Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Účtenkovka: nejaktivnější hráč přihlásil rekordních 4690 účtenek, zájem je ale jinak malý

Účtenkovka: nejaktivnější hráč přihlásil rekordních 4690 účtenek, zájem je ale jinak malý
Paní vlevo je v pořadí šestou vítězkou milionu korun v Účtenkovce, jako jediná byla ochotna vystoupit z anonymity. | zdroj: Facebook Andreje Babiše

Rekordman, který chtěl v květnu uspět v státní účtenkové loterii, si na svou šanci musel vyčlenit nejméně 10 hodin čistého času. Zhruba takovou dobu zabralo, než do systému přepsal potřebné údaje ze všech 4690 účtenek, jež přihlásil, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes. 

Další čas muselo zabrat i shánění všech těchto dokladů. Tím spíše, že podle pravidel loterie lze od jednoho obchodníka z účtenek vystavených v jeden den registrovat vždy pouze jednu. Jinak ale počet účtenek omezen není.

Milion od řezníka 

Stát si od akce slibuje to, že sami zákazníci budou v rámci zavedení EET kontrolovat obchodníky, zda vydávají účtenky. Vyhrát lze částky od 100 Kč až po jeden milion korun, či automobil.

Ministerstvo financí účtenkovku propaguje hesly jako "vyhrát nebylo nikdy jednodušší" nebo "nezapomněli jste v obchodě milion?".

Z tabulky níže ale plyne, že zájem o tuto loterii není mezi lidmi v Česku příliš velký. Aktivně se účastní zhruba pět procent lidí. Během dosavadního provozu účtenkovka ztratila téměř 20% hráčů, zvyšuje se však průměrný počet účtenek na hráče. 

I když například na Facebooku existuje skupina "pro bezúplatnou výměnu, darování nebo přenechání účtenek mezi členy této skupiny", má jen 605 členů.

Data zpracoval Marek Sušický, který provozuje web datazeet.cz.

uctenkovka-tabulka Data o účtenkovce | zdroj: datazeet.cz

"Nárůst ve druhém losování přičítáme zvědavosti lidí si tuto hru vyzkoušet. Vezmeme-li v úvahu počet dospělých občanů České republiky, kteří se mohou této hry zúčastnit (8,4 milionu), představuje 410 tisíc hráčů zhruba 4,9% dospělé populace," komentuje Marek Sušický data, jež shromáždil.

Hodiny nad kódem

"Nelze tedy mluvit o nějakém výrazném úspěchu, i když klesající trend po prvních čtyřech losováních výrazně zpomalil, uvidíme, jak to bude v dalších měsících," dodává Sušický.

Experimentoval i s tím, jak snadné, či naopak náročné je účtenky do systému přihlašovat a kolik času to zabere.

"Třeba v šestém losování byl nejvyšší počet účtenek zaregistrovaný jedním hráčem 3526. To znamená přes 100 registrovaných účtenek denně a pravděpodobně přes 9 hodin čistého času stráveného odesíláním účtenek," shrnuje Sušický.

Možné ale podle něj je i to, že toto podávání je plně elektronické a může jít o skupinu obchodníků, kteří svoje účtenky do soutěže sami přihlašují.

Statistiky o účastnících účtenkové loterie – například jejich věk či bydliště – k dispozici nejsou.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

  


Zdroje: