Dnes je pondělí 5. května 2025., Svátek má Klaudie
Počasí dnes 7°C Zataženo

Světové vynálezy, které vymyslely děti

8. 4. 2020 – 10:49 | Magazín | Lukáš Strašík

Světové vynálezy, které vymyslely děti
Náhrobek Louise Braillea v pařížském Panteonu | zdroj: Profimedia

Pánbůh rozdělil lidi na slabé a silné. Až Samuel Colt tento nedostatek napravil – a dokonce už jako teenager. A nebyl sám. Náctiletí vymysleli například i nanuk nebo slepecké písmo.

I děti a mladiství mohou změnit svět a udělat z něj lepší místo pro život. Nikoliv třeba jen protesty a proklamacemi o ukradeném dětství, ale i konkrétními vynálezy, které slouží všem, případně přinášejí radost. Ale někdy i smrt.

Tak třeba jistý patnáctiletý Kanaďan Joseph Bombardier vymyslel v roce 1922 sněžný skútr, šestnáctiletí školáci Jerry Siegel a Joe Shuster si ve 30. letech minulého století vycucali z prstu příběhy o Supermanovi a Kool Herc a Grand Wizzard Theodore v sedmnácti, respektive dvanácti letech položili v sedmdesátkách základ hip-hopu, potažmo deejayingu.

Američana Samuela Colta už jako malého chlapce fascinoval oheň a všelijaká kouzla s ním. Při jednom ze svých experimentů prý dokonce málem podpálil školu. Když někde zaslechl, že není možné sestrojit zbraň, která by dokázala vystřelit šestkrát za sebou, nedalo mu to a pokusil se o to sám. V roce 1830 v pouhých šestnácti letech už měl hotový návrh svého revolveru, žádný zbrojíř ale nebral jeho vynález vážně. S tatínkovou pomocí pak Samuel sestrojil několik prototypů a nechal si konstrukci patentovat. S prodejem to ale nebylo nijak valné, byť se jeho zbraň osvědčila v boji s indiány. Průlom se mu podařil až v roce 1847, kdy si u něj do americko-mexické války objednali Texas Rangers 1000 revolverů. Pak už to šlo jako na drátkách a dodnes se prodalo desítky milionů Coltových střelných zbraní. Jeho jméno se stalo synonymem pro revolver.

Neméně úspěšný byl další dětský vynálezce, jistý Francis William Epperson z Kalifornie. Sice nebyl zdaleka tak technicky zdatný, ale o to víc mu pomohla náhoda. Stejně jako většina jeho jedenáctiletých vrstevníků toho měl na práci spoustu, ale nutkání po sobě uklízet bychom mezi tím hledali marně. Jinak řečeno: Epperson byl prostě bordelář. A tak není divu, že v roce 1905 nechal jednou v zimě stát venku skleničku s limonádou, v níž dokonce ještě zapomněl lžičku. A tak se stalo, co se stát muselo: Sladký nápoj přes noc zmrznul – a nápad byl na světě.

O pár let později pak Epperson při jednom hasičském bále zajišťoval občerstvení. Hned si vzpomněl na svou zmrzlou limonádu a podobnou kreaci se zabodnutou špejlí tu nabízel jako dezert. Hosté byli novou dobrotou nadšeni, a tak se Epperson rozhodl udělat ze svého cucu na kládě byznys. V roce 1923 si jej nechal patentovat a otevřel si stánek v jednom zábavním parku, kde do sladké hmoty používal březová dřívka. Svůj vynález nazval Epsicle Ice Pop, z čehož později vznikla jedna z nejznámějších potravinářských značek Popsicle. Ročně dnes prodává na dvě miliardy nanuků v několika desítkách příchutí.

Muž, který naučil číst a psát nevidomé

Naopak velkého uznání se za svého krátkého života nedočkal autor jednoho z nejvýznamnějších vynálezů všech dob – Braillova písma. Dokonce se ani pořádně neví, jak vypadal: jeho jediná známá podobizna byla vytvořena z posmrtné masky. Francouz Louis Braille přišel ve třech letech o zrak poté, co si poranil oko a dostala se mu do něj infekce. Počátkem 19. století navštěvoval v Paříži v té době jedinou školu pro nevidomé na světě – Institution Royale des Jeunes Aveugles (Královský institut pro slepou mládež). Děti se tu hmatem učily číst pouze vystouplá písmena, nemohly však psát.

Jedenáctiletý Louis se na škole seznámil s tak zvaným nočním písmem, což byl poměrně složitý systém používaný armádou pro komunikaci ve tmě. Začal jej proto zdokonalovat a v roce 1824 v patnácti letech přišel s Braillovým písmem, které se využívá dodnes. Později dokonce vymyslel pro nevidomé notový zápis a v roce 1847 představil psací stroj pro Braillovo písmo. To bylo ovšem oficiálně uznáno jako písmo pro nevidomé až dva roky po jeho smrti.

Předchozí článek

Optimismus jako zbraň proti krizi?

Následující článek

Hi-tech rouška, se kterou budete cool!