Zavražděn kvůli psaní o mafii? Otřesný případ sahá i k nám

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 2. 2018 16:33) - Zprávy autor: šar

Slovenský portál Aktuality.sk ve středu zveřejnil nedokončený článek zavražděného novináře Jána Kuciaka, který popisuje aktivity italského podsvětí na Slovensku a osoby blízké italské mafii 'Ndrangheta v okolí slovenského premiéra Roberta Fica. Jeden z podnikatelů, o kterých novinář psal, má přitom vazby i na Česko. 

V Česku i na Slovensku se konají pietní akce

V Česku i na Slovensku se konají pietní akce,zdroj: Profimedia.cz

Kuciak se v rozsáhlém, ale nedokončeném materiálu, věnuje působení několika italských klanů napojených na 'Ndranghetu na Slovensku, kde se podnikají především v zemědělství, ale také v bioplynu. Zavražděný novinář uvedl, že tyto klany díky různým podvodům a machinacím čerpají na dotacích miliony eur.

Kuciak rovněž zmapoval podnikatelské vazby Ficovy asistentky Márie Troškové a bývalého poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie a nynějšího tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa s italským podnikatelem Antoninem Vadalou. Vadalu pak označil za přímo napojeného na 'Ndranghetu.

Premiér Fico se v úterý svých spolupracovníků zastal. "Nemůžete spojovat lidi s úkladnou vraždou, aniž byste předložili jeden jediný relevantní důkaz," řekl premiér na společné tiskové konferenci s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Dodal, že Jasaň úspěšně absolvoval všechny bezpečnostní prověrky a má přístup i k přísně tajným dokumentům.

Slovenské úřady ale ve středu oznámily, že jeho prověrku začaly znovu zkoumat. 

"Bezpečnostní prověrka pana Jasaně, která je platná dva roky, je v současnosti již otevřená. Dělají se potřebné kroky a úkony k posouzení toho, zda došlo k selhání," řekl poslanec Ľubomír Galko, který je šéfem parlamentního výboru pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu. Dodal, že Trošková bezpečnostní prověrkou nedisponuje a že o ni ani nežádala.

Jasaň napojení na mafii popírá. On i Trošková nicméně nakonec během středy oznámili, že až do vyšetření případu opustí svá místa na úřadu vlády. Oba zároveň vyjádřili soustrast rodinám Kuciaka a jeho partnerky.

Aktuality.sk v poznámce k nedokončenému článku uvedly, že na vystopování činnosti italské mafie na Slovensku portál spolupracoval s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku, italskou novinářskou organizací IRPI a mezinárodní organizací OCCRP, která se věnuje problematice organizovaného zločinu a korupce.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar v úterý řekl, že případ vraždy má jistý přesah do Česka. Podle českého serveru Respekt.cz je zmíněným přesahem právě novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová.

S Kuciakem totiž v poslední době spolupracovala právě na článku o vazbách Ficova okolí na osoby blízké mafii, a nyní je proto pod policejní ochranou, napsal server.

Vadala má firmu Na Příkopě 

Mladá fronta Dnes ve středu napsala, že Vadala má byznys také v Česku. Podle obchodního rejstříku mu od loňského listopadu patří společnost Vadala Group CZ, která se do té doby jmenovala Redo Water. Firma sídlí na nejdražší české ulici Na Příkopě v Praze, podniká v byznysu s realitami a nemá téměř žádný majetek. 

Jednatelem a akcionářem jeho české Vadala Group CZ byl podnikatel Filip Dušek, který má byznysové aktivity v Česku i na Slovensku. Dušek ve středu sdělil, že s Vadalou nikdy nepodnikal a ani s ním nepodniká. Loni v listopadu prodal Vadalovi stoprocentní podíl v ekonomicky neaktivní firmě Redo Water, která prý byla bez majetku. 

"Měl jsem volbu společnost nechat zlikvidovat, což bylo spojeno s náklady, nebo ji prodat za nominální cenu. Neznal jsem a neznám zamýšlené obchodní aktivity pana Vadaly s touto společností," vyjádřil se Dušek.

Další Italové, které zmínil v souvislosti s aktivitami ’Ndranghety na Slovensku novinář Tom Nicholson - Brunno Vadala a Diego Roda - podle všeho v Česku nepůsobí, píše MfD.

Slovenská vláda v pondělí vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které pomohou odhalit vraha či vrahy novináře a jeho přítelkyně. 

Kvůli vraždě odstoupil ministr

Slovenský ministr kultury Marek Maďarič v reakci na případ oznámil demisi. 

"Z věcného hlediska má z vlády nejblíže k médiím právě ministerstvo kultury. Potom, co se stalo, si nedovedu představit, že budu klidně sedět v křesle ministra. Mé rozhodnutí souvisí s vraždou novináře," řekl na středeční tiskové konferenci Maďarič. Dodal, že demisi předá prezidentovi Andreji Kiskovi zřejmě v pondělí.

Maďarič zastával post ministra kultury i v předchozích dvou vládách současného premiéra Roberta Fica, a to v letech 2006 až 2010 a 2012 až 2016. Maďarič řekl, že po odchodu z ministerského postu hodlá vykonávat mandát poslance, za kterého byl zvolen v předloňských volbách na kandidátce nyní nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), jejíž předsedou je Fico.

Slovenská opozice v souvislosti s vraždou novináře vybídla k odchodu ministra vnitra a policejního prezidenta, demisi Maďariče nepožadovala. Lídr opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič v reakci na Maďaričovo oznámení demise uvedl, že deset let kryl zločiny Směru-SD a že jeho demisi považuje za pozdní projev svědomí.

Loni v prosinci Maďarič rezignoval na post místopředsedy Směru-SD. Učinil tak po krajských volbách, ve kterých strana zaznamenala značné ztráty. Maďarič tehdy řekl, že v krajských volbách neuspěli nejen kandidáti Směru-SD, ale strana jako taková.

V mediích byl Maďarič označován za politického stratéga Směru-SD, jehož vliv na chod strany se prý ale postupně snižoval. V minulosti měl Maďarič ve straně na starosti například předvolební kampaně.

Maďarič po nástupu současné koaliční vlády do úřadu neprosadil zvýšení takzvaných koncesionářských poplatků, z nichž je financován veřejnoprávní rozhlas a televize RTVS. Proti návrhu se postavila koaliční Slovenská národní strana, byť zlepšení financování RTVS kabinet slíbil ve svém programovém prohlášení.

Tagy: Slovensko Česko zahraničí domácí novináři slovenská vláda investigativní novinařina slovenská politika média a internet únosy a vraždy italská mafie zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK