Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Putin se zastřelil... Jako socha v Kyjevě

Putin se zastřelil... Jako socha v Kyjevě
Ruský prezident Vladimir Putin si na soše ukrajinského umělce Dmytra Iva míří pistolí do pusy | zdroj: Profimedia

Na jedné z hlavních kyjevských ulicí stojí socha ruského prezidenta Vladimira Putina. Dílo ukrajinského umělce Dmytra Iva s názvem „Zastřel se“ vyobrazuje Putinovu hlavu s pistolí v ústech.

Na destičce vedle sochy se píše: „Historie má pro válečné zločince dva osudy: soud, nebo... Putlere, chápeš tu zprávu?“ O nové instalaci na svém twitterovém účtu informovala ukrajinská novinářka BBC Myroslava Petsaová.

Socha má barvu rezavého železa a tvoří ji tři části a podstavec. Vyobrazuje hlavu ruského prezidenta s pistolí v ústech, kterou drží jeho vlastní ruka. Autor sochu umístil jen několik metrů od místa, kde do roku 2013 stávala socha Vladimira Iljiče Lenina.

Dmytro Iv je ukrajinský umělec a především sochař, jehož díla jsou vystavována po celém světě. Sochařův profil na webu newyorské galerie Agora jeho dílo charakterizuje jako „reflektující politiku, víru a významné světové zkušenosti. Pro jeho práci je nicméně důležité, aby nereflektovala kulturu, ale nedostatek kultury, který se u lidstva vyskytuje, od neřestí po ponížení“.

Zdroje: