Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Ruský plyn pro Evropu už bude jen za rubly

Ruský plyn pro Evropu už bude jen za rubly
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Na videokonferenci, kterou odvysílala státní televize, to dnes uvedl prezident Vladimir Putin.

Opatření se podle Putina týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce, tedy i Spojených států, Kanady nebo Velké Británie. Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy. Rusko dodává plyn i do České republiky.

Dodávat plyn Moskva hodlá i nadále podle plánu, změny se dotknou pouze měny pro účely zúčtování plateb, upřesnil prezident. Zdůraznil, že zmrazení ruských aktiv na Západě v odvetě za invazi na Ukrajinu zničilo vzájemnou důvěru. Centrální banka a ruská vláda nyní mají týden na to, aby určily způsoby přechodu z plateb v cizích měnách na platby v rublech, řekl Putin.

Důvěru k Rusku ztratily i evropské státy. Některé z nich požadují, aby Evropská unie plyn z Ruska odebírat přestala, například Německo je ale proti. Současně evropské státy hledají nové dodavatele. Spojené státy už dovoz ruského plynu zakázaly.

Brusel se chystá koordinovat společné nákupy plynu jménem členských států EU s cílem posílit energetickou bezpečnost kontinentu a snížit jeho závislost na Rusku. EU připravuje povinné plnění plynových zásobníků a společné nákupy plynu.

Rubl po začátku invaze prudce oslabil, k euru i dolaru odepsal desítky procent. Dnešní oznámení ale ruskou měnu prudce posílilo, odpoledne stál dolar zhruba 100 rublů, zatímco ještě ráno se kurz pohyboval kolem 105 rublů. Krátce po zahájení invaze stál dolar i více než 130 rublů, před invazí méně než 80 rublů.

Rusko varovalo před výpadkem dodávek prostřednictvím ropovodu CPC

Dodávky ropy prostřednictvím ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC) by se mohly až na dva měsíce zcela zastavit, protože bouře poškodila přístaviště v černomořském terminálu, řekl dnes ruský vicepremiér Alexandr Novak. Ropovod přepravuje na pobřeží Černého moře kolem 1,2 milionu ruské a kazachstánské ropy denně. To odpovídá zhruba 1,2 procenta globální poptávky po ropě.

Novak dnes rovněž uvedl, že globální zásoby ropy se nyní snižují. Předpověděl, že globální poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o čtyři miliony barelů denně. Ruský vicepremiér také varoval, že globální trhy s energií by v případě uvalení sankcí na ropu a plyn z Ruska zkolabovaly.

O rozšíření protiruských sankcí na ropu a plyn uvažuje Evropská unie. Spojené státy a Británie, které jsou na dodávkách z Ruska méně závislé, už podnikly opatření k zákazu dovozu ruské ropy.

Německo po zahájení ruského útoku na Ukrajinu zablokovalo zprovoznění nového plynovodu Nord Stream 2, který měl po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Podle Novaka tento krok ukazuje, že Německo nerozumí situaci na energetickém trhu. Takové rozhodnutí navíc podle něj povede k dalšímu růstu inflace.

Moskevská burza částečně obnoví obchodování s akciemi

Moskevská burza ve čtvrtek částečně obnoví obchodování s akciemi, oznámila dnes centrální banka. Na burze se neobchoduje od 25. února, což je den po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Provozovatel burzy uvedl, že zpočátku bude obchodování časově omezené a že nedovolí spekulace na pokles cen, takzvaný short-selling.

Nejprve bude možné obchodovat s akciemi 33 podniků zařazených v indexu MOEX. Obchody s takzvanými blue chips, tedy s nejkvalitnějšími akciemi na trhu, se uskuteční v době od 07:50 do 12:00 SEČ. Týká se to emisí, jako jsou velké státní banky VTB a Sberbank nebo energetické kolosy Rosněfť a Gazprom, uvedla agentura Reuters.

Obchodování na burze bylo v únoru zastaveno, protože ceny akcií v reakci na invazi spadly o 50 procent i více. Tento týden se částečně obnovilo obchodování s dluhopisy, centrální banka ale na trhu intervenovala, aby zabránila cenovému kolapsu.

Ruský rubl po začátku invaze prudce oslabil, dolar se v jednu chvíli prodával i za více než 130 rublů. Dnes dolar stojí zhruba 104 rublů, před invazí stál méně než 80.

Západ na Rusko za jeho agresi vůči sousední zemi uvalil bezprecedentní sankce. Ekonomové bedlivě sledují, zda je země nadále schopna plnit závazky vůči věřitelům, zatím poslední splátku úroků ale země řádně splatila. V pondělí měla Moskva uhradit úroky v objemu 66 milionů dolarů držitelům eurobondů a podle zdrojů agentury Reuters tuto částku rovněž zaplatila.

Ruští držitelé domácích podnikových eurobondů ale dostávají splátky se zpožděním, jestliže jde o platby, které procházejí přes zahraniční prostředníky.

Zdroje: