Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Pískáte si, když máte radost? Kdysi na to měli lidé dokonce nástroj

Pískáte si, když máte radost? Kdysi na to měli lidé dokonce nástroj
Csakan a Nedělní procházka od Carla Spitzwega | zdroj: Wikipedia.de

Je paráda si jen tak vyrazit do přírody, sednout si pod strom… a třeba si k tomu zapreludovat nějakou prima písničku, aniž by s sebou bylo potřeba tahat hudební nástroj. V Rakousku-Uhersku na tohle měli vychytávku.

Říkalo se jí německy Stockflöte, maďarsky csakan. česky snad čakan (i když pod tímto označením si představíme spíš známou chodskou valašku.). Šlo o důmyslnou kombinaci vycházkové hole a zobcové flétny. Nástroj zřejmě vymyslel flétnista a skladatel Anton Heberle, každopádně se novinka poprvé objevila 18. února 1807 právě na Heberleho koncertě v maďarské Pešti.

Csakan byl samozřejmě dostatečně dlouhý na to, aby se dal použít i jako vycházková hůl. Měl sedm otvorů a otvor pro palec, později byl vylepšen o klapky, držadlo bylo samozřejmě odpojitelné, pod ním byl ukryt zobec, do něhož se foukalo.

Nešlo přitom jen o kuriozitu či módní výstřelek. Nástroj byl velmi oblíben v období biedermeieru v Rakousku-Uhersku, především pak ve Vídni. Byl naprosto ideální pro výlety do přírody. O něco později se dokonce objevilo spojení vycházkové hole s houslemi či klarinetem, masovou oblibu si ale nezískalo. Jednak to asi byla již příliš bizarní kombinace, pak také byla také dražší - a navíc šlo o složitější nástroje. Na flétnu naproti tomu dokázal zafoukat i amatér.

Přímo pro csakan vznikaly i skladby – nejen z Heberleho pera, ale psal je třeba i král valčíků Johann Strauss mladší. Zajímavé je, že o Heberleho životě se toho ví velmi málo, neznáme přesně ani rok jeho narození a úmrtí.

A jak hra na tento zvláštní nástroj zněla? To si můžete pustit třeba ZDE, případně si csakan zakoupit a vyzkoušet sami. V poslední době se totiž začal znovu vyrábět.

Jascha_Heifetz_playing_a_walking_stick_violin Housle ve vycházkové holi? Každopádně to hrálo... | zdroj: Wikipedia

Zdroje:
Vlastní