Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Policejní exředitel Husák byl za party v Teplicích potrestán. Paroubek sankcím unikl

Policejní exředitel Husák byl za party v Teplicích potrestán. Paroubek sankcím unikl
Husák čelí podle Radiožurnálu ještě dalšímu kázeňskému řízení kvůli porušení etického kodexu policie, protože na zakázané akci jako policista sám nezasáhl | zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Bývalý ředitel policie v Libereckém kraji Vladislav Husák dostal za účast na nelegální narozeninové oslavě podnikatele Petra Bendy v Teplicích sankci od vedení policie.

Naopak třeba expremiér Jiří Paroubek a Benda unikli pokutě ve správním řízení magistrátu. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Třeba v případě Bendy se podle rozhlasu nepodařilo radnici ve správním řízení dokázat, že se podnikatel zúčastnil vlastní narozeninové oslavy.

Narozeninová oslava někdejšího vlivného politika ČSSD Bendy se konala v lednu v teplickém hotelu Prince de Ligne za účasti desítek lidí. Část z nich pak v hotelu přenocovala. V té době přitom byly kvůli šíření nemoci covid-19 hotely uzavřeny a byly omezeny hromadné akce.

Husáka krátce po zveřejnění informací o jeho účasti na party odvolal policejní ředitel Jan Švejdar z funkce krajského šéfa policie v Liberci. Nyní také skončilo kázeňské řízení, které s Husákem vedení policie vedlo. „Pan plukovník byl uznán vinným a byl mu uložen kázeňský trest – srážka ze mzdy,“ řekla rozhlasu mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Výši srážky neuvedla.

Husák vinu opakovaně popřel. V hotelu byl podle svých tvrzení na pracovním jednání a o oslavě se dozvěděl až na místě. V hotelu následně zůstal přes noc, což zdůvodnil únavou a silným větrem, uvedl rozhlas. Husák čelí podle Radiožurnálu ještě dalšímu kázeňskému řízení kvůli porušení etického kodexu policie, protože na zakázané akci jako policista sám nezasáhl.

Pokuty od hygieny i od magistrátu

Pokutu dostal již dříve v kázeňském řízení za účast na nepovolené party i bývalý ředitel teplické věznice Petr Blažek, který byl stejně jako Husák také odvolán z ředitelské funkce. Někteří účastníci akce také dostali pokuty za porušení protiepidemických opatření od hygieniků a další pokuty od magistrátu. Teplická radnice rozdala sankce třem lidem, řízení s dalšími 11 lidmi odložila a v pěti případech řízení ještě neukončila.

Jedním z těch, kteří vyvázli bez pokuty, je podle rozhlasu Bendův blízký přítel, bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Paroubek. „Došli (radnice) k názoru, že jsem tam nebyl, to jsem říkal od začátku. Fotografie někde z náměstí v Teplicích, možná dokonce pořízená v jiném čase, není žádným důkazem,“ řekl k tomu Radiožurnálu Paroubek.

Sám ale přitom rozhlasu v minulosti potvrdil, že v hotelu v danou dobu byl. „Měl jsem pravidelnou schůzku s ředitelem a účetním společnosti a řešili jsme hospodaření společnosti. Spojil jsem užitečné s příjemným při této cestě a poblahopřál jsem panu Bendovi krátce k jeho 50. narozeninám. Měl v hotelu oslavu v kruhu rodinném,“ řekl Paroubek již dříve Radiožurnálu.

Pokutu od města nedostal ani sám Benda navzdory tomu, že například Paroubek potvrdil, že se v hotelu oslava konala. Podle anonymního zdroje Radiožurnálu magistrát údajně nemohl dokázat Bendovi účast na jeho vlastní oslavě narozenin. „Tvrdil, že on neslavil. Magistrát neměl žádné fotky z vnitřku hotelu a lidi, kteří tam byli, o ostatních nic neřekli,“ uvedl zdroj rozhlasu.

Na nepovolené Bendově oslavě byl například i tehdejší šéf Národní sportovní agentury a poslanec Milan Hnilička, který pak složil poslanecký mandát. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignovali také šéf teplického fotbalového klubu Petr Hynek či teplický zastupitel Michal Kasal.

Zdroje: