem nevěděl i syrský režim. Libanonská televize oznámila, že se syrské armádě podařilo evakuovat před útokem většinu svých letadel. Nasvědčoval by tomu i nízký počet mrtvých. 

profimedia-0328194159

Základna Šajrat v Homsu. Právě z ní podle amerických tajných služeb vzlétly letky s chemickými zbraněmi,zdroj:Profimedia.cz

Guvernér Homsu libanonské televizi řekl, že při náletech na základnu zemřelo pět lidí a sedm dalších bylo zraněno. Guvernér útok odsoudil s tím, že základna poskytovala leteckou podporu operacím proti organizaci Islámský stát (IS). Její zničení tak podle něj nyní poslouží zájmům "teroristických skupin".

Přiměřená odpověď a návrat studené války

Akci Američanů podpořili Britové, Izraelci, Saúdové a Australané. Podle australského premiéra Malcolma Turnbulla je úder "přiměřenou a vyváženou" odpovědí na tento incident. Rijád vyjádřil Washingtonu plnou podporu a krok Trumpa označil za odvážný.

Předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov podle agentury Interfax řekl, že ruské spojenectví se Spojenými státy v Sýrii je po americké akci zpochybněno. Americký úder měl podle něj potvrdit "předchozí verdikt o vině (syrského prezidenta) Bašára Asada za chemický útok".

Rusko v reakci na bombardování pozastavuje platnost ujednání se Spojenými státy, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v této blízkovýchodní zemi. 

Moskva také vyzývá k mimořádnému zasedání Rady bezpečnosti OSN. O svolání rady už dříve požádala Bolívie, která je nyní nestálým členem RB OSN.

Reakce Íránu

Írán dnes označil americký úder v Sýrii v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún za "destruktivní a nebezpečný". Zásah Spojených států je porušením mezinárodního práva, citovala státní agentura ISNA mluvčího íránského ministerstva zahraničí Bahráma Ghasemího. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf později Washington obvinil, že použil "falešnou záminku" k útoku na Sýrii.

"Spojené státy pomohly (bývalému iráckému prezidentu) Saddámu Husajnovi použít chemické zbraně proti Íránu v 80. letech. Poté využili falešná obvinění týkající se chemických zbraní nejprve k útoku na Irák v roce 2003 a teď na Sýrii," napsal Zaríf na twitteru podle agentury AFP.

Ministrův mluvčí také řekl, že Irán použití chemických zbraní odsuzuje. "Zároveň ale soudí, že je nebezpečné, destruktivní a také porušením mezinárodního práva využít (chemické zbraně) jako záminku pro jednostrannou akci," řekl ministrův mluvčí.

Jednostranné útoky podle něj posilují terorismus v Sýrii a komplikují situaci v této zemi i jinde v oblasti.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí Spojené státy konflikt v Sýrii syrský režim občanská válka v Sýrii

Zdroje: ČTK