Vězněný novinář je na svobodě, vyhráno nemá

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 2. 2018 16:41) - Aktuality autor: šar

Turecko propustilo z vazby německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara rok zadržovala kvůli podezření z podpory terorismu. Soud v Istanbulu zároveň přijal obžalobu na Yücela, která pro něj žádá až 18 let vězení. 

"Nemáme žádné upozornění, že (Yücel) musí zůstat v zemi (Turecku)," citoval šéfredaktora Die Welt Ulfa Poschardta server listu Der Spiegel. Také německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel věří, že reportér bude moci z Turecka odcestovat.

Server deníku Bild naznačuje, že Ankara možná povede proti Yücelovi proces podobně jako proti německému lidskoprávnímu aktivistovi Peterovi Steudtnerovi. Ten byl také obžalován z podpory terorismu, soud jej ale loni v říjnu propustil z vazby a on následně odletěl do Berlína. K dalším soudním stáním se odmítl vrátit.

Yücelův případ dlouhodobě zatěžoval turecko-německé vztahy. Podle Berlína dopisovatel listu Die Welt jen dělal svou práci a zadržován byl z politických důvodů. Ankara vinila Yücela z šíření teroristické propagandy a z podněcování nenávisti. Prezident Recep Tayyip Erdogan o něm řekl, že patří ke kurdským separatistům a že je to německý agent.

Německá kancléřka Angela Merkelová hovořila o Yücelovi na čtvrtečním setkání s tureckým premiérem Binalim Yildirimem. Ten vyjádřil názor, že čtyřiačtyřicetiletý novinář bude brzy propuštěn.

V německých médiích se spekulovalo, že Ankara by Yücela mohla propustit výměnou za modernizaci svých tanků. Žurnalista ale takový obchod důrazně odmítl. Stejně tak učinila Merkelová, podle níž neexistuje mezi těmito otázkami spojitost.

Ve středu uplynul přesně rok ode dne, kdy byl Yücel zadržen v Istanbulu. Od té doby pobýval ve vazbě, aniž jej turecké úřady obžalovaly.

Černý den pro svobodu 

Istanbulský soud poslal také v pátek na doživotí do vězení šest lidí, včetně tří novinářů. Podle soudu měli vazby na hnutí, které podle Ankary stálo za pokusem části armády o převrat v červenci 2016, píše turecký deník Hürriyet. Všichni odsouzení obvinění odmítají. Organizace Reportéři bez hranic (RSF) označila dnešek kvůli verdiktu soudu za "černý den" pro svobodu tisku v Turecku.

Všech šest obžalovaných, mezi nimiž byli známí novináři Ahmet Altan (67), Mehmet Altan (65) a komentátorka a spisovatelka Nazli Ilicaková (73), bylo podle agentury Anadolu odsouzeno za "pokus o narušení ústavního pořádku".

Dalšími třemi odsouzenými jsou bývalý ředitel marketingu deníku Zaman Yakup Şimşek, instruktor policejní akademie Şükrü Tugrul Özşengül a bývalý grafik deníku Zaman Fevzi Yazici. Zaman býval největším opozičním listem v zemi, než ho v březnu 2016 převzaly turecké úřady. Po pokusu o puč bylo podle nezávislé organizace P24 v Turecku zavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně vysílání kurdského dětského programu.

Bratř Altanové byli zatčeni v září 2016, Ilicakovou, která do roku 2013 pracovala pro provládní deník Sabah, zatkli už koncem července 2016, tedy krátce po pokusu části armády o puč. Z něj Ankara viní hnutí duchovního Fethullaha Gülena, které označuje za teroristickou skupinu a jeho příznivce, i jen domnělé, dlouhodobě pronásleduje. Od července 2016 režim tažení proti nim ještě zintenzivnil.

Za rok a půl bylo v souvislosti s pokusem o puč propuštěno ze zaměstnání či suspendováno na 160 tisíc lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 50 tisíc lidí skončilo za mřížemi. Ve vězení je v současnosti v Turecku podle novinářské asociace i na 150 novinářů, řada z nich je obviněna z podpory teroristické skupiny, jíž prokuratura míní Gülenovo hnutí.

V případě Mehmeta Altana, a dalšího novináře Şahina Alpaye, letos v lednu turecký ústavní soud rozhodl, že by měli být propuštěni. Podle tohoto soudu byla vazbou porušena jejich základní práva. Ve verdiktu se také uvádělo, že v případě žurnalistů bylo porušeno jejich právo "na svobodu projevu" a svoboda tisku, kterou zaručuje ústava.

Tagy: vězení Německo zahraničí Turecko lidská práva média a internet justice a soudy

Zdroje: ČTK,Die Welt