Turci zuří, Česko propustilo exvůdce syrských Kurdů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 2. 2018 18:18) - Aktuality autor: šar

Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima, kterého česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. O jeho vydání usiluje Turecko, které muže považuje za teroristu, podle Kurdů je Muslim hrdinou v boji proti islamistům. Soudce přijal Muslimův slib, že nevycestuje z EU a bude docházet k soudním jednáním. Turci viní Česko z podpory terorismu. 

Exvůdce syrských Kurdů Sálih Muslim

Exvůdce syrských Kurdů Sálih Muslim,zdroj: Profimedia.cz

Rozhodnutí o neuvalení vazby je pravomocné, protože žádná ze stran nevyužila právo na stížnost. Turci nyní mohou do 40 dní od zadržení podat k českému ministerstvu spravedlnosti oficiální žádost o vydání, prozatím tak neučinili.

Sedmašedesátiletý Syřan Muslim sice opustil jednací síň v doprovodu policejních těžkooděnců, avšak bez pout na rukou. Oznámení jeho právníka o propuštění na svobodu nadšeně přivítali Kurdové, kteří politika přišli podpořit na chodbu soudu i před soudní budovu ve Spálené ulici.

Muslim poté novinářům řekl, že své propuštění v Česku považuje za rozhodnutí nezávislého soudu, který nepodléhá politickým tlakům.

Odmítl tak kritiku Turecka, podle něhož je rozhodnutí o neuvalení vazby politické. Myslí si, že se ho turecká vláda snaží umlčet, protože v Evropě upozorňuje na zabíjení kurdských civilistů. Popřel, že by měl cokoliv společného s teroristickými bombovými útoky v Ankaře, s nimiž ho spojují turecké úřady. "Jsem politik, nemám s tím nic společného. Co se děje uvnitř Turecka, nás nezajímá. Zaměřujeme se na situaci na severu Sýrie," uvedl Muslim.

Místopředseda turecké vlády a vládní mluvčí Bekir Bozdag prohlásil, že rozhodnutí pražského soudu je v rozporu s mezinárodním právem a bude mít vliv na vztahy s Českou republikou. Verdikt podle něj "podporuje teroristické organizace" a je "jasnou podporou terorismu".

Turecký ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül označil verdikt pražského městského soudu za chybu.

"Očekáváme, že naši partneři tuto chybu co nejdříve napraví," řekl Gül novinářům v Ankaře. Turecký velvyslanec v Praze Ahmet Bigali zopakoval, že propuštění Muslima by mohlo mít negativní vliv na česko-turecké vztahy. "Toto rozhodnutí jsme nečekali. Sálih Muslim se v posledních letech podílel na několika teroristických útocích v Turecku," uvedl velvyslanec.

Česko odmítá nařčení z podpory terorismu

Česká republika zásadně odmítá nařčení z podpory mezinárodního terorismu, uvedlo dnes ministerstvo zahraničí v reakci na diplomatickou nótu, v níž Turecko kritizovalo rozhodnutí českého soudu. "Rozhodnutím Městského soudu ČR neporušila žádné své mezinárodněprávní závazky, včetně těch podle Evropské úmluvy o vydávání," uvedlo ministerstvo v prohlášení. "Ministerstvo zahraničních věcí ČR v této souvislosti důrazně odmítá tvrzení, že by dnešní rozhodnutí nezávislého soudu bylo v rozporu se závazky ČR v oblasti boje proti mezinárodnímu terorismu," dodal Černínský palác.

Muslim do loňského roku působil ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). Zatykač na jeho osobu, který loni v květnu vydal turecký Nejvyšší soud, se týká několika trestných činů - konkrétně rozvracení jednoty a integrity státu, vraždy, poškozování cizího majetku a přepravování nebezpečných materiálů.

Turci Muslima spojují s bombovým útokem v Ankaře z března 2017, který podle nich zosnovala výkonná rada Kurdské strany pracujících. Dřívější zatykač z prosince 2016 pak Muslima spojil s jiným bombovým útokem, při němž zemřelo 29 lidí a dalších 87 bylo zraněno.

Pražské městské státní zastupitelství v návrhu na uvalení předběžné vazby konstatovalo, že v Turecku lze za tyto trestné činy uložit doživotí a že tvrzené skutky jsou trestné i podle českého trestního zákoníku - a to jako rozvracení republiky a teroristický útok.

Muslim v úterý uvedl, že zatykači vydanému Nejvyšším soudem v Ankaře nepřikládal význam. Poukázal na to, že v Evropě bez problémů pobývají i další lidé, které Turecko řadí na seznam nejhledanějších teroristů. Pro skutečnost, že byl zadržen právě v Česku, když předtím veřejně vystupoval například v Německu nebo Belgii, nemá vysvětlení. O důvodu spekulovat nechtěl. Žádné stížnosti ohledně svého pobytu v policejní cele nezmínil.

Proti zadržení politika v pondělí demonstrovaly kurdské organizace v řadě zemí, kromě ČR například v Dánsku, Norsku, Kanadě nebo Británii. Dnes se desítky protestujících Kurdů sešly před budovou pražského městského soudu, kde kritizovaly tureckého prezidenta jako diktátora a fašistu.

Turecko označuje kurdského politika za teroristu. Muslim byl do loňska spolupředsedou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), kterou Ankara považuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK). Organizaci PKK, která bojuje na jihovýchodě Turecka za autonomní Kurdistán, považuje Turecko, EU i USA za teroristickou. Sálih Muslim v minulosti odmítl, že by PYD byla přímo napojena na PKK. Levicová PYD je nejsilnější politickou stranou na severu Sýrie a usiluje o uznání kurdské autonomie v Sýrii.

Tagy: Sýrie Česko zahraničí Turecko domácí Kurdové mezinárodní vztahy justice a soudy

Zdroje: ČTK