Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Ženy v Afghánistánu musí opět nosit burky

Ženy v Afghánistánu musí opět nosit burky
Ženy v Afghánistánu mohou na veřejnost opět jen v burkách | zdroj: Profimedia

Radikální islamistické hnutí Tálibán opět nařídilo ženám v Afghánistánu, že na veřejnosti musí nosit burky. Oděv, který je zahaluje od hlavy až patě, je podle něj „tradiční a uctivý“. Situace v zemi se tak postupně vrací ke stavu před rokem 2001.

Agentura Reuters výnos interpretuje jako příkaz, aby si Afghánky na veřejnosti zakrývaly obličej, ideálně právě burkou. Za jeho porušení podle ní hrozí i trest vězení nebo výpověď z vládního zaměstnání, a sice otci nebo jinému blízkému mužskému příbuznému ženy, která by nařízení porušila.

Většina žen v Afghánistánu nosí z náboženských důvodů pokrývku hlavy, ve velkých městech jako je Kábul si ale řada z nich nezakrývá obličej. Tálibán jim také vzkázal, že pokud nemají venku žádnou důležitou práci, je lepší, aby zůstávaly doma. Agentura AP, podle níž mohou být ženám nově vidět jen oči, očekává, že nařízení dále zkomplikuje vztahy islamistů s mezinárodním společenstvím.

Zákony pro šíření ctnosti

Už v září Tálibán obnovil ministerstvo pro šíření ctnosti a předcházení neřesti, jehož úředníci dohlížejí na to, aby se obyvatelé země řídili přísnou formou islámského práva šaría. Koncem loňského roku režim vyzval televize, aby přestaly vysílat seriály, v nichž vystupují ženy, a aby zajistily, že novinářky objevující se na obrazovce budou zahalené závojem.

Islamistické hnutí také oznámilo, že Afghánky nebudou moci cestovat samy dál než na vzdálenost 72 kilometrů. Na delších cestách je musí doprovázet mužský příbuzný. Letos v únoru Tálibán ženám, které pracují na ministerstvech, nařídil, aby nosily pokrývku hlavy (hidžáb) a pracovaly odděleně od mužů.

I když Tálibán po loňském nástupu k moci tvrdil, že jeho nový režim bude umírněnější než ten minulý, svržený roku 2001, nemohou na mnoha místech země dívky a ženy ani do škol.

Za minulé vlády v letech 1996 až 2001 Tálibán požadoval, aby se ženy zcela halily do burek a z domovů vycházely jen s mužským doprovodem. Právo studovat ani pracovat neměly. Za porušení pravidel jim hrozily přísné tresty. Běžné byly popravy a bičování.

Zdroje: