Dnes je úterý 19. března 2024., Svátek má Josef
Počasí dnes 6°C Skoro jasno

Do úvodní Grand Prix F1 v Melbourne vyjede jako první Hamilton

during practice for the Australian Formula One Grand Prix at the Albert Park circuit on March 16, 2012 in Melbourne, Australia. | zdroj: tisková zpráva

Kvalifikaci na úvodní závod mistrovství světa formule 1 v Melbourne ovládla stáj McLaren. Jubilejní dvacátou pole position v kariéře si zajistil Brit Lewis Hamilton, který porazil o 152 tisícin sekundy krajana Jensona Buttona. Třetím místem překvapil Francouz Romain Grosjean z Lotusu.

Naopak jeho týmovému kolegovi Kimimu Räikkönenovi se návrat do formule 1 nevydařil. Finský mistr světa z roku 2007 skončil v kvalifikaci až osmnáctý. Vedle Grosjeana se do druhé řady postaví sedminásobný šampion Němec Michael Schumacher s mercedesem. Třetí řada patří Red Bullu, z páté pozice odstartuje domácí jezdec Mark Webber a z šesté příčky úřadující dvojnásobný mistr světa Sebastian Vettel. Německý pilot loni vládl nejen závodům, ale i kvalifikacím, kterých vyhrál patnáct. Velkou mizérii zažila stáj Ferrari. Španěl Fernando Alonso po chybě v druhé části kvalifikace zůstal stát v kačírku a do závěrečného boje o pole position nepostoupil. Bývalý dvojnásobný mistr světa obsadil 12. místo, ještě hůř dopadl Brazilec Felipe Massa, který skončil šestnáctý. Kvalifikace na Velkou cenu Austrálie, úvodní závod MS vozů formule 1 v Melbourne:  1. Hamilton 1:24,922, 2. Button (oba Brit./McLaren) 1:25,074, 3. Grosjean (Fr./Lotus) 1:25,302, 4. Schumacher (Něm./Mercedes) 1:25,336, 5. Webber (Austr./Red Bull) 1:25,651, 6. Vettel (Něm./Red Bull) 1:25,668, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:25,686, 8. Maldonado (Ven./Williams) 1:25,908, 9. Hülkenberg (Něm./Force India) 1:26,451, 10. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) bez času.

Kurzovní lístek: 19.3.2024 Exchange s.r.o.