Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Čína odsoudila návštěvu tchajwanského ministra v Česku, pohrozila „nezbytnými kroky“

Čína odsoudila návštěvu tchajwanského ministra v Česku, pohrozila „nezbytnými kroky“
S Josephem Wu se dnes setkal předseda Senátu Miloš Vystrčil | zdroj: Profimedia

Čína odsoudila návštěvu tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua v České republice.

Učiní legitimní a nezbytné kroky, uvedlo čínské velvyslanectví v Praze v dnešním prohlášení, které má ČTK k dispozici. S Wuem se dnes setkal předseda Senátu Miloš Vystrčil, odpoledne s ním bude jednat pražský primátor Zdeněk Hřib.

„Senát Parlamentu České republiky a další instituce a někteří politici navzdory důraznému postoji čínské strany trvali na tom, že povolí návštěvu vedoucího odpovědného za zahraniční záležitosti autorit Tchaj-wanu v České republice a poskytnou mu platformu pro separatistické aktivity souvisejících s 'nezávislostí Tchaj-wanu' v České republice,“ uvedla ambasáda. Podstata a vlivy takového jednání jsou podle ní neblahé. „Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky,“ dodalo velvyslanectví.

Čína, která Tchaj-wan považuje za svou součást, protestovala už dříve proti tomu, aby ČR tchajwanské ministry oficiálně přijala. Wuově návštěvě předcházela mise tchajwanské podnikatelské delegace vedené dvěma tamními ministry. Čína se už loni silně stavěla proti návštěvě české delegace na Tchaj-wanu. Hrozila politickými i hospodářskými sankcemi. Kritiku zopakovalo čínské velvyslanectví v Praze i v úterý.

„Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí jejího území. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu,“ uvedla ambasáda. Otázka Tchaj-wanu je podle ní vnitřní záležitostí Číny, jakékoliv zahraniční vměšování považuje za nepřípustné.

„Opovrženíhodná manipulace několika málo osob z České republiky a provokativní pokusy o 'nezávislost' autorit Tchaj-wanu jsou odsouzeny k neúspěchu. Naléhavě vyzýváme těchto pár osob z České republiky k tomu, aby co nejdříve změnily postoj a pozici, vrátily se k dodržování politického závazku pro jednu Čínu a odpovědným postojem a jednáním udržovaly a rozvíjely čínsko-české vztahy,“ doplnilo velvyslanectví.

„Nemůžeme podléhat tomu, že musíme žít tak, jak si přejí jiní. Je naší povinností prosazovat svoje názory, svoje pojetí svobody, svoji vůli, svoje pojetí demokracie a vlády práva,“ řekl dnes po jednání s Wuem Vystrčil. Dnešní setkání je podle něj dokladem toho, že Česko je suverénní a svébytný stát.

Wu řekl, že Česko je velmi odvážné tím, že přivítalo jeho i tchajwanskou obchodní delegaci. „Lidé milující svobodu se podporují navzájem. Česká republika, zvláště pak Senát, slouží jako zářný příklad pro další země v Evropě,“ poznamenal.

Zdroje: