Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Poslanci schválili rozšíření EET, zřejmě čeká i řemeslníky

Poslanci schválili rozšíření EET, zřejmě čeká i řemeslníky
Proti návrhu na vynětí sociálních služeb z EET hlasovala většina poslanců ANO, Schillerové se výjimka nelíbí. | zdroj: Profimedia

Poslanci v pátek schválili rozšíření elektronické evidence tržeb (EET). K závěrečnému hlasování dospěli na pátý pokus.

Vládní novelu podpořilo 102 poslanců. Pro byli poslanci hnutí ANO, ČSSD a komunisté, proti hlasovaly poslanecké kluby Pirátů, ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, SPD a nezařazení poslanci.

EET by se tak nově měla týkat i oborů, které jí dosud nepodléhaly - například zdravotnických zařízení, podnikatelů v zemědělství nebo řemeslníků. Dosud platila především pro obchody, restaurace a hotely. Schválená vládní novela upravuje i daň z přidané hodnoty.

Poslanci nicméně dnes také schválili, že část sociálních služeb pod EET spadat nebude. 

Návrh opoziční ODS podpořili poslanci vládní ČSSD, členové ANO byli převážně proti. Ministerstvu financí se vynětí sociálních služeb nelíbí, považuje tento krok za nesystémový a zbytečný. 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navíc prohlásila, že rozhodnutí sociálních demokratů odporuje koaliční dohodě. 

Komunisté návrh na vynětí nepodpořili, poukazují na to, že EET by se týkala jen podnikatelů ve sféře sociálních služeb. Těch jsou dle jeho slov asi dvě procenta. Dle Schillerové je podnikatelských subjektů asi dvě stě. Uvedla, že domovy důchodců pod EET nespadají, stejně tak nespadá pod EET hlavní činnost neziskových organizací. 

Zdroje: