Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Otec ruské privatizace Čubajs kvůli Ukrajině rezignoval a opustil Rusko

Otec ruské privatizace Čubajs kvůli Ukrajině rezignoval a opustil Rusko
Anatolij Čubajs | zdroj: Profimedia

Anatolij Čubajs, tvůrce ruské privatizace a jeden z hlavních architektů ekonomických reforem 90. let, rezignoval na svůj aktuální post speciálního představitele Kremlu a odjel ze země. Podle médií to zdůvodnil nesouhlasem s ruským rozpoutáním války na Ukrajině.

Neoficiální informace médií, která se odvolávala na anonymní zdroje obeznámené se situací, posléze potvrdil Kreml. Uvedl, že Čubajs odstoupil na vlastní žádost.

Agentura Bloomberg uvedla, že jde o nejvýše postaveného oficiálního ruského činitele, který se po zahájení ruské invaze na Ukrajinu rozešel s Kremlem. Obdobně agentura Reuters napsala, že Čubajs je dosud nejvýznamnějším představitelem, který rezignoval poté, co Rusko začalo to, co nazývá „speciální vojenskou operací“ na Ukrajině.

Sám Čubajs zavěsil telefon poté, co jej Reuters kontaktoval. Není známo, kde se nyní nachází.

Šestašedesátiletý Čubajs, místopředseda ruské vlády za prezidenta Borise Jelcina, byl jedním z posledních ruských reformátorů 90. let, který zůstával ve vysokých patrech ruské politiky. Na přelomu milénia stál u politického vzestupu Vladimira Putina a během jeho prezidentského působení zastával nejvyšší pozice ve velkých státních podnicích.

V závěru roku 2020 byl jmenován zvláštním prezidentovým představitelem pro vztahy s mezinárodními organizacemi pro dosažení cílů udržitelného rozvoje, připomněla agentura TASS.

Od doby, kdy Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, vláda zvyšuje tlak na kritiky tohoto kroku z řad Rusů. Ve svém projevu z minulého týdne Putin tvrdil, že Rusko je třeba očistit od „lůzy“ a „zrádců“.

Ruský ministr obrany se 12 dní neobjevil na veřejnosti, všímají si média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se od 11. března, tedy již dvanáctý den, neukázal na veřejnosti, třebaže Rusko vede na Ukrajině ostře sledovanou válku. Povšimla si toho ruská a ukrajinská média. Ruská státní televize dokonce vysílala staré záběry s ministrem a vydávala je za nové, upozornil ruský portál Agenstvo.

Poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak napsal, že v ruských médiích a na akcích se přestali objevovat i další velice známí ruští činitelé. Podoljak jmenoval například tajemníka bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa, šéfa ruské civilní rozvědky SVR Sergeje Naryškina, šéfa Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandera Bortnikova nebo premiéra Michaila Mišustina.

Minulý týden ruská provládní stanice Pervyj kanal odvysílala zprávu, že Šojgu předává ocenění. Přestože televize použila ve zprávě slovo „dnes“, záběry byly natočeny o týden dříve - byly totiž stejné jako ty, které zveřejnilo na svém webu ruské ministerstvo obrany již 11. března, tvrdí web Agenstvo.

Minulý týden bylo také Šojguovo jméno zmíněno v oznámení na webu Kremlu. Šojgu se podle této zprávy údajně účastnil porady o „speciální operaci na Ukrajině“. Fotografie ani videozáběry z porady však zveřejněny nebyly.

Dříve přitom média podrobně informovala o ministrově osobní účasti na různých událostech každých několik dní, podotýká Agenstvo. S odkazem na nejmenovaného ministra píše, že v Šojguově okolí se spekuluje o jeho nemoci, konkrétně problémech se srdcem.

Zdroje: