Podceňovaná nemoc, které se nevyhnete

MAGAZÍN - Magazín autor: Renata Petříčková

Zatímco pravou chřipku rýma doprovází jen zřídka, k běžným virózám patří téměř nerozlučně. Přesto bývá "rýmička" často zlehčovaná. 

Při rýmě vyrazte na čerstvý vzduch, nezapomeňte ale na čepici. Ilustrační snímek

Při rýmě vyrazte na čerstvý vzduch, nezapomeňte ale na čepici. Ilustrační snímek , zdroj: Profimedia.cz

Ucpaný nos a smrkání je to nejmenší, ale když se přidají zalehlé uši, bolest hlavy, pálení v krku a bolest celého těla, úsměvy nás přejdou. Jak na rýmu a její vedlejší projevy?

Horké nápoje a vývary

Horké nápoje pomohou uvolnit dutiny, prohřejí organismus zevnitř a pára, kterou dýcháme při konzumaci, nám pomůže i vdechováním. Mějte proto po ruce vždy něco teplého.

Skvělé jsou zahřívací čaje se zázvorem, bylinné čaje (lipový, bezový, šípkový) a slabší čaje černé i zelené. Pijte je co nejčastěji, rozředíte tak hlen, který půjde snáze vysmrkat, a zbavíte se tak dříve choroboplodných zárodků.

Vývary mají zázračnou moc, protože působí přímo proti virům v těle (hlavně ten slepičí). Navařte si ho plný hrnec a popíjejte ho místo čaje. Vyplatí se mít jako první pomoc, když vás začne škrábat v nose, pár zmrazených porcí vývaru v mrazáku.

Horká pára v koupelně

Napařování nad hrncem s aromatickými olejíčky (nebo Alpou) je starý a osvědčený způsob boje s rýmou. Ale když se vám nechce sedět nad hrncem a vymývat z něj potom mentolové vůně, můžete si sednou rovnou do vany, nebo do sprchy a pustit na sebe horkou vodu. Dbejte chvíli na hluboké dýchání a uvidíte, že taková napářka pomůže i od ucpaných dutin a zalehlých uší.

Napařování loktů nebo nohou

Napařování loktů, či ponoření rukou po lokty do horké vody je také velmi účinné, ale když nemáte možnost, zkuste nohy. Stačí kbelík s horkou vodou a za deset minut máte uvolněnou rýmu i případně dutiny. Pak rychle do teplých ponožek a pod peřinu.

Hlídejte si, abyste při rýmě neprochladli od nohou. Nohy nesmí být studené, v takovém případě se vracíte v léčbě o krok zpět. A zaděláváte si na chronické posmrkávání.

Spreje s mořskou vodou

Konvičky na výplach nosu jsou hitem, ale jestli na to nemáte tak úplně odvahu, pomůže i vytírání nosu vatičkou namočenou ve slané vodě, nebo stříkání či kapání přípravků s mořskou vodou do nosu. Vše má pomoci odstranit hleny, šupinky rýmy, zvlhčit sliznici nosu a zmírnit riziko zánětu vedlejších nosních dutin, protože dýchací cesty jsou čisté.

Čerstvý vzduch, ale v čepici

Nevyhýbejte se pohybu na čerstvém vzduchu. Dobře větrejte a dýchejte co možná nejčistší vzduch. Jdete-li ale ven, nezapomeňte na čepici. Stejně jako je vhodné mít v teple nohy, to samé platí i o hlavě. Hlava by při rýmě neměla v žádném případě prochladnout, nebo dokonce promrznout. Zadělali byste si tím na záněty dutin a uší.

Další tipy, některé pro silné nátury.

Cibulový sirup: Nakrájená cibule se zasype cukrem. Sirup, který se za pár hodin uvolní, má uvolňovat zahleněné dýchací cesty. Někoho ale cibule může dráždit.

Cibule k posteli: Dejte si na noc rozkrojenou cibuli k posteli a do rána by po rýmě nemělo být ani památky. Pokud tedy nepatříte k těm, kterým vůně cibule vyvolává bolest hlavy.

Česneková polévka: Maximálně silná česneková polévka nebo jakékoliv jídlo s česnekem působí na dýchací cesty dezinfekčně. Někoho ale může příliš česneku dráždit na sliznici krku i nosu, zvyšovat bolest a vyvolat bolest hlavy.

Další tipy pro jemnější povahy.

Skořicová jáhlová kaše: Jáhlová kaše s medem a hodně posypaná skořicí je jídlem, které organismus zahřívá zevnitř. Příjemné a rozhodně podporující.

Mrkvová polévka: Krémová mixovaná mrkvová polévka také báječně zahřívá a navíc se do ní hodí i koření, jež stejně jako skořice prohřívá organismus na delší čas: rozmarýn, zázvor, muškátový ořech, oregano. Stačí kombinovat.

Tagy: nemoci a nákazy zdraví a životní styl

Zdroje: vlastní