Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Socialistický prezident v Americe? Bernie (i jeho voliči) to myslí vážně

Socialistický prezident v Americe?  Bernie (i jeho voliči) to myslí vážně
Úkaz jménem Bernie Sanders | zdroj: Profimedia

Amerika si pohrává si s myšlenkou, že by ji mohl vést socialistický prezident. Co se to v zemi svobody, prospektorů a podnikatelů děje?

Co za tím Berniem Sandersem vězí? Může politik, který se označuje za demokratického socialistu, vyhrát prezidentské volby v Americe? Tato otázka teď leckomu vrtá v hlavě.

Sanders září na politickém nebi Ameriky jako rudý obr. V úterý vyhrál primárky demokratů v New Hampshire. Získal 60 procent hlasů, Hillary Clintonová 38. To je propastný rozdíl.

Jistě, v New Hampshire měl Bernie výhodu – je tam skoro doma, přesněji je tam přespolní - sousední Vermont zastupuje ve Washingtonu jako senátor. Náskok, s jakým zvítězil, je však pro Clintonovou alarmující. Sanders ukázal, že se s ním musí počítat a že první dáma demokratů nemá nominaci strany do prezidentských voleb jistou.

Fakt, že Bernie není žádné ořezávátko, však už dříve napověděl pohled na sociální sítě. Twitter, Facebook i YouTube jsou tohoto senátora plné. Na jeho mítinky chodí tisíce lidí. V Los Angeles dokázal Bernie zaplnit arénu Memorial Sports s kapacitou 20 tisíc míst (důkaz zde). Na to Hillary nemůže pomýšlet.

Šlape Hillary na paty

Když socialista ze staré školy před deseti měsíci oznámil kandidaturu v prezidentských volbách, kdekdo se nad tím pousmál. Ihned byl pasován na outsidera, který si chce užít poslední záblesky slávy. Stal se terčem vtipů, obdobně jako Donald Trump mezi republikány

"Mám pro vás dvě novinky: Hillary se připojila na Instagram a Bernie začal používat telegram," vtipkoval komik Seth Meyers ve své Late Night Show vysílané televizí NBC.

Na startu kampaně dostával Sanders kolem dokola tytéž otázky: "Myslíte to vážně? Opravdu se domníváte, že můžete získat nominaci nebo dokonce vyhrát prezidentské volby?" A Bernie ujišťoval: "Kdybych nevěřil, že mohu dosáhnout na nominaci a být zvolen prezidentem, nikdy bych to toho (kampaně) nevstoupil."

Otázky na věrohodnost kampaně rodáka z newyorského Brooklynu však mizely s tím, jak stoupaly jeho preference, zatímco Hillařiny stagnovaly, či spíš mírně klesaly. Tento trend potvrzuje i průzkumQuinnipiacké univerzity z minulého týdne. Sonda mezi voliči demokratů ve všech amerických státech dává Hillary 44, Berniemu 42 procent hlasů.

clintonová, sanders, karikatura Karikatura od Matta Wuerkera pro Politico | zdroj: politico.com

Bernie zkrátka šlape Hillary na paty a "vrchní velitelka" se od něj není schopna odpoutat. Proto po primárkách v New Hampshire zvažuje "shakeup" – zásadní změny ve své kampani i ve volebním týmu.

Kupředu levá!

Bernie Sanders je kmet a věk je na něm znát. Svých 74 let nezapře. Přesto se stal idolem teenagerů. Na univerzitních kampusech visí jeho plakáty a na jeho mítinky chodí davy mladých lidí. Tisíce studentů pracují jako dobrovolníci pro jeho kampaň.

Právě na jejich nadšení založil svůj vzestup. Získal je mimo jiné tím, že z financování své kampaně vyloučil velké sponzory. Spoléhá na dary drobných přispěvatelů, v průměru kolem třiceti dolarů.

V nedávných caucusech (stranických shromážděních) v Iowě, kde mu na Hillary scházely jen desetinky procenta, pro něj hlasovalo 84 procent (!) demokratů mladších třiceti let.

