Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

Aktualizováno: Sobotka se loučí s politikou. Má zálusk na něco nového

Aktualizováno: Sobotka se loučí s politikou. Má zálusk na něco nového
Expremiér Bohuslav Sobotka | zdroj: Profimedia

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka skončí s vysokou politikou. K 1. dubnu rezignuje na mandát poslance. Oznámil to na svém facebookovém profilu. Rozhodnutí označil za osobní. Ve sněmovně by ho měl nahradit bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který se po volbách stal tajemníkem poslanců strany.

Sobotka zůstane po odchodu z dolní komory řadovým členem ČSSD. Ve vnitrostranickém referendu chce hlasovat proti vstupu ČSSD do vlády s ANO.

"Moje důvody jsou dlouhodobě jasné a známé. A poslední týdny je více a více potvrzují," uvedl. Sobotka měl se současným premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) spory především v závěru funkčního období své vlády. Po vleklém sporu ho loni odvolal z postu ministra financí.

Sobotka uvedl, že k rozhodnutí mnoho měsíců směřoval. "Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní. V aktivní politice jsem strávil téměř čtvrt století, z toho celkem 8 let v soc. dem. vládách, a nyní cítím, že mám ve svém věku zřejmě poslední šanci vydat se - ještě v plné síle - úplně jinou životní cestou," napsal.

Konkrétní plány o své budoucnosti zatím Sobotka nemá, jasno by chtěl mít v příštím roce. Do té doby se plánuje věnovat rodině a vzdělávání.

"Nepůjdu cestou některých bývalých premiérů či předsedů stran a nebudu svým následovníkům v čele ČSSD okopávat v médiích kotníky. Každý má právo poučit se sám ze svých chyb i úspěchů," uvedl. Dál chce působit jako aktivní občan.

Sobotka loni v červnu kvůli klesajícím preferencím opustil funkci předsedy ČSSD, kterou vedl od roku 2011.

Přestože do voleb po jeho konci vedl sociální demokracii tehdejší šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, řada straníků označuje hlavně Sobotku a jeho vedení za strůjce neúspěchu ČSSD v loňských volbách do sněmovny. Sobotkovým nástupcem ve funkci předsedy ČSSD se před měsícem stal Jan Hamáček.

V prohlášení na facebooku Sobotka uvedl, že potkal v politickém životě spoustu různých lidí. "S některými jsem spolupracoval, mnohých jsem si vážil, s jinými se dohadoval. Někteří mne podporovali, jiní mne nemuseli. Většina z nich ale byla přesvědčenými demokraty. Moc si přeji, aby přesvědčených demokratů zůstala v naší republice i v budoucích letech drtivá převaha..." napsal.

Soupeři se loučí 

Političtí soupeři ČSSD v reakci na oznámení oceňují, že bývalý premiér vedl politiku založenou na programu. Poslanecký klub sociálních demokratů poděkoval Sobotkovi za jeho práci.

Někdejší Sobotkův vnitrostranický soupeř Michal Hašek uvedl, že po odchodu expremiéra ze sněmovny skončí spekulace o tom, jak se poslanci ČSSD postaví k podpoře společné vlády s hnutím ANO, o níž sociální demokracie nyní vyjednává.

"Politické postoje a názory Bohuslava Sobotky jsem nikdy nesdílel. Po mém vstupu do politiky patřil k mým hlavním ideovým a politickým soupeřům. Vždy jsem však současně oceňoval jeho snahu o slušnou politiku, v níž jde o programový střet, a ne o osobní urážky," řekl předseda ODS Petr Fiala.

"Často jsme spolu velmi nesouhlasili. Pro některé jeho vlastnosti a postoje jsem si ho vážil a vážím. Především proto, že odmítal dělat politiku vyprázdněnou od idejí. Sobotka zaslouží dík za všechno úsilí, které zemi ve veřejné službě věnoval," napsal na twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Bohuslav Sobotka se snažil o slušnou sociálně demokratickou stranu. Hledal, snažil se. Bohužel marně," připojil čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše není Sobotkovo rozhodnutí překvapivé.

"ČSSD vstupuje do vlády s Andrejem Babišem, který fakticky stojí za Sobotkovým pádem. Navíc, vzhledem k situaci uvnitř ČSSD, tedy roztříštěnosti strany a neslavnému výsledku v parlamentních volbách, se bývalý předseda ocitá na druhé či spíše až třetí či další koleji. Je tedy více než pochopitelné, že se pan Sobotka stahuje do ústraní," řekl.

"Respektuji rozhodnutí Bohuslava Sobotky. Byl férovým soupeřem, konkurentem i kolegou. Přeji mu mnoho úspěchů v životě mimo vysokou politiku," napsal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Velmi z dnešního pohledu oceňuji, že dokázal rychle a efektivně vytvořit stabilní většinovou vládu, která jako jedna z mála vydržela celé volební období," doplnil.

"Označil bych to možná za trochu smutný konec politické dráhy expremiéra. Ale když se podíváme zpět, není to zdaleka ojedinělý případ - maně mě napadají jména jako (Jiří) Paroubek, (Mirek) Topolánek. Možná bych čekal trochu jiný přístup stran - ne, že se o svého bývalého premiéra úplně 'postarají', ale že třeba budou chtít využít jeho zkušeností namísto toho, aby si spolustraníci oddechli, že už je konečně pryč," napsal předseda STAN Petr Gazdík.

"Za Bohuslavem Sobotkou je mnoho kauz včetně privatizace OKD a hodnocení jeho práce udělali ve volbách voliči, kdy byl výsledkem obrovský propad ČSSD," řekl předseda SPD Tomio Okamura.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechtěl k Sobotkově odchodu obsáhleji vyjadřovat. "Já to ani nechci komentovat. Asi bych nebyl objektivní," řekl novinářům na summitu v Bruselu.

"Politika je krutá disciplína bez ovací na rozloučenou. Časem zjistíme, že toho pro naši zemi Sobotka neudělal vůbec málo. Bylo mi ctí s ním spolupracovat," napsal na twitteru tajemník poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který Sobotku ve sněmovně nahradí.

Sobotkův spolustraník Michal Hašek uvedl, že si Sobotkova rozhodnutí váží, expremiér podle něj prokázal loajalitu k ČSSD. "Jeho krok doufám přispěje i ke zmenšení spekulací o postupu poslaneckého klubu ČSSD při případném hlasování o důvěře možné budoucí menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD," sdělil ČTK.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že ho Sobotkovo rozhodnutí překvapilo.

"Na rozdíl od mnoha lidí, kteří se k němu vyjadřují kriticky, aniž by ho osobně znali, já ho hodnotím na základě osobní znalosti jako velmi kvalitního politika, který byl vždy na jednání připraven, věděl, čeho chce dosáhnout," uvedl. "Každý z nás má stokrát chuť s tím praštit, když vidí kolem sebe tolik lží a zlých úmyslů," uvedl k Sobotkovu odchodu předseda senátorů ČSSD Petr Vícha.

Místopředseda senátorů ČSSD Miroslav Nenutil dodal, že Sobotku naprosto chápe. "Být někde, kde se na vás dívají skrz prsty, není příjemné. Jestli tou poslední pověstnou kapkou byla možná účast ČSSD ve vládě (s ANO) - po čtyřletých koaličních/nekoaličních zkušenostech se mu nedivím," dodal.

Zdroje: