'Pořádně to oje*al.' Babišův tah neuspokojil ani Sobotku, ani ostatní oponenty

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Nepříliš optimisticky reagovali ostatní politici na zprávu, že ministr financí Andrej Babiš převedl své akcie Agrofertu a SynBiolu do svěřeneckých fondů. Za definitivní řešení střetu zájmu to Babišovi oponenti nepovažují. Premiér Bohuslav Sobotka dokonce sáhl po vulgarismu a nezvykle ostrým vyjádřením šokoval veřejnost. 

Sobotka a Babiš

Sobotka a Babiš,zdroj: Profimedia.cz

Politici většinou nepovažují vložení akcií Agrofertu a SynBiolu do svěřenských fondů za definitivní vyřešení střetu zájmů ministra financí Andreje Babiše (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to označil za polovičaté řešení.

Podle předsedy ODS Petra Fialy se Babiš Agrofertu zbavovat ani podle novely zákona o střetu zájmů nemusel, jde mu pouze o to, aby společnost mohla dál čerpat dotace a pobídky. O Babišův střet zájmů se chtějí nadále zajímat TOP 09 i KSČM.

Sobotka novinářům po konci hlavní části neformálního summitu Evropské unie na Maltě řekl, že převedení Babišových firem do svěřenských fondů považuje za polovičaté řešení. "Vlk zákona se nažral, ale koza obchodních zájmů Andreje Babiše zůstala celá," uvedl předseda vlády.

Na svém Facebooku byl ale předseda vlády mnohem nevybíravější. "Korunové dluhopisy byla cesta, kterou využil miliardář Andrej Babiš k tomu, aby důkladně ojebal český stát. Říká, že to bylo chvíli legální. Já říkám, že je to velké pokrytectví," napsal Sobotka. Svým nezvykle ostrým vyjádřením natolik překvapil veřejnost, že pak dokonce musel výslovně potvrdit, že jeho facebookový účet nikdo nenapadl. 

Zaskočilo to dokonce samotného Babiše. "Já ho takhle nikdy mluvit neslyšel. Každopádně jsem neudělal nic nezákonného a nikoho jsem nepodvedl. Je to lež, kterou odmítám. Když mě chce pan premiér kritizovat, tak by si možná měl nejdříve zamést před vlastním prahem," uvedl.

Premiér své chování o něco později v pátek vysvětlil tak, že čas od času je nutné použít expresivní výraz. "Takže já to čas od času budu činit. Není to něco, co bych chtěl dělat soustavně, ale pokud to bude vyžadovat situace a bude potřeba upozornit na nějaký vážný problém, tak to určitě do budoucna nebudu vylučovat," uvedl. Není podle něj za co se omlouvat, je totiž přesvědčen o tom, že věci popsal tak, jak skutečně jsou.

'Udělal to jen kvůli dotacím'

Fiala zdůraznil, že zákon Babiše nenutí, aby Agrofert někam převáděl. "To dělá jenom proto, aby mohl Agrofert čerpat státní dotace a pobídky, takto je na to potřeba se dívat," řekl Fiala novinářům ve Sněmovně.

Vložení akcií do dvou fondů, které dnes Babiš oznámil, považuje Fiala za nejméně bolestivé řešení. "On do značné míry na Agrofert mít vliv dál bude, počkejme si, jak to bude fungovat," dodal Fiala s tím, že mu to nepřipadá jako definitivní řešení problému střetu Babišových zájmů.

Určitý vliv na Agrofert Babišovi zůstane, míní místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. "Ale to jsme říkali už na začátku, že je to pro nás nějaký etický princip, že on nemá být majitelem, pokud chce být součástí vlády," řekl. Strana podle něj neočekávala, že se všechno vyřeší pouze přijetím novely o střetu zájmů.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš uvedl, že oligarchizace politiky je problém. "Nepřekvapilo nás, že se Andrej Babiš formálně odstínil od svého vlivu na Agrofert, ale téma to zůstává," řekl. Babiš podle něj zůstává dál velkým politickým i ekonomickým hráčem, který bude nadále v hledáčku komunistické strany. "Formálně byla naplněna litera zákona, pokud se ale tam (ve fondu) pohybují jeho nejbližší a rodina, do budoucna určitě (Babiš) vliv má," řekl.


Tagy: ČSSD ODS TOP 09 domácí KSČM Agrofert hnutí Ano česká politika

Zdroje: ČTK