(Může to připomínat kampaň "Volte Karla" (Schwarzenberga). Ale je v tom rozdíl – Bernie není kníže, spíš proletář.)

A čím si Bernie získává sympatie Američanů? Mluví o tom, co je pálí, zejména o majetkové a příjmové nerovnosti. Přesvědčil je, že sdílí jejich rozhořčení politikou, která se dělá ve Washingtonu a která neslouží jejich zájmům. Zvolte mne a už vás nebudou moci přehlížet – je poselství jeho kampaně.

"Pojďme do morální a politické války proti mi­liardářům a ředitelům korporací na Wall Streetu, jejichž hrabivost ničí střední třídu v Americe," hřímal na mítinku v Los Angeles.

Bernie tvrdí, že s pomocí voličů poměry v Americe změní, že zvládne to, co neodkázal Barack Obama. A ještě mnohem víc.

Politik, který obdivuje švédský sociální model, chce zvýšit minimální hodinovou mzdu ze 7,25 na 15 dolarů, posílit státní penze a do zákona prosadit platovou rovnost mezi muži a ženami. Jeho cílem je rozbít velké banky, kterým se říká "too big to fail" (příliš velké, aby padly) a které vlády vytahují z problémů za peníze daňových poplatníků.

Kromě toho se Bernie chystá vytvořit 13 milionů pracovních míst a zavést bezplatné zdravotnictví i vysoké školství a placenou mateřskou dovolenou. Kde na to jeho vláda vezme? Jednoduše zavede progresivní daně a zdaní obchody na proklínaném Wall Streetu.

Co víc, Sanders ujišťuje, že bude chránit pracovní místa Američanů před přívalem Mexičanů a zahraniční konkurencí. Proto také nepodpoří dohodu o zóně volného obchodu mezi Spojenými státy a Evropou (Transatlantické obchodní a investiční partnerství - TTIP).

Co z toho vyplývá? V případě Sandersova vítězství ve volbách si nechte zajít chuť na levnější iPady nebo cadillaky.

Chromá kachna

Nakonec nabízím stručné odpovědi na tři klíčové otázky:

1) Může Bernie Sanders vyhrát primárky demokratů?

Může. Hillary nemá charisma a jednou už dobře rozjeté primárky ztratila. Bylo to před osmi lety. Tehdy ji porazil Barack Obama.

2) Má Bernie šanci v prezidentských volbách?

Má. Zejména tehdy, pokud proti němu ve finále jako jednička republikánů nastoupí tlučhuba Donald Trump, jehož volební reality show se může brzy okoukat.

3) Může Sanders jako prezident zavést v Americe socialismus evropského střihu?

Prezident má v Americe velkou moc. Jenže prezident Sanders by brzy narazil na její hranice. Jeho plány by musel schválit Kongres. A v něm by pro své návrhy neměl jistou podporu, ani kdyby demokraté vytlačili republikány do opozice. Pro většinu demokratů jsou Bernieho plány příliš levicové.

Bernie Sanders by se nejspíš záhy dostal do role chromé kachny (lame duck). Tak Američané nazývají slabého prezidenta, který nemá vliv a není schopen prosadit svou vůli v Kongresu.

Kdo je Bernie Sanders

- senátor amerického Kongresu za stát Vermont (od roku 2007) a uchazeč o nominaci Demokratické strany na prezidenta, před tím byl členem Sněmovny reprezentantů (1991 až 2007) a starostou města Burlington (1981 až 1989) ve státu Vermont

- narozen 8. září 1941 (74 let), Brooklyn, New York , jeho otec se do USA dostal jako židovský uprchlík z Polska

- alma mater: Chicagská univerzita 

- politická příslušnost: Demokratická strana (od roku 2015, do té doby nezávislý, ale většinou v Kongresu hlasoval s demokraty), jako teenager byl členem Socialistické ligy mládeže (Young People's Socialist League)

- podruhé ženatý, manželka Jane O’Meara Sandersová, syn Levi, tři nevlastní děti

webové stránky: https://go.berniesanders.com/page/content/splash, http://www.sanders.senate.gov/

Zdroje:
Vlastní