Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Rusko rozšiřuje seznam nikoliv přátelských zemí. Splácet jim bude jen v rublech

Rusko rozšiřuje seznam nikoliv přátelských zemí. Splácet jim bude jen v rublech
Vztahy Ruska a některých zemí se vyostřují kvůli konfliktu na Ukrajině. Putin prohlásil, že jeho kampaň na Ukrajině jde podle plánu a neskončí, dokud Kyjev nepřestane bojovat | zdroj: Profimedia

Ruská vláda aktualizovala seznam zemí, které považuje za nikoliv přátelské vůči Rusku. Uvedla také, že ruské finanční závazky vůči těmto státům budou vypláceny pouze v rublech.

Kurz ruské měny strmě padá v důsledku sankcí. Dosud na soupisce figurovaly jen dva státy - Česká republika a USA. Nově přibyly všechny země Evropské unie, Ukrajina a dvě desítky dalších států, které po začátku ruské invaze na Ukrajinu zavedly proti Rusku sankce nebo se k nim připojily.

Na ruském vládním seznamu jsou nyní USA, Kanada, země EU, Británie, Ukrajina, Černá Hora, Švýcarsko, Albánie, Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Severní Makedonie, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Mikronésie, Nový Zéland a Singapur. Moskva zařadila na seznam i Tchaj-wan, který má vlastní správu, přestože ho Čína považuje za součást svého území.

Opatření ruské vlády podle agentury DPA znamená, že finanční závazky ruského státu, občanů a firem se budou napříště splácet pouze v domácí měně. Dotčené státy si za tímto účelem mají zřídit zúčtovací účty u některé z ruských bank.

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu uvalil Západ sankce na řadu ruských bank a vyloučil také některé ruské finanční instituce z mezinárodního platebního systému SWIFT, což Rusku značně ztěžuje převody a další bankovní transakce. Podle ruské centrální banky mělo Rusko zahraniční dluh ve výši 478,2 miliardy dolarů (11,3 bilionu korun). Ruský rubl již několik dní zaznamenává strmý pád, dnes opět výrazně klesl vůči dolaru i euru.

Ruská vláda označila Českou republiku za nikoli přátelskou zemi již loni v květnu. Stalo se tak po zhoršení rusko-českých vztahů v souvislosti s kauzou Vrbětice - z exploze tamních muničních skladů čeští představitelé obvinili příslušníky ruské tajné služby.

Rusko loni za nikoli přátelskou zemi označilo také USA, které opakovaně zaváděly protiruské sankce. Kreml rovněž podráždilo, když prezident Joe Biden v rozhovoru, který v polovině loňského března odvysílala televize ABC News, přisvědčil na otázku, zda pokládá Putina za „zabijáka“, a prohlásil, že Rusko „zaplatí“ za údajné vměšování do amerických voleb.

„V loňském roce bylo Česko spolu s USA prvním státem, který Kreml zařadil na seznam 'nikoliv přátelských států'. Dnes se k nám připojili naši velcí spojenci z EU a NATO. Vítejte na palubě! Rádi se s vámi podělíme o naše zkušenosti, přátelé!“ uvedl na twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Zdroje: