Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

Pravda ani lež neexistují: Život v éře internetových válek

Pravda ani lež neexistují: Život v éře internetových válek
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Nedávné zatčení ruského hackera Jevgenije Nikulina v Praze je jen špičkou ledovce virtuální války, kterou dnes Rusko vede proti Západu. Ruští hackeři mají prsty v ovlivňování amerických prezidentských voleb i útocích na země Evropské unie.

Odcházející administrativa prezidenta Baracka Obamy nedávno učinila bezprecedentní krok. Napřímo a bez obvyklých diplomatických floskulí oznámila, že ruská vláda se s pomocí hackerských útoků snaží vměšovat do tamních blížících se prezidentských voleb.

NATO letos v červnu uznalo kyberprostor za regulérní bojiště, jako je země, vzduch a moře. Rozsáhlé virtuální válečné operace se ale konají už řadu let. Mezi největší hráče na tomto poli patří právě Rusko a Čína.

Rusko neskrývaně podporuje Donalda Trumpa, který se na oplátku opakovaně obdivně vyjádřil o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Hlavním cílem ruských aktivit v USA je - podobně jako v Evropské unii - podkopání důvěry obyvatel ve státní instituce a vyvolání chaosu.

Zasetá semínka strachu a nedůvěry pak postupně vyrůstají do obludných rozměrů, kdy je pro běžného člověka takřka nemožné rozeznat pravdu od lži. V nastalém mediálním zmatku se lidé ztrácí, těžko si vytváří vlastní názor, a jsou pak snadno ovlivnitelní propagandou. Nejde přitom o nic nového.

Vyzkoušeno na vlastním obyvatelstvu

O tom, že Rusko nasadí proti USA a EU stejnou propagandistickou taktiku, kterou už ozkoušelo na vlastním obyvatelstvu, psal už před dvěma lety ruský novinář Maxim Trudoljubov na stránkách prominentního deníku The New York Times.

"Propaganda není lež, je to kombinace pravdy a lži. Snaží se tvářit věrohodně. Ruská propaganda zaměřená na Českou republiku není o Rusku, pracuje s českými tématy, s lokálním jazykem, místními weby a žurnalisty. Nejde o prosazování proruské agendy, jde o rozdělení společnosti," řekl pro web HlidaciPes.org Jevhen Fedčenko, ukrajinský aktivista a spoluzakladatel projektu Stopfake, který odhaluje ruskou propagandu a nově funguje také v české mutaci.

Masivní dezinformační kampaň běžící souběžně s hackerskými útoky ukazuje, jak se během pouhých pár let Kreml proměnil takřka z internetového neználka v mistra informační a kybernetické války.

S cílenými hackerskými útoky na americké cíle začalo Rusko už v polovině 90. let. Od té doby se hackeři, kteří v Rusku patří mezi nejlepší na světě, stali de facto jednou z odnoží ruských vojenských složek. Nástup sociálních sítí ale zastihl Rusy nepřipravené.

Internetové umění válečné

Když se pak v Moskvě v letech 2011 až 2012 vzedmuly největší protesty od 90. let kvůli zmanipulovaným volbám, korupci a Putinovi samotnému, byl to pro vládnoucí garnituru zásadní budíček. Najednou si musela všímat věcí, jako jsou blogy, Facebook, Twitter a sociální média obecně. Během pouhých pár měsíců vyrostly v Rusku obří "trollí továrny", které podle přesně připravených propagandistických not rozehrály nejprve doma a posléze i v zahraničí sofistikovanou psychologickou válku.

Výsledkem jedovatého koktejlů faktů a výmyslů, který Rusové minimálně od 50. let minulého století znají jako "kompromat", je svět, v němž neexistuje pravda ani lež. Nic nelze dokázat a vše lze vyvrátit. Provedli Rusové invazi na Ukrajinu? Možná ano, možná ne. Sestřelili letadlo s téměř třemi stovkami turistů na palubě? Možná, a možná také ne. Provedli nálet na konvoj s humanitární pomocí pro Aleppo? Kdo ví.

profimedia-0303316419 Zatčení ruského hackera v pražské restauraci | zdroj: Profimedia

Když se v uplynulých týdnech objevily informace, že se ruští hackeři pokoušejí ovlivnit americké volby, muselo nakonec přijít potvrzení z nejvyšších míst. Podle agentury Reuters FBI už koncem loňského roku kontaktovala Demokratickou stranu s výzvou, aby si prověřila svou počítačovou síť. Demokratům to ale trvalo dalšího půl roku.

Soukromá bezpečnostní firma CrowdStrike pak letos v květnu odhalila, že počítačová síť Demokratické strany byla pomocí malwaru (škodlivého softwaru) napadena hackery, kteří byli přímo napojeni na ruské bezpečnostní služby GRU (Vojenská zpravodajská služba) a FSB (Federální služba bezpečnosti, nástupce KGB).

Z počítačů demokratů ale mezitím hackeři stačili zkopírovat tisíce tajných dokumentů, které v červnu dali veřejně k dispozici. Na zveřejněná data se okamžitě vrhla armáda amerických hackerů a analytiků, kteří pátrali po těch nejmenších stopách nápomocných při hledání a identifikaci útočníků. Nakonec se jim toho podařilo zjistit překvapivě mnoho.

Například to, že ukradené soubory byly upravovány na počítači jménem "Feliks Dzerzhinsky". Felix Edmundovič Dzeržinskij byl zakladatelem první sovětské tajné policie Čeka, předchůdce KGB. Ukázalo se také, že počítač, který řídil použitý malware, byl dříve zapojen do útoku na německý Spolkový parlament v roce 2015. Tento útok byl později německými vyšetřovateli vysledován právě do GRU. S ruskými tajnými službami je spojován také server WikiLeaks.

Nakonec je třeba přidat zajímavou aktuální zprávu. Americká prokuratura se chystá obvinit jednoho ze zaměstnanců Národní bezpečnostní služby (NSA) ze špionáže. Zprávy hovoří o tom, že jistý Harold T. Martin III v průběhu dvou desetiletí vynášel z agentury obrovské množství tajných dat včetně specializovaných tajných hackerských nástrojů, které NSA využívá a které se nedávno objevily na veřejnosti.

Ihned po jejich zveřejnění letos v srpnu se přitom objevily teorie, že je vynesl "krtek". Pro koho ve skutečnosti pracoval, ale zatím není oficiálně jasné.

Zdroje:
Vlastní