Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Tvrdá data o fungování EET: výběr DPH v pohostinství setrvale klesá. Nejvíce na severu Moravy

Tvrdá data o fungování EET: výběr DPH v pohostinství setrvale klesá. Nejvíce na severu Moravy
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

po téměř roce a půl od zavedení elektronické evidence tržeb panují značné rozpory kolem toho, jaké jsou reálné dopady EET. Například podle zástupců živnostníků vloni kvůli EET zaniklo zhruba tři tisíce převážně venkovských hospod. Tento údaj ale ministerstvo financí odmítlo s tím, že registrací živností v oboru pohostinství naopak přibylo, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes.

Jasno není (respektive nebylo) ani v tom, jaký dopad na výběr DPH v pohostinství EET vůbec má. Změnu pohledu přináší následující analýza.

Ta vychází z oficiálních dat o EET, jež poskytla Finanční správa ČR programátorovi Marku Sušickému na základě žádosti dle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Data, respektive přehledný nástroj pro práci s nimi a pro vyhledávání například podle krajů či předmětu činnosti, jsou k dispozici na stránkách datazeet.cz. Zachycují časové období od prosince 2016 do listopadu 2017.

Data za první čtyři měsíce 2017 jsou podle Sušického zatížena extrémní chybovostí, níže uvedené údaje proto pracují s přesnějšími daty za šest měsíců od května 2017.

První části analýzy se HlídacíPes.org věnoval již v tomto textu.

"EET je výborným zdrojem dat. Informace o spotřebě lze mít téměř v reálném čase, a tak je možné vidět, jestli ekonomika brzdí, nebo přidává. Samozřejmě nepostihuje případy, kdy se výběr daní snižuje, protože dochází k podvádění," říká Sušický.

"Navíc, pokud máme informace o tom, že se ekonomice daří a výběr DPH bude setrvale klesat, je to známka toho, že preventivní význam EET již nefunguje," dodává.

Ve své analýze poukazuje na to, že právě toto se od zavedení EET děje v oblasti pohostinství.

V následujícím grafu je trend výběru DPH v pohostinstvích v ČR od dubna 2017 do listopadu 2017:

eet-pohostinstvi Výběr DPH v pohostinstvích v ČR od dubna 2017 do listopadu 2017 | zdroj: Hlídací Pes

Graf jednoznačně ukazuje pokles, hlavně v září 2017. Pravděpodobně to znamená odeznění "odstrašujícího efektu" EET.

Hlavní podíl na poklesu má především Moravskoslezský kraj:

eet-ms-kraj Podíl na poklesu má především Moravskoslezský kraj | zdroj: Hlídací Pes

HlídacíPes.org požádal o reakci a vysvětlení tohoto trendu ve výběru DPH Finanční správu. Odpověď ale do uzávěrky tohoto textu nepřišla.

Zde můžete s daty interaktivně pracovat, vyhledávat, sledovat dopady EET
(kompletní data jsou k dispozici od počátku EET, 1. 12. 2016, do listopadu 2017)

Data Zde můžete s daty interaktivně pracovat, vyhledávat, sledovat dopady EET (po kliknutí se soubor dat otevře) | zdroj: Finanční správa/zpracovatel Marek Sušický/datazeet.cz

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: