Spojení s demokracií je utnuto, řekl Erdoganův soupeř. Brusel doufá, že se vztahy nezhorší

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 6. 2018 16:59) - Aktuality autor: šar

Soupeř Recepa Tayyipa Erdogana v nedělních prezidentských volbách v Turecku Muharrem Ince v pondělí uznal porážku. Vyzval Erdogana, aby přestal národ svou rétorikou rozdělovat a byl prezidentem všech. Ze sečtení více než 99 procent odevzdaných hlasů vyplývá, že Erdogana volilo 52,5 procenta voličů. V parlamentních volbách, jež se konaly souběžně, bude mít Erdoganova strana v parlamentu 42,5 procenta křesel a její spojenci 11,1 procenta.

Současný turecký prezident získal ve volbách 52,5 procent hlasů

Současný turecký prezident získal ve volbách 52,5 procent hlasů,zdroj: Profimedia.cz

Na tiskové konferenci uspořádané v sídle liberální Lidové republikánské strany (CHP), za niž Ince kandidoval, poražený kandidát řekl, že volební výsledek přijímá.

Vyzval ale Erdogana, aby skoncoval s rozdělováním národa a "byl prezidentem (všech) 81 milionů Turků". Podle ještě neoficiálních výsledků Incemu dalo hlas 30,6 procenta voličů. Volební komise výsledek oznámila po sečtení 99,91 procenta odevzdaných lístků.

Čtyřiašedesátiletý Erdogan získal prezidentský mandát na pět let. Jeho islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) ale nedosáhla na parlamentní většinu a bude se muset opřít o svého spojence, jímž je nacionalistická Strana národní akce (MHP). Dohromady budou mít v 600místném parlamentu přes 53 procent křesel.

Ince je kritikem nového politického systému, který posiluje prezidentské pravomoci. "Turecko přerušilo své spojení s demokracií a s parlamentním systémem. Přechází v sytém jednoho muže," uvedl dnes Ince. Sdělil také, že ho volilo 15 milionů lidí a že hodlá svou voličskou základnu rozšířit na 30 milionů příznivců.

Pozorovatelé jsou kritičtí 

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která zajistila pozorovatelskou misi, dnes kritizovala, že opozice neměla v kampani stejné podmínky jako vládní strana. 

"Byli jsme svědky omezení základních svobod, což tyto volby ovlivnilo. Doufáme, že Turecko tato omezení zruší co nejdříve," řekl José Ignacio Sánchez Amor z OBSE.

"I když příležitosti nebyly rovnocenné, většina kandidátů mohla veřejnosti tlumočit svůj program," uvedla pak OBSE na tiskové konferenci v Ankaře.

Podle agentury AFP jde o předběžnou hodnotící zprávu. Ohledně volebního dne v ní stojí, že "obecně byly dodrženy všechny postupy". Určitá pochybení OBSE zaznamenala při sčítání hlasů, některé lístky nebyly orazítkovány komisemi, pod něž spadaly určité volební místnosti, a hlasovací lístky nebyly v místnostech systematicky zaregistrovány. Výtky se také týkaly přítomnosti nepovolaných osob - často policistů - a jejich zasahování do volebního procesu.

OBSE ale ocenila vysokou volební účast - v neděli k urnám přišlo 87 procent oprávněných voličů. Podle OBSE tím Turci dali najevo svou oddanost demokracii.

Erdoganovi už blahopřáli zahraniční politici, mezi nimi prezidenti Ruska a Íránu. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina volební výsledek potvrzuje velkou Erdoganovu politickou autoritu a všeobecnou podporu způsobu, jakým řeší sociální a ekonomické problémy. Putin podle Kremlu též sdělil, že je připraven pokračovat v dialogu a spolupráci s Tureckem.

Íránský rezident Hasan Rúhání gratuloval písemným prohlášením, v němž napsal, že "Erdoganovo vítězství přivítal s radostí a štěstím". Připomenul historické, kulturní a náboženské svazky obou zemí a vyjádřil naději, že se vztahy mezi Íránem a Tureckem dále posílí.

Jak to bude s unií? 

Evropská komise (EK) doufá, že Turecko zůstane přesvědčeným partnerem Evropské unie v klíčových otázkách společného zájmu, jako je bezpečnost, migrace, regionální stabilita a boj proti terorismu, řekl dnes novinářům v Bruselu řekl mluvčí komise Margaritis Schinas.

Vztahy mezi EU a Tureckem, které je stále kandidátem na členství v evropském bloku, jsou v posledních letech stále napjatější. EU kritizuje sílící Erdoganovy autokratické tendence a jeho tvrdý postup vůči opozici či médiím, Ankara naopak nešetří ostrými slovy na evropskou adresu. Pro unii je však země dál zásadním partnerem například v migrační krizi, kdy dohoda s Ankarou v zásadě zastavila příchody migrantů z Blízkého východu.

V Lucembursku při příchodu na jednání s ministry obrany a zahraničí EU generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Erdoganovi poblahopřál ke zvolení a Turkům k vysoké volební účasti. Turecko je členem Severoatlantické aliance, podle Stoltenberga navíc z mnoha důvodů členem významným.

Generální tajemník NATO dnes připomněl strategickou polohu země na hranicích s Černým mořem, a tedy Ruskem, a také s Irákem a Sýrií na jihu. "Turecko bylo významné v boji s terorismem, v boji s Islámským státem. Využívali jsme k zásahům v Iráku a Sýrii tureckou infrastrukturu," podotkl Stoltenberg.

NATO je ale podle něj také založeno na základních hodnotách jako je demokracie a svoboda a ty prý generální tajemník zdůrazňuje při svých návštěvách hlavních měst aliance, včetně Ankary. Lídři zemí NATO se příští měsíc sejdou v Bruselu na summitu bloku.

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové k zatím předběžným výsledkům tureckých voleb řekl, že Německo bude dále budovat "konstruktivní a navzájem prospěšné vztahy mezi německou a tureckou vládou". Mluvčí Steffen Seibert dodal, že kancléřka Erdoganovi pogratuluje v patřičnou dobu.

Státní tajemník britského ministra zahraničí Alan Duncan prohlásil, že Británie chce s Ankarou "úzce spolupracovat". Na twitteru situaci v Turecku komentoval výrokem "jasné volební výsledky v Turecku".

Tagy: zahraničí měna Turecko Evropská unie prezidentské volby turecká politika

Zdroje: ČTK