Dnes je středa 14. května 2025., Svátek má Bonifác
Počasí dnes 19°C Skoro zataženo

Slovensko je v šoku z vraždy novináře. Práce ho stála život

26. 2. 2018 – 9:50 | Zpravodajství | šar

Slovensko je v šoku z vraždy novináře. Práce ho stála život
Zavražděný novinář Ján Kuciak | zdroj: hn.hnonline.sk

Na Slovensku byl zastřelen investigativní novinář Ján Kuciak, zavraždili také jeho partnerku. Policie v pondělí za nejpravděpodobnější motiv vraždy označila reportérovu práci. Patrně první vraždu novináře v novodobých dějinách Slovenska odsoudili tamní politici i český premiér Andrej Babiš. Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které pomohou k dopadení vraha.

Kuciak se jako reportér zpravodajského portálu Aktuality.sk věnoval hlavně podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval.

"Nejpravděpodobnější verzí je, že to (vražda) souvisí s jeho novinářskou prací," řekl policejní prezident Tibor Gašpar s odvoláním na vyšetřování na místě činu. Dodal, že případ policie vyšetřuje jako úkladnou vraždu, tedy předem naplánované zavraždění novináře.

Gašpar řekl, že oběti byly zastřeleny, každá jednou ranou. K vraždě podle něj došlo v období od čtvrtku do neděle, kdy byly nalezeny tělesné ostatky obou lidí. Zbraň na místě neštěstí policie nenašla, kriminalisté v souvislosti s případem také nikoho nezadrželi. Policisté bydliště novináře v západoslovenské obci Veľká Mača nedaleko Trnavy kontrolovali v neděli pozdě večer na žádost matky jeho přítelkyně, která nebyla schopná se spojit s dcerou.

List Pravda napsal, že okolo těl obětí střelby byly položeny nábojnice, což by prý mělo potvrzovat policejní verzi o motivu vraždy a zároveň sloužit jako varování pro ostatní. Policejní prezident Gašpar však o nábojnicích nic neříkal.

Sedmadvacetiletý Kuciak loni na sociální síti podle médií napsal, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

"Pokud by se ukázalo, že smrt investigativního reportéra souvisela s jeho novinářskou prací, šlo by o bezprecedentní útok na svobodu tisku a demokracii na Slovensku," napsal v prohlášení premiér Fico. Dodal, že zmiňovanou vraždu dvou mladých lidí a všechny podobné případy je třeba co nejdříve vyšetřit, odhalit pachatele a potrestat je.

Představitelé slovenské opozice hovořili o "mafiánském státě" a připomněli dřívější kritická vyjádření Fica vůči novinářům, který v minulosti pracovníky médií například nazval špinavými protislovenskými prostitutkami.

Český premiér Babiš na sociální síti napsal, že odsuzuje násilí proti novinářům. "Jestli se potvrdí, že to souvisí s jeho prací, je to šílené. V životě by mě nenapadlo, že se něco podobného může v roce 2018 na Slovensku stát," uvedl Babiš k vraždě Kuciaka.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani uvedl, že EU nemůže tolerovat zavraždění novináře kvůli jeho práci. Slovenské úřady zároveň vybídl k důkladnému vyšetřování případu.

Přední slovenská média ve společném prohlášení označila vraždu novináře za vážné znamení toho, že se zločin obrací proti jednomu z nejdůležitějších pilířů svobody, a to svobodě slova a právu občanů kontrolovat mocné a ty, kteří překračují zákon.

Šéfredaktoři více než desítky tištěných i elektronických médií současně vybídli stát k tomu, aby udělal potřebné kroky nejen k vypátrání zločinců, ale i k vytvoření podmínek pro bezpečnou práci novinářů.

Slovenská média upozornila, že deset let je nezvěstný jiný investigativní novinář Pavol Rýpal, který se dlouhodobě věnoval tématům spojovaným s mafií. V roce 2015 policie zase žádala veřejnost o pomoc při pátraní pro redaktorovi ekonomického listu Hospodárske noviny Miroslavu Pejkovi.

Výběr informací o nejvážnějších známých útocích na novináře v Česku:

  • V České republice je nejspíše jediným známým případem, kdy byl kvůli své práci zabit novinář, vražda Václava Dvořáka z dubna 1992. Podle výsledků policejního vyšetřování, zveřejněných v roce 2006, za ní stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, o jehož aktivitách sbíral někdejší opravář Dvořák informace. Ty dával i dalším novinářům, kteří je zveřejňovali v celostátních médiích. Dvořáka v jeho domě v Kostelci nad Černými Lesy zastřelil podle detektivů Bohuslav Hájek, jehož služby Mrázkovi zprostředkoval Antonín Běla, další z již mrtvých bossů. Hájek později zmizel, pravděpodobně byl také zavražděn.
  • Známá je i kauza kolem přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. V létě 2002 policie odhalila plán na zavraždění Slonkové, za kterým stál bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Důvodem chystaného činu byly údajně články, ve kterých Slonková poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu. Soudy nakonec Srbu poslaly na 12 let do vězení, s mnohaletými tresty odešli od soudu i lidé, kteří se na vraždě měli podílet. V roce 2010 soud v Plzni vyhověl Srbově žádosti o podmínečné propuštění.

Předchozí článek

Komentář: Zeman kope za FC Kreml. Není načase ho zažalovat?

Následující článek

Čína mlčí o požáru v 'srdci' tibetského buddhismu – co se opravdu stalo v chrámu Džokhang?