Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Víc než polovina Ukrajinců, kteří do Česka přicházejí, jsou děti

Aktualizováno: Víc než polovina Ukrajinců, kteří do Česka přicházejí, jsou děti
Vlak z ukrajinského Čopu, který do Ostravy přivezl 345 ukrajinských uprchlíků včetně mnoha dětí | zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Mezi lidmi, kteří dosud utekli do Česka z Ukrajiny po ruské vojenské invazi, tvoří víc než polovinu děti.

(AKTUALIZOVÁNO, 17:36) Mezi dospělými je asi 80 procent žen, řekl po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) ministr vnitra Vít Rakušan. Migrační vlna má podle něj nevídaný rozsah. Do ČR už dorazilo 100 000 lidí, speciálních víz udělilo ministerstvo vnitra více než 57 000, připomněl Rakušan statistiku, kterou dnes zveřejnil jeho úřad.

Rakušan řekl, že úřady musí řešit vlnu nevídaného rozsahu. Evropa podle něj podobnou rychlost migrace nezažila. První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek uvedl, že z Ukrajiny od začátku konfliktu s Ruskem již uteklo přes 1,75 milionu lidí.

Speciálních víz ministerstvo vnitra do dneška vydalo 57 025, v neděli se stejně jako v pátek a sobotu jejich počet pohyboval okolo 12 000. O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit.

Rakušan dnes řekl, že z dospělých příchozích Ukrajinců tvoří čtyři pětiny ženy. „Z celkové populace je pak 55 procent dětí,“ řekl Rakušan. Zhruba čtvrtina lidí míří do českého hlavního města. „Praha je tím místem, kam drtivá většina příchozích míří a chce mířit,“ dodal. Většina lidí stále ještě jede do Česka za svými známými. „Mají vyjednané po vlastní linii ubytování, někdo se o ně postará,“ řekl.

Podle ředitelky odboru azylové a migrační politiky Pavly Novotné se při registracích sbírají jen základní data. Úřady tak nemají informace například o vzdělání příchozích. „Diskutujeme, jak další informace zjistit a jak řešit další začleňování. Je to věcí strategické diskuse s dalšími resorty. Přesné informace nemáme,“ řekla. Podle Rakušana je množství zjišťovaných dat omezené kvůli tomu, aby se nezdržoval proces registrací.

(11:48, původní zpráva) V 1. slovanském gymnáziu v Praze 1 dnes začaly fungovat první ukrajinské třídy pro děti uprchlíků z Ukrajiny. Škola je jednou ze zhruba 20, které se dosud v Praze a Brně přihlásily do projektu Ukrajinské jednotřídky. Projekt připravilo ukrajinské velvyslanectví spolu s Nadačním fondem Děti Ukrajiny a emeritním rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou za podpory ministerstva školství.

Gymnázium dnes otevřelo pět tříd pro 100 dětí. Novinářům to dnes při uvítání prvních ukrajinských žáků řekla ředitelka gymnázia Taťjana Pergler. Do běžných českých tříd může ČR v současnosti integrovat zhruba 100 000 ukrajinských dětí, uvedl ministr školství Petr Gazdík.

Do ukrajinských jednotřídek, které pro děti budou zajišťovat vzdělávání v jejich rodném jazyce, se podle Zimy mohou hlásit děti ve věku zhruba od šesti do 17 let. „Na Ukrajině je základní vzdělání jedenáctileté,“ vysvětlil. V 1. slovanském gymnáziu podle ředitelky bude třída pro čtvrťáky. S ohledem na současné jarní prázdniny v Praze 1 škola v tomto týdnu nabídla své prostory i pro další čtyři třídy s dětmi z jiných ročníků, které se ale od příštího týdne přesunou do jiných škol.

Vzdělávání pro ukrajinské děti

Podle Zimy se v tuto chvíli do projektu nahlásilo přibližně 20 škol v Praze a Brně. „Výuka dnes začala i v Brně,“ řekl. Ačkoli jsou tam nyní jarní prázdniny, tak tam podle něj do jednotřídek ve dvou školách může chodit asi 200 dětí. Jde o ZŠ Cacovická a ZŠ Údolní, řekl. Očekává, že postupně budou přibývat i další školy. „Minulý týden jsme jednali s kolegy z Ostravy, kde by výuka měla začít v následujících dnech,“ dodal.

Na čtvrťáky v 1. slovanském gymnáziu dnes ve třídě čekaly vyzdobené balonky v modro-žlutých barvách ukrajinské vlajky, sladkosti, nápoje, pastelky a omalovánky. Po příchodu je přivítali zástupci školy a projektu Ukrajinské jednotřídky spolu s ministrem Gazdíkem.

Maminky do třídy doprovodily 12 dětí, které se svými rodinami přišly z různých regionů Ukrajiny. Zpočátku byly zakřiknuté, později se ale osmělily a začaly se bavit mezi sebou i s přítomnými dospělými. „Ahoj!“ rozloučily se pak s ministrem.

Podle Gazdíka zasedly dnes další stovky ukrajinských dětí také do českých škol po celé ČR. Vzdělávací systém jich podle něj nyní může integrovat asi 100 000. To, aby děti mohly chodit do škol, označil za zásadní podmínku pro zaměstnanost jejich rodičů. České školy se s tím budou muset vyrovnat, míní. Poděkoval zároveň učitelům, kteří podle něj reagují skvěle a nabízejí pomoc.

Ministr vnitra Vít Rakušan v neděli řekl, že počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří přijeli do ČR kvůli ruské invazi, se podle odhadů od pátku zdvojnásobil na 100 000. Vláda by podle Gazdíkave středu mohla projednat návrh zákona, který by měl mimo jiné zjednodušit přístup Ukrajinců ke vzdělávání v ČR. Mohl by se pro ně třeba prodloužit termín pro podání přihlášek k přijímacím zkouškám na střední školy a pokud nemají doklady o předchozím vzdělávání, mohly by místo nich předložit čestné prohlášení.

Zdroje: