'Mámě Merkel' teče do bot. Radikální AfD volili i její sousedé

MAGAZÍN - Magazín autor: Hana Dubnová

Se vstřícností vůči uprchlíkům Angela Merkelová narazila i ve svém domovském spolkovém státě. I když obyvatelé Meklenburska-Předního Pomořanska vědí o migrační krizi prakticky jen z televize, pětina z nich dala přednost Alternativě pro Německo, která slibuje konec šíření islámu. Merkelová si však stále stojí za svým a je přesvědčená, že nechybovala. 

Německá kancléřka Angela Merkelová ani rok po otevření hranic svého rozhodnutí nelituje, i když kvůli tomu Alternativa pro Německo sbírá voliče

Německá kancléřka Angela Merkelová ani rok po otevření hranic svého rozhodnutí nelituje, i když kvůli tomu Alternativa pro Německo sbírá voliče,zdroj: Profimedia.cz

Křesťanskodemokratická unie (CDU) v nedělním hlasování v Meklenbursku-Předním Pomořansku skončila v zemských volbách poprvé ve svých dějinách za jinou pravicovou stranou. Opětovné vítězství sociální demokracie (SPD) se očekávalo, úspěch Alternativy pro Německo také, ale rozhodně ne tak veliký – křesťanské demokraty předběhla o téměř dvě procenta.

Krutá porážka CDU v domovském státě Angely Merkelové přišla přesně rok od chvíle, kdy se kancléřka rozhodla otevřít hranice a "přivítat" nekončící proud uprchlíků. Její přehnaná velkorysost vehnala do náručí extremistické AfD i voliče ze státu, ve kterém uprchlíky vidí maximálně, když se vydají na nákupy do Berlína.

I proto byly nedělní volby vnímané jako neoficiální referendum o přistěhovalecké politice Merkelové.

Porážka na její domácí půdě rozhodně není pro političku, která by si ráda za rok svou funkci prodloužila, dobrým znamením. "Nálada voličů se už nedá ignorovat. V Berlíně je potřeba změnit kurs," řekl listu Bild bavorský ministra financí Markus Söder z CSU, který je známým kritikem Merkelové.

Protestní hlasy a milion uprchlíků

I když počet migrantů mířících do Německa poklesl, mnoho Němců se obává, jak si s více než milionem cizinců z afrických a blízkovýchodních zemí Německo poradí a zda se je podaří integrovat. 

Díky své protiimigrantské rétorice se podařilo Alternativě dostat k urnám i voliče, kteří jinak k volbám nechodí. Pro voliče AfD byly podle analýzy veřejnoprávní televize ARD hlavními tématy voleb migrace, sociální spravedlnosti, hospodářství a vnitřní bezpečnost. Hnutí nahrály silvestrovské útoky i série teroristických útoků nejen v sousedství, ale i přímo v Německu.

Alternativa sice moc konkrétních řešení nenabízí, ale k zisku 20,8 procenta hlasů evidentně žádný hodnotný program netřeba. Část lidí ji volila jednoduše na protest proti současné situaci.

Utrpí šrámy, ale přežije

Přestože většina expertů označuje jako reálného vítěze voleb právě AfD, její vliv na politiku zřejmě i tak zůstane minimální. Sociální demokraté v Meklenbursku-Předním Pomořansku rozhodně nepočítají s tím, že by si extremistickou stranu vzali do koalice.

Stejná situace je i v jiných zemských státech a o koalici na celostátní úrovni si může rovnou nechat jen zdát. Slova meklenburského šéfa AfD Leif-Erika Holma o tom, že "možná jde o začátek konce kancléřství Angely Merkelové", jsou tak zatím předčasná.

Podle politologů jsou výsledky regionálních voleb pro kancléřku významným varováním, ale nikoli předzvěst ještě větší katastrofy. Popularita a důvěryhodnost Merkelové sice oproti loňskému roku spadla zhruba o třetinu, má však stále velkou pravděpodobnost, že z příštích sněmovních voleb vzejde opět jako vítěz. Ani ona ani její konzervativní blok nemají na celostátní úrovni žádného vážného konkurenta.

Má rok na to, aby dokázala, že má situaci pod kontrolou

"Lidé to vnímají tak, že je osobně zodpovědná za otevření hranic, a ona se s tím bude muset vyrovnat. Ale ona si s tím zvládne poradit – má na to rok," řekl televizi ZDF profesor politologie Karl-Rudolf Korte.

Merkelová věří, že to zvládne, aniž by se vláda vstřícné migrační politiky vzdala. "Věřím, že rozhodnutí, která jsme učinili, jsou správná a musíme na nich dále stavět," opět zopakovala Merkelová, byť uznala, že za porážku CDU ve své domovině nese velký kus viny.

Rok je krátká doba, aby dokázala, že se milion žadatelů o azyl dokáže integrovat, že úřady zvládnou úspěšně deportovat odmítnuté uchazeče nebo že k 340 případům infiltrace verbířů Islámského státu do uprchlických táborů nepřibudou další. Pokud však kancléřství obhájí, bude následující čtyřletý mandát na předložení důkazů ještě kratší. 

"Německo zůstane Německem. Se vším, co je nám drahé," snažila se kancléřka minulý týden v rozhovoru pro deník Süddeutsche Zeitung ujistit své kritiky. A kromě nich i své křesťanské demokraty, jejich sesterskou CSU a zřejmě i sama sebe...

Tagy: Německo zahraničí AfD uprchlická krize

Zdroje: ČTK,CNN,Vlastní