Sjezd rozhádané AfD provází násilné protesty. Populisté přicházejí o podporu, sází na dva nové lídry

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Víkendový sjezd pravicové, populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) v Kolíně nad Rýnem provázejí násilné protesty. Jednání jako takové je poznamenané rozkolem ve straně. V neděli nicméně delegáti odhlasovali dvojici nových lídrů. 

Sjezd strany AfD v Kolíně nad Rýnem provázejí nepokoje

Sjezd strany AfD v Kolíně nad Rýnem provázejí nepokoje,zdroj: Profimedia.cz

Během protestů byli zraněni dva policisté a shořelo policejní auto, situace ve městě byla v sobotu podle mluvčí kolínské policie "velmi dynamická" a v některých částech až "dosti agresivní". 

Sjezd AfD se koná v hotelu v centru Kolína, kam se delegátům podařilo dostat jen za masivní policejní ochrany. Zabránit se jim v tom se snažily stovky protestujících demonstrantů. Na různých protestních akcích se očekávala účast až 50 tisíc lidí, na udržení klidu bylo nasazeno přes 4 tisíce policistů. 

Policisté podle podle mluvčího zastavili ke kontrole dokladů kolem stovky demonstrantů, nikdo ale nebyl zadržen. Policejní prezident Jürgen Mathie už dříve řekl, že se obává příjezdu několika stovek násilníků z levicově extrémního spektra. Německá zpravodajská televize n-tv ukázala skupinu asi 50 lidí při střetu s policisty na koních a její zpravodaj řekl, že proti některým demonstrantům použili policisté pepřový sprej.

Spolustraníci potopili návrh předsedkyně

Bouřlivá byla i situace v jednacím sále, kde předsedkyně AfD Frauke Petryová utrpěla hned po zahájení sjezdu zdrcující ránu, když delegáti odmítli jednat o jejím návrhu budoucí strategie strany.

Petryová v něm vyzývala k zaměření budoucích snah AfD na vytvoření aliancí s dalšími stranami s cílem dostat se do vlády, místo aby AfD lpěla na své pozici dlouhodobé opoziční síly, která se spokojuje jen s provokačními prohlášeními. V řadách strany ale vyvolal tento její kontroverzní návrh pobouření a většina delegátů v sobotu hlasováním odmítla o něm diskutovat, přestože Petryová naznačila ochotu ke kompromisům.

Na sjezdu v Kolíně měli delegáti AfD především najít člověka do čela kandidátky pro spolkové volby. Předsedkyně Frauke Petryová totiž v úterý oznámila, že nechce jít do zářijových voleb do Spolkového sněmu jako hlavní kandidátka své strany. Volebním lídrem nechtěl být ani spolupředseda AfD Jörg Meuthen.

Budou noví lídři k něčemu? 

V neděli, kdy se situace v Kolíně nad Rýnem výrazně uklidnila, členové strany nakonec v tajné volbě odhlasovali dvojici lídrů pro spolkové volby. Pro místopředsedu strany Alexandera Gaulanda a čelnou kandidátku zemské organizace AfD v Bádensko-Württembersku Alici Weidelovou se v tajné volbě vyslovilo 67,7 procenta delegátů. Weidelová apelovala především na to, že do volebního boje musí strana vstoupit sjednoceně.

AfD také přijala předvolební program, který vedle protiimigračních opatření zahrnuje například také prosazení kroků vedoucích k znovuzavedení německé marky či podporu porodnosti. 

Podpora protiimigrační strany v poslední době spíše klesala a podle posledních průzkumů se pohybuje kolem osmi až deseti procent. Volební preference se této straně snižují s poklesem náporu uprchlíků, ale ve volbách 24. září má velkou šanci dostat se poprvé do Spolkového sněmu.

Tagy: Německo zahraničí sjezd nacionalismus AfD protesty a demonstrace

Zdroje: ČTK