Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Polsko navrhuje obchodní blokádu Ruska

Polsko navrhuje obchodní blokádu Ruska
Protest proti průjezdu kamionů naložených zbožím před polsko-běloruskou hranici u přechodu Koroszczyn. | zdroj: Profimedia

Polská vláda požaduje, aby Evropská unie zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem.

„Polsko navrhuje co nejdříve zařadit obchodní blokádu do balíku sankcí,“ cituje agentura Reuters polského premiéra Mateusze Morawieckieho.

Morawiecki v sobotu prohlásil, že „úplné odříznutí ruského obchodu by zvýšilo tlak na Rusko, aby uvažovalo o tom, zda by nebylo lepší tuto krutou válku zastavit“.

„Tato věc se týká života a smrti desítek nebo dokonce stovek tisíců lidí. Tyká se suverénního státu, Ukrajiny, ale také bezpečnosti NATO,“ prohlásil polský premiér. „Musíme Rusku ukázat svou sílu a odhodlání, jinak budeme muset v blízké budoucnosti zaplatit vyšší cenu,“ dodal. 

Západní země nyní reagují sankcemi na útok ruských vojsk na Ukrajinu. Evropská unie tento týden uvedla do praxe už čtvrtý balík sankcí proti Rusku.

Český premiér Petr Fiala v reakci na polský návrh ČTK sdělil: „Česká vláda vždy prosazovala nejtvrdší možné sankce proti ruskému agresorovi a budeme v tom nadále pokračovat.“

O dalším postupu vůči Rusku budou lídři unijních zemí jednat příští týden na schůzce Evropské rady.

Zdroje